Sarvar – Maďarsko

Ahoj dámy a pánové.

Máme za sebou dovolenou 2O15 a to i s novou naší slečnou Astrou J za sebou. Už začátkem roku 2015 bylo jasné, že rozpočet na dovolenou bude omezen z hlediska koupě nového vozu. Tak kromě Chorvatska, bylo na pořadu dne i opět Maďarsko. V Budapešti už jsme byly celkem dvakrát a tak se jsme hledali místo na pohodlnou dovolenou pro děti i nás dospělé. Nakonec jsme vybrali místo jménem SARVAR, cca 70km od Rakouských hranic.

SARVAR (1. – 8.8.2015)

Lázeňské městečko SARVAR v Maďarsku, je velice známa destinace, hlavně díky léčebným pramenům na mnoho zdravotních obtíží, jako jsou pooperační stavy, pohybové ústrojí, astma, gynekologické potíže, potíže s otěhotněním a mnoho dalšího. Tak rodinná rada rozhodla, že se podíváme do hotelu Park Inn **** Sarvar, který má kromě lázeňských procedur k dispozici i aqvapark pro děti a dospělé. Daný hotel je propojen i s dalším hotelem a cca 20m od nich je i další malý hotel. Jinak v okolí najdete mnoho soukromých apartmánů. Na nákup lze zajít do LIDLU, který je od hotelu 600m, cca 10min. chůze. Uvedený hotel se nachází 15min. od historického centra. V Park Inn **** je obrovské vyžití a to lanové centrum 2dospělý + 2děti na celý den za 700Kč, bowling v hotelu za 240Kč na hodinu apod. Jinak je SAEVAR velmi pěkné městečko a je zde mnoho historických památek, arboretum a jiné. Co ale asi oceníte, je že v hotelu a okolí se domluvíte česky, veškeré informace najdete v hotelu v CZ, AJ a EN, od jídelních lístků, po informace pro turisty, veškerých formuláře pro vyplnění po příjezdu. To bylo velké PLUS vůči Budapešti. Nadále všude se dá platit kartou a tak moc hotovosti není potřeba, snad jen na zmrzlinu a směnárna je přímo na recepci hotelu Park Inn ****. V hotelu najdete také dětský koutek. Doporučujeme v podvečer si nenechat ujít projížďku vláčkem po celém SARVARU, celé to trvá hodinu a lístky na 24hod. stojí okolo 360Kč pro 2 dospělé + 2 děti, je to krásný zážitek pro děti a můžete kdykoliv vystoupit a opět kdekoliv nastoupit.

Ubytování jsme měly zaplaceno na týden od soboty do soboty a stravu ve formě polopenze, švétské stoly. Ubytování bylo zcela pořádku, jak se patří na **** hotel a strava, byla také bez potíží. Na snídani bylo každý den k dispozici to samé, ale sortiment byl velice bohatý a člověk si vždy našel, na co má chuť. Večeře se každý den z 40% obměňovali a k dispozici bylo i mnoho zeleniny a ovoce, pití se ale platilo, kromě vody, ta byla zdarma. Vyplatilo se k večeři objednat litrový džbánek ovocného pití s ovocem za 80Kč. Jídlo bylo velice chutné a nemůžeme v této oblasti nic vytknout. Je možné si připlatit 17EUR na osobu za all inklusive přímo v hotelu, ale podle nás je to zbytečné, polopenze postačuje. Na oběd je možné si v okolí koupit cokoliv a pití v LIDLU a na pokoji vychladit v lednici.

Cesta do SARVARu doporučuji přes Rakousko a to z hlediska úspory za dálniční poplatky. Pokud jedete z Ostravy, tak pak je to dost velká úspora a nemusíte platit dálniční poplatky za SK a za Maďarskou dálnici. Přes Rakousko je to o cca 20km delší, ale za uvedené poplatky zaplatíte o 400Kč méně. Z Ostravy do Sarvaru, přes Wien je to 435km a cesta se dá zvládnout za 5hod. jízdy.

Cesta: Ostrava – Olomouc – Brno – Mikulov – Wien – Sarvar.

Před odjezdem jsem do Astry J, natankoval plnou nádrž paliva OMV N-95 a přidal do paliva přídavnou směs VIF pro benzinové motory, kterou dávám pravidelně. Samozřejmě překontroloval hladinu oleje, umyl a naleštil Astru, také bylo samozřejmostí udělat pořádek v interiéru a hurá na dovolenou. Astra měla už najeto přes 6000km a tak žádé šetření a pěkně si to opět užít. Na dálnici v ČR neustále 130km / hod. na tempomat a 6 rych. st., jen pokud bylo potřeba předjet, tak i 140 – 150km /hod. Po vjezdu na Rakouské území, nastaven rychlostní limit na rovných 130 a klasika obec 50 mezi obcemi 95 a po vjezdu na dálnici 125. Během cesty jsme si udělali jednu malou zastávku na protažení a WC, jednalo se o cca 10min. Motor Astry jsem ani nevypínal a nechal běžet na volnoběh a se zapnutou klimatizací. Po celou cestu byla nastavena automatické klimatizace na 24st. a po příjezdu do Sarvaru byla dle PC spotřeba paliva 5,9lit. / 100km. Cesta zpět, byla ve stejné sledu, celkem najeto 874km a konečná spotřeba paliva byla po dotankování do plné nádrže 5,94lit. / 100km.

Závěr: Tak velice jsme si daný hotel a i lázeňskou oblast pochvalovali a vše okolo. Moc se nám líbilo, že se člověk domluvil česky. Cesta přes Rakousko byla zcela bez potíží a z Astrou J jsem byl velice spokojen.

Odkaz na fotografie: http://radimgas.rajce.idnes.cz/Sarvar_2015_Madarsko/#