Leden 2020
Tak tu máme Nový rok 2020 a věřím, že bude ještě více úspěšný, než rok 2019. Všem přeji hlavně zdraví a 365 splněných přání, mnoho šťasných km za volantem, bez poruch a nehod. Pro tento web to v roce 2019, byl velkolepý rok, padal jeden rekord za druhým, co se týče návštěvnosti, to mi dělalo obrovskou radost. Také se na webu objevilo mnoho zajímavých informací o motorech a další servisní plány. V druhé polovině roku se zde na webu začlo hodně skloňovat slovo Grandland X. Není divu, je to model, který naši rodinu velmi ohromil a bylo třeba se tomu všemu podívat podrobněji na zoubek. Tím se otevřelo další technické okénko a to o technice PSA, motorech, převodovkách + servisní plány apod. Přibil zde i můj zcela první srovnávací test Grandlanda X, dopsána byla i historie Kadetu a Astry od let 1936 – 2020.
Astra J sloužila bez větších komplikací a na svíčkách NGK 91039 má najeto přes 20 000km, je tomu rok a půl co Astru J trápili vibrace motoru. Výměna svíček nepomohla a tankování paliva MOL EVOPLUS 100 + Vif, vše vyřešil. Vibrace se po pár měsících ztratili a motor je tišší, klidnější a mnohem pružnější. V zimě i tak nemá takový kovový zvuk při velkých mrazech. V roce 2019 jsme s Astrou najeli okolo 13 500km a naprostá spokojenost. Zvládli jsme první STK bez ztráty kytičky a po technickém stavu je v perfektní kondici a jezdila krásně. Od koupi Astry J je kombinovaná spotřeba paliva 6,6lit / 100km, za necelých 5 let provozu. To je super na krátké trasy do práce a delší trasy o víkendu + výlety. V roce 2019 v Astře se objevilo pár drobných změn v interiéru a uvidíme zda dokončím projekt chrom interiér. Celkem velká spokojenost a věřím, že i nadále tak to zůstane. Mezi Vánočními svátky jsem si rozepsal investici do Astry J pro rok 2020 a prošel si servisní plán, co vše bude potřeba provést. Největší problém vidím v tom, komu Astru mám svěřit, protože autorizované servisy, to opravdu není zrovna ta dobrá volba. Mezi starými doklady jsem našel firmu, kde jsem si nechal opravovat klimatizaci na Astře G, před pár lety a majitel odvedl profesionální práci za rozumné finance. Drobné práce mi provede otec a pak schází jen 2 větší záležitosti a to brzdy + olej v převodovce M32.
No tak pojďme se na to podívat podrobněji. V březnu 2020 mi končí prodloužená 5 letá záruka a tak už do autorizovaného servisu na další garanční prohlídku nejdu.
Fáze 1 Březen (5 garanční prohlídka)
- Výměna motorového oleje GM + originál GM filtru
= cca 1000Kč - Výměna chladící kapaliny za originál GM (3lit.)
+ destilovaná voda, po naředění to bude na -38st. (celkové množství je
6,2lit.). Dle servisního plánu 5 let / 240tis. km = cca 600Kč - Projdeme celkový stav auta, dle servisního
plánu.
Celkem cca 1800Kč
Fáze 2 Duben
- Výměna oleje v převodovce M32.
Tento úkon nechám provést u kolegy v Brně co dělá Oply přes 20 let. Pokud nebudu mít cestu do Brna pracovně, tak to nechám provést autorizovaný servis a budu se modlit, že nic neprovedou.
Celkem cca 2000Kč
Fáze 3 Květen
- Nechám provést servis klimatizace a to doplnění
+ desinfekci. Předpokládané doplnění (odhad 200g) = 500Kč chladivo + desinfekce
+ výměna pylového filtru = 450Kč - Pak dezinfekce vozidla ozónem = 400Kč
- Pylový filtr originál = 800Kč
- UV barvivo = 99Kč
Celkem cca 2200Kč
Pylový filtr měním každý rok a desinfekci klimatizace mi dělali před 2 lety. Zápach z klimatizace nemám, ale po 5 letech si zaslouží provést kompletní servis. Jezdíme dost a v létě klimatizaci používám hodně často.
Fáze 4 Podzim
- Výměna motorového oleje + filtru.
- Výměna brzdových desek ve předu i vzadu (servis
Brno, případně kolega).
Pořád si ještě hraju s myšlenkou, že bych si koupil nové kotouče BREMBO děrované + k tomu desky, případně značky Zimmermann (ty se skvěle osvědčili na Astře G a jsou tam dodnes).
Sice kotouče mám ještě v pohodě a předpoklad je tam cca 50 – 60 000km výdrže, mají malý rantl po obvodu, ale podle informací jiných kolegů co Mají Astru J a vyměnili za BREMBO, tak brzdí
Investici do Astry J v roce 2020 vidím na 10 000kč, pokud se budou měnit pouze desky (když to budou i kotouče, tak cca 14 000kč).
Plány pro výlety a cestování
Také přišlo plánování akcí pro rok 2020, vím je teprve začátek roku, ale jako každý rok o Vánočním volnu je tu prostor u zobání cukroví, probrat co navštívíme, od jara do podzimu. V Brně na Brněnském výstavišti otevřeli zábavné centrum pro děti, více najdete zde – https://vida.cz . Dcera zase o kus vyrostla a bude si moci plně vyzkoušet atrakce v Energylandii v Polsku a pak další věc je Aquapark Wroclaw, o obou věcech jsem zde už psal. V letošním roce to určitě pokoříme a rád bych se vrátil do Milovic, kde je Mirakulum a mnoho nových věcí, i když to od Ostravy je trochu od ruky. Nakouslo se i téma Rakousko a to ZOO ve Vídni, no uvidíme co vše se stihne a hlavně kolik bude času. Letní dovolená ta už je jasná a čeká nás Atlantský oceán u rovníku, cca 600 km od Dakaru. Důležité je, aby vydrželo zdraví a pak je to hračka. To bude pro tento okamšik asi vše co se týče plánů pro rok 2020.
Únor 2020
Tak jsme za půlkou měsíce února a venku to pořád vypadá jako na jaře a kromě větrných dnů je velmi teplo a člověk by i řekl, že přezouvat na zimní pneu, bylo z nadsázkou zbytečné. Tak mám za poslední dobu 3 velké recenze vozů Opel a to Grandland X, Astra K 2020 a Corsa F 2020. Toto testování mě velice bavilo a uvidím, zda se mi podaří dohodnout z autorizovaným prodejcem OPEL a přinášet žhavé novinky o značce OPEL a jejich modelech, vše je teprve na začátku jednání. Osobně mě hodně překvapila nová Opel Corsa a to ve všech směrech. Uměl bych si to představit, za předpokladu, že budeme sami dna se ženou a nebude potřeba tak velký zavazadlový prostor. Corsa s motorem 130k na toto vozidlo musí jet opravdu pěkně a obzvlášť s automatickou 8st. převodovkou.
Pojďme se podívat co naše Astra J, ta se přehoupla přes krásnou hodnotu km, to cca s měsičním předstihem, než jsem to čekal. Proto jsem urychlil i servis k 5 výročí Astry. Určitě na poslední servis během 5 leté záruky, už neprovedu v autorizovaném servise, ale servis budu provádět u kolegy v servise OPEL v Brně. Je to jednoduché, mám služební cestu do Brna a už jsme to tu mnohokrát psal, je to člověk, které OPLY servisuje už snad 20 let. Rozhodl jsem se proto provést kompletní servis na celém autě a to podle servisního plánu po 5 letech používání. Tomuto člověku 100% důvěřuji a opraví i to co jiné servisy vzdali. S Astrou nejsou žádné potíže a funguje na výbornou, přesto podle konzultací s odborníky na převodovky M32, jsem se rozhodl nechat preventivně vyměnit zde převodový olej, i přestože podle servisního plánu není třeba. Osobně jsem zvědav, zda to poznám při řazení po výměně. Tyto převodovky jsou podle mě největší slabinou tohoto auta. Nadále klasické další úkony, jako výměna motorového oleje + filtru, a podle servisního plánu, se mění po 5 letech i chladící kapalina. To vše nechám provést a projít celkový stav vozu. Další velkou otázkou, co už řeším delší dobu, je údržba brzd, kdy přesně bude potřeba měnit desky a zda i kotouče a nebo pouze desky. Proto se dívám po brzdách Brembo a Zimmermann. Poslední dobou dost často slýchávám, že výrobci dnes šetří i na tloušce brzdových kotoučů. To znamená, že kotouče vydrží stejný nájezd km, a mění se přímo z brdovými deskami. Toto je výhoda pro servisy a výrobce těchto komponentů. Z mého pohledu by mé přední kotouče měly vydržet bez komplikací ještě jedny desky a pak teprve budu měnit vše. Případně možná nové desky se opotřebuji na polovinu, uvidím co se dozvím. Dalším překvapením, je že na Astru J nacházím vrtané brzdové kotouče pouze přední a nikde v nabídce nejsou zadní. Toto je velká škoda a jedná možnost je pouze dopasovat kotouče z jiného vozu. Do toho se mi ale moc nechce a ani nevím jak k tomu dojít. Tak uvidím jakou cestou půjdu, to vše se ukáže po servise. Bylo by skvělé, kdyby to vydrželo ještě tak rok a při výměně se měnila i brzdová kapalina, kotouče i desky zároveň. Běžně Astra J / K vydrží najed na přední desky 60 – 70tis. km. Je to daň na těžší váhu vozu.
Dost návštěvníků mého webu se mě ptá, jak to je ze zkušeností chromových kolíků při zamykání / odemykání. Zda se nepovolují, zda vše po delším používání funguje apod. Vše funguje bez komplikací a bez potíží, dokonce i chromové kryty zámků, které jsou lepené 3M páskou drží v tomto počasí. Už si to bez těchto doplňků, neumím Astru představit. Jinak na webu se za poslední týdny objevili informace o naftových motorech k modelu Grandland X, pak recenze o Corse a Astře, ale to pravidelní návštěvnící určitě už četli. Nadále jsme provedl foto návod na reset servisního intervalu u Astry J.
Březen 2020
Na konci února jsem věděl, že pojedu do Brna služebně a na tachometru se blížila hodnota 60 000km. Proto jsem volal tomu kolegovi, co má v Brně ten Opel servis. Objednal jsem se a Astru mu předal. Sepsal jsem mu, co vše chci na Astře provést, jako výměnu převodového oleje a motorového oleje + kontrola stavu brzd.
Proto v den D jsem vyjel, jak jsme zvyklí brzo ráno směr Brno a v servise jsem byl domluven, že předám Astru v 8hod. V motoru měl olej najeto přes 6000km a palubní PC pořád hlásilo životnost oleje 2%, měním olej 2x za rok po najetí 6 – 7000km, ale reset PC provádím pouze 1x ročně. Výměna mi převážně vychází při životnosti 50%. Astra skoro 2 a půl měsíce, neměla delší trasu a tak jsem se moc těšil. Po opuštění Ostravy a po průjezdu Klimkovickým tunelem, kde je rychlost 80km/hod. Při výjezdu mám na tachometru 23km za sebou a motor má provozní teplotu. Řadím 3 rychlostní stupeň a do mírného kopce a motor začnu vytáčet až k 5000ot, kde to trochu déle podržím a pak řadím 4 stupeň, opět vytočit do 5000ot., no a šup 5ku do 4500ot. No a hurá hup 6ku. Během cesty se tento jen ještě několikrát opakuje, jako např. u Lipníku Nad Bečvou, při stoupání k tunelům. Při předjíždění podřazuji na 5ku, ať to netrápím na 6ce. Po předjetí řádím 6ku a hurá dál. No a za hodinu a půl jsem v pohodě v Brně. Při sjezdu z dálnice do centra Brna, pak už posledních cca 8km dám nohu s plynu a motor, už jen lechtám, aby si spočnul a dochladilo se turbo. Přijel jsme do práce, vyložil notebook, patřičné věci a posnídal. No a z firmy do daného servisu to je cca 5min autem. Před 8h ranní jsem vyjel, protáhl se ranní špičkou Brnem a do servisu dorazil v 8h. Předal jsem Astru k prohlídce a přijímací technik sepsal vše co chci provést, kontakt na mě a domluvena hodina předání. Z hlediska, že jsem v Brně byl přes noc, tak domluvil jsme se, že si Astru převezmu na druhý den odpoledne okolo 14h. a pak vyjedu směr Ostrava. Okolo 10h. mi volal kolega co mu tento servis patří a domluvili jsme se na všech operacích a postupech co chci provést. Nakonec z toho byl pořádný seznam, protože jsem se rozhodl udělat vše najednou, ne po etapách.
- Kontrola po době 1 rok, 3 roky, 5 let .. – servisní plán
- Výměna motorového oleje GM Dexos 1 gen 2 – 5w30 a FILTRON olejový filtr – 95599877 / oe648/6
- Výměna převodového oleje v převodovce M32 – preventivně (žádné potíže) množství 2 litry – BOT 303 obj.č. 93165694
- Výměna chladící kapaliny v motoru – dle servisního intervalu (5let / 240 000km) – červená originál GM kat číslo 1940663
- Kontrola brzdových kotoučů + desek
- Výměna vzduchového filtru za FIILTRON – AP051/7
- Kontrola celého vozu.
Pak jsme se domluvili, že mi má zavolat a informovat o koncové ceně, za všechny úkony. Dost mě zajímalo, hlavně, jak na tom bude po výměně oleje v převodovce M32 řazení. Neměl jsem žádné potíže, ale preventivně měněno. Hned při prvním zařazení byl znát velký rozdíl, řazení bylo takové měkké a těch 200km do Ostravy po dálnici jsem testoval řazení a byla to jedna báseň. Řekl bych, že řadí mnohem lépe, než při novotě Astry. Chladící kapalina se už žlutá pro tento motor nedává, proto byla dodána originál, dle motorizace a je červená (celkem 3 litry + naředění). Nadále byl při výměně chladící kapaliny proveden proplach chladícího okruhu, aby se vše vyčistilo. Nechal jsem nastavit na -38st. Kontrola brzd dopadla nadočekávání a výměna není třeba minimálně rok. Přední desky jsou tak na cca min. 15 000km ještě a zadní desky cca min. na 50 000km. Kotouče mají malou hranu a tak pohoda. Nadále bylo překontrolováno vše od předu až dozadu. Jsem velice spokojen, jak s přístupem, tak odvedenou práci. Tak by měl fungovat každý servis a ne, brát jen peníze a odvedená práce provedena špatně. Celkový dojem, jako ve škole na 1 s hvězdičkou. Jinak bylo zjištěno, že vzduchový filtr v autorizovaném servise nevyměnily. Jinak Astra, byla centimetr po centimetru překontrolována a nebylo nic zjištěno. Podvozek, brzdy a celkový stav na uvedené stáří a nájezd km ve skvělé kondici. Přesto se přišlo na to, co jsem v autorizovaném servise reklamoval a to proč na olejové vaně je místo od oleje. Při 30 000km (3 lety) jsem zjistil únik oleje a nevěděl jsem co to může být. V Brně mi vše vysvětlili a nejde o nic hrozného a je to hodně častý problém těchto 1.4 Turbo motorů. V mém případě jde o rosení oleje na 2 místech (první rosení je mezi olejovým čerpadlem – těsněním a blokem motoru, tam se to rosí a pomalu stíká k olejové vaně) no a pak 2 místo je u víka ventilů, kde to se také rosí. Tato vlastnost je u mnoho těchto motorů a není to velký únik oleje.
Proto v Brně, v servise umyli motor a při výměně chladící kapaliny sledovali, kde se to rosí a co to vlastně způsobuje. Momentálně se nic neděje a nemám to řešit, v případě, že bych zjistil velký únik, tak se to opraví, přetěsní. Ve spodní čísti dotáhli šrouby a tím by se rosení mělo odstranit z prvního místa. Uvidím, jinak Astra je v perfektním stavu a na to že jezdí krátké trasy po městě, tak i brzdy na tom jsou skvěle. Co mě ale zaráží, že v autorizovaném servise na to kašlaly a i po mé urgenci. Velice se mi líbilo, že při předání Astry se mi plně věnoval majitel servisu a technik, který na tom mém autě pracoval. Vše mi plně vysvětlili, zodpověděli všechny mé otázky. Nadále jsme si prošli Astru, otevřeli kapotu, překontrolovali olej, že je opravdu vyměněný, stav chladící kapaliny apod. Rozloučili jsme se a já mohl vyjet směr Ostrava. Už při prvním zařazení rychlosti byla znát obrovská změna a čerstvý olej v převodovce M32. Šlo to opravdu hodně jinak (lehce – měkce) a řazení se stalo velkou zábavou. Projíždím Brnem, řadím jeden převod za druhým, podřazuji a vše OK, vjíždím na dálnici a hurá domů. Motor pěkně tichý, šel pěkně za plynem, řazení jedna bázeň. Opět po zahřátí jsem testoval motor ve vyšších otáčkách do 5000ot. Vše bylo perfektní a sečteno podtrženo, jsem s kvalitou Astry J nadmíru spokojen a ani stav brzd není na tom tak katastrofální, jak uvádí jiní majitelé, přesto že jezdím krátké trasy, stav brzd je super a oproti Astře G je rozdíl na předních deskách následující. Opel Astra G vydržela na přední desky cca 90 000km a Astra J to vydrží cca 75 – 77 000km. Podle servisu v Brně, Astra J vydrží standardně 60 – 70 000km a pak je třeba měnit desky. Je to podle stylu jízdy a citu řidiče. Proto se tato investice posouvá na rok 2021.
Duben 2020
Přátelé přeji všem v této nelehké době nouzového stavu, nejen v ČR, ať je to brzy za námi. Mě a naší rodiny se nevlhla domácí karanténa, syn těsně před vyhlášením nouzového stavu odjel na výměny pobyt do Anglie na dobu jednoho týdne. Před odjezdem, se ještě vše zjišťovalo a odjezd byl povolen všemi patřičnými orgány. Po pár dnech vláda ČR, vyhlásila nouzový stav a bylo jasné, že po návratu, nás čeka všechny 4 domácí karanténa. Před příjezdem, syna z Anglie, jsme provedli důkladný nákup potravin a všeho potřebného. Pečivo do mražáku, maso, balené salámy vše potřebné. Uspořádat domácnost, abych mohl pracovat z domova, tak jsem urychlil výstavbu svého pracovního koutku, který byl plánován, už asi rok. Doposud když jsem pracoval 1 – 2 dny z domova, tak mi stačil pouze notebook a sednout si k dětem do pokojíku k psacímu stolu, jak byly ve škole. Teď jsem věděl, že to bude jiné a děti se budou učit doma a já budu potřebovat svůj prostor.
Poslední hodiny do příjezdu syna a obrovské zmatky v informacích, vůbec s informacemi v TV se to neshodovalo. V TV vláda řekla, že všichni, co přijedou ze zahraničí, jdou automaticky do domácí karantény na dobu 14 dní. Abychom vše opravdu měli potvrzeno, snažili jsme se dovolat na hygienickou stanici našeho kraje, bez úspěchu. Proto jsme kontaktovali 112 a tam nám vůbec nepomohla a přepojila někde, kde to nikdo nezvedal. No nakonec po 4 hodinovém boji jsme se dovolali na osobu, která potvrdila, že nás čeká 14 dní domácí karanténa a vzala si iniciály. Mezi tím autobus se synem a jeho spolužáky dorazil do Rozvadova na hranice. Nastal další šok, všude se mluví, že na hranicích dělají kontroly a měří teplotu. Je pouze zastavili, žádnou kontrolu jim nedělali a ani neměřili teplotu, jen policista jim sdělil, že do karantény nemusí. To byl šok, protože mi měli ověřeno, že musíme zůstat doma. Nakonec nám volali ve 22 hodin, zda už syn dorazil, jak se cítí, vzali si kontakt na školu a byla potvrzena domácí karanténa na celý autobus po dobu 14 dní.
Byly velké obavy, jak se to zvládne, když je člověk aktivní a měl naplánováno mnoho aktivit. Kupodivu to bylo v naprosté pohodě. Učení s dětmi do školy, já pracoval na projektech a dny utíkaly jeden za druhým. Ve volných chvílích, jsme hráli stolní hry, kreslili, tvořili no a také se rozhodli po letech postavit vše z lega co máme doma. Byly jsme v šoku kolik toho máme a vznikl malí Legoland. Zabralo nám to mnoho času, přesto nemáme postaveno vše, ale je toho už hotového mnoho. Nevzdáváme to a pokračujeme dále, vše fotíme a dokumentujeme, proto brzy můžete čekat, že i zde se fotografie objeví, pro inspiraci. Karanténu jsme úspěšně zvládli a po 14 dnech a testech jsme všichni zdraví a neměli jsme ani žádné příznaky.
Poslední den domácí karantény mi odešel ze vteřiny na vteřinu firemní notebook, to byla obrovská klika. Proto jsem musel po víkendu a 17 dni, kdy Astra odpočívala s plnou nádrží vyrazit na otočku do Brna pro náhradní notebook, protože nikdo nevěděl, jak dlouho bude trvat reklamace stávajícího. Nouzový stav přesto trvá a moc se mi do Brna v této situaci nechtělo, ale musel jsem. Vzal jsem si roušku, pití, notebook a vyrazil směr Brno. K mému překvapení provoz na dálnici, se v ničem nelišil a byl stejně hustý, jako kdyby nebyl nouzový stav. Tak že mě čekala přetlačovaná s kamiony a ropákama v levém pruhu (ropáci = nafťáci). Cesta byla v pohodě a jako vždy, dálnice 130 – 135km/hod. při předjíždění kamionu od 140 – 160km/hod. Ono hodně záleží, kdy se lepí nafťáci na zadek. Proto i v těchto situacích, motor vytočím i k 5000ot., abych akceleroval a od 4 rychlostního stupně, až k 6 stupni, pak je tam během okamžiku i 170km/hod. Najeto 336km, ze spotřebou 6,7lit / 100km a průměrnou rychlostí 131km/hod. Odevzdal jsem nefunkční notebook a vyzvedl náhradní, čistý. Na druhý den mi volali z Brna, že to nečekali, ale firma DELL zareagovala rychle a mám k vyzvednutí svůj opravený notebook a tak nechtěl jsme čekat na poslání přepravcem a vyjel opět do Brna pro opravený notebook v 11hod. dopoledne. Dálnice byla skoro prázdna, tempomat na 120km / hod. a v pohodovém tempu jízda, žádné honičky s ropáky a na tempomatu v klidu. Foukal dost nárazový vítr, a šlo vidět, že okamžitá spotřeba se i o 1 litr lišila, podle toho, jak foukalo. V Brně jsem vyzvedl notebook a ihned vyjel zpět na Ostravu. Mezi tím na dálnici trochu zhoustl provoz, tak jsem musel i přidat na tempu a více opět bojovat s kamiony a ropáky. Tam jsem i atakoval sem tam 160 km / hod. Vytočil motor víše a v konečném součtu z toho bylo 6,2 lit / 100km, s průměrnou rychlostí 120km / hod. V obou případech Astra jela na palivo MOL EVO PLUS 100 + Vif + zimní pneumatiky. Kdyby tolik nefoukalo, dostal bych se určitě na 5,9 – 6.0 litrů.
S Astrou jsme velice spokojen a motor je o dost pružnější, tišší při tankování paliva o 100 oktanech, za pět let provozu, je kombinovaná spotřeba paliva neustále na 6,7 lit. / 100km. Opět bylo cítit, že výměna oleje v převodovce, je velice pozitivní a řazení, jde mnohem jemněji. Tak se všichni v této nelehké době opatrujte a dávejte na sebe velký pozor.
Kveten 2020
Tak stav nouze v ČR nadále trvá a situace se pomalu vrací k normálu, už bylo na čase. Tak dlouhé vlasy jsem měl snad naposledy na střední škole. Díky tomuto mimořádnému stavu, byl problém přezout zpět na letní ALU kola. Pneuservisy mají plno na 3 týdny dopředu a pokud se člověk snažil přezout na parkovišti na sídlišti, tak do pár minut tam byla policie ČR, kterou zavolal někdo z okolí. V tomto nouzovém stavu, se tato procedura nesmí vykonávat a tak hrozí pokuta. Proto jsem zavolal kolegovi co má rodinný dům a vyvažovačku pneumatik doma, protože má malou autodopravu. Opět jsem se pustil do procedury ošetření ALU kol. Použil se osvědčený postup z loňského roku, tak opět očištěné ALU kola jsme prvně zbavil polétavé rzi. Poté jsem přidal do postupu ještě navíc oproti loňskému roku odmaštění speciální přípravkem, aby vosk ještě lépe přilnul k povrchu. Pak jsem nanesl AUTO GLYM Super Resin Polish jednu vrstvu, nechal působit, přeleštil a nechal cca 30 min. ještě tak volně. Poté nastal čas nanesení tuhého vosku COLLINITE 476s. Ošetřil jsem pneumatiky a naložil do Astry a odjel ke kolegovi přezouvat. Kola jsem nechal převážit, dofoukat na 2,5 atmosféry a nasadit na Astru. Poslední týdny je vidět, jak se všude obrovsky práší díky obrovskému suchu, do toho poletuje pyl a karoserie to dost odnáší.
Stav letních pneumatik vidím na cca 2 roky a budu muset koupit 2ks nových, případně koupím rovnou 4ks a bude klid. V současné době je sice super, že cena pohonných hmot klesla obrovsky dolů, ale co na tom, když člověk sedí doma a moc nejezdí. Jak jsem byl tankovat do Astry na čerpací stanici MOL, zaskočilo mě obrovsky velký rozdíl v ceně mezi palivy N-95 a N-100. Natural EVO 95 byl za cenu 24,50Kč a kvalitnější palivo, co do Astry dávám poslední rok Natural EVO PLUS 100 s cenou 30,90Kč. Proto jsem se rozhodl natankovat Natural EVO 95 a přidal jsem 2x více VIFu. Nečekal jsem takový obrovský rozdíl a na dotaz proč je tomu tak, jsem nedostal od pumpařky odpověď, prý ceny jsou takové co jim pošlou. Uvidíme, kde se ceny pohonných hmot zastaví, dokonce jsem četl článek, že cena může být 20Kč / 1 litr. Nejnižší cenu co jsem vyděl byla 21,50Kč za litr benzínu.
No díky celosvětové situaci, jsme nakonec zahraniční dovolenou u cestovky zrušili i s malou finanční ztrátou a rozhodli se vyměnit moře za krásy Libereckého kraje a okolí. Byl to oříšek najít kompromisní ubytování za solidní cenu. Nakonec se povedlo a ubytování jsme sehnali v Kryštofovém Údolí, cca 10 minut od Liberce. Naplánoval jsem, co vše během 6 dnů projedeme a co vše chceme zhlédnout. Poté druhý týden se rozjedeme pravděpodobně do Zlínského kraje. V případě otevření hranic z SK za solidních podmínek, bez různých testu na COVID-19 je varianta i tam a to Liptovský Mikuláš, Poprad.
Jak jsem slíbil, tak jsem sem na můj web vložil fotografie našeho mini LEGOLANDU, ještě nemáme vše hotové a postupně pokračujeme. Najdete to zde, snad se vám bude naše sbírka líbit.
Pokračování za květen
Přátele jedeme dál i v tom chladném počasí posledních dnů. Jsou to obrovské změny teplot, jeden den +24st. a druhý den ráno 0st s škrábaní čelního okna, to je opravdu v květnu zvláštní. Hold máme tu 3 zmrzlé. Protože o druhém prodlouženém víkendu, jsme se už rozhodli opustit velkoměsto, zajeli jsme do Beskyd a to konkrétně vodní nádrž Šanci. Bylo překrásné počasí přes 20st. a také konečně možnost nadýchat se čerstvého vzduchu bez roušek. Šlo taky protáhnout Astru a i svá těla delší procházkou a hodit náročné týdny za hlavu. Natankoval jsem plnou nádrž do Astry, cena klesla na 23.90Kč za MOL EVO 95. Astra by potřebovala pořádnou očistu, jak z venku, tak zevnitř. Jeden den jsme Astru umyl a na druhý den, byla celá žlutá od pylu. Nemá to smysl a tak, čekám, až bude lepší období na voskování. Spíše jsme se zaměřil na kompletní servis klimatizace. Objednal jsme kabinový filtr a telefonoval do jedné firmy, kde mi na Astře G právě dokonale opravovali klimatizaci. Mají plno, tak se mám ozvat za týden. Mám typ ještě na jednu firmu, uvidíme zda tam pochodím. Klimatizace funguje, ale před prázdninami, bych rád to měl vše OK.
Také mě dost zajímalo, v jaké kondici je motor v Astře J a jak na tom je s výkonem celkově. Předepsaný výkon od výrobce 88kW / 120k a dostal jsem jedinečnou možnost po známosti si tento výkon nechat změřit. Zda tankování prémiového paliva + dlouhodobě přidáváno aditivum VIF má něco do sebe. Jen je škoda, že toto měření jsem neměl možnost uskutečnit, při koupi Astry. Proto jsem Astru pořádně projel, ať má zahřátý motor na provozní teplotu a dostavil se na místo určení. Olej jsem měnil cca před 2000km a tak začlo měření. První měření ukazovalo 90kW a druhé 91kW, to znamená 124k max. To mě dost překvapilo a sám pociťuji, že Astra jezdí perfektně a i hodně tomu pomohla výměna převodového oleje v převodovce. Z mého pohledu skvěle zajetý motor a obrovská spokojenost.
Poslední spotřebu paliva za 1222km jsem měl 6,3 lit. / 100km. Z toho bylo 720km po dálnici a pak hodně město + okresky, to vše na zimních pneumatikách. Teď jak se oteplilo, tak jsem se dostal cestou Ostrava – Ostravice (Šance) jsem zajel za 5,5lit se zapnuto klimatizací a pohodovou jízdou.
Červen 2020
Tak mám tu další nejnovější informace a dalším kroku servisu Astry v letošním roce. Jako první věc se vrátím k problematice ohledně rosení oleje na bloku motoru. Zjistil jsem, že v mém okolí u vlastníku motorizace 1.4 Turbo 88kW a i 103kW je stejný problém. Celkem 4 majitelé a všichni stejný problém a na stejných místech. Tak že informace, že se jedná u těchto motoru o známi problém je naprostá pravda. Jedná se o Astry stáří od 5 – 8 let. Tím jsem i dost uklidněn a nikdo to prozatím neřešil žádnou výměnou motory mají najeto od 25 000 – 150 000km, já jsem někde uprostřed. Budu sledovat a uvidíme, jak se to bude chovat dále. Opět jsem protáhl po dálnici motor a opravdu začínám věřit, že tankováním kvalitního 100 oktanového paliva to motoru jen svědčí z dlouhodobého hlediska a ta reakce, pružnost se hodně projevila.
Už před nouzovým stavem jsem volal do firmy, kde jsem před lety si nechal opravovat klimatizaci na Astře G a velká spokojenost. Proto jsem tuto firmu oslovil opět, ale jak po čtvrtém telefonátu mi nebyli schopni dát termín a pořád výmluvy, tak mě to zklamalo. Proto jsem rozhodil sítě a kolega co řadu let u něho organizuji Opel srazy, nově otevřel i malý autoservis, kde provádí servis autoklimatizací, drobné práce (vyvařování aut, drobné nehody, lakování), nadále voskování a čištění interiéru atd. Sám vlastní autopůjčovnu a v ní má vozy Opel Astra, Zafira k zapůjčení no a jako bonus i Opel dodávku pro snad 9 osob. Tak nebylo co řešit a svěřil jsem mu naší plechovou krásku na servis klimatizace po 5 letech. Před tím jsem vysál interiér, pustil se do obnovení vnitřních plastů, zbavit se prachu a pylu, vše dokonalé a hurá na servis.
Čekal jsem, že cca z 600g bude se muset doplnit cca 250g. Velké překvapení bylo, jak se zjistilo, že úbytek je 0, tak super těsnost okruhu. Nadále oleje v kompresoru bylo 4ml a stroj doplnil dalších 5ml. Tak že scházelo pouze doplnit mazivo a vrátit zpět vysáté chladivo. Byl vyměněn pylový filtr za nový, který jsem si donesl sám vlastní. Co bylo velké překvapení, o kolik je těžší než nový a jak vypadá po 1 roce v autě. Podle servisního plánu se má měnit co 2 roky nebo 60 000km. To musí být drsné. Měním každý rok, protože klimatizaci používám skoro pořád.
Cena základního servisu 399,- = V tom je dezinfekce, odsáti, vyčištění vedení, odsáti starého oleje, přidání nového oleje, nafouknuti plynu R134a a test.
Výměna pylového filtru 200,-
Filtr mě stál originál 700,-
Nechal jsem si ještě udělat test autobaterie v jakém stavu je na 5 leté auto a obstála na výbornou. Protože kolega v současné době shání ještě OZÓN, ten teď nikde není, tak to nechám provést cca za měsíc, až ho bude mít. Celkem to trvalo 2 hod. OZÓN ten pak trvá cca 1 hod, tak uvidím.
Velká spokojenost, opravdu jsem nečekal, že to tak dobře dopadne a hlavně to ušetřilo velké náklady, s kterými jsme počítal. Pořád jsem měl myšlenku nakonec zakoupit poslední aktualizaci map pro Navi 950 z roku 2018. Jak jsem ji skoro objednal, narazil jsem na jednom zahraničním fóru pro Opel Mokka, kde se tento model taky dodával, že je to na lidi velký podvod a mapy 2018 jsou ve skutečnosti mapy z Q1/2016. To mě tak naštvalo, že jsem se rozhodl natrvalo od toho ustoupit a investici 3000Kč využít jinak.
Nadále jsem se chtěl pustit do projektu manžety řadící páky a ruční brzdy z pravé kůže a modré prošití, jak jsem tom měl na Astře G. Pustil jsem se do prozkoumání a narazil jsem, že řadící páku dokáži demontovat z Astry, ale nedokážu sundat hlavici řadící páky, bez poškození. Proto hledám dále a na internetu je všude pouze automatická převodovka, ta je ale zcela jinak konstruovaná. Při té příležitosti jsme vytvořil i návod na demontáž řadící páky, najdete to v manuálech pro Astru J. Uvidím, zda najdu řešení a dna se povede projekt uskutečnit. Firmu, která manžety ušije podle mého návrhu mám, kolega je šije už řadu let a šil mi ji i na Astru G. Přikládám, zde i pěkný článek o Opel Zafiře Tourer (C), velmi pěkně napsaný.
Červenec 2020
Přátele je to zase pár týdnu, kdy jsem zde na webu umístil informace. Dnes začnu dotazy, které jsem dostal od návštěvníku tohoto webu. První dotaz byl na osvětlení zavazadlového prostoru LED pásky. Úpravu jsem provedl v roce 2018 (no letí to jako voda) a od té doby žádné komplikace, LED pásky fungují perfektně a řekl bych, že dvě desítky lidí, už mi psalo, dotazovalo se i u obchodních center, jak to vše funguje a zkušenosti. Mohu jen říci, že to byla super volba a osvětlení je perfektní a bezúdržbové. Jen asi zmíním informace ještě o interiérovém LED osvětlení. Zde za uvedené dva roky jsem byl nucen vyměnit celkem 3 ks LED žárovek. Nejvíce odchází v zadních lampičkách a v předním osvětlení uprostřed. Je to samozřejmé, protože jsou nejvíce namáhány, při každém otevření dveří apod. Výměna je takřka na jednu minutu. Druhý dotaz je na chromové kolíky dveří, zda se nepovolují apod., pak chromové kryty zámků a platové krytky. Chromové kolíky se nepovolují, drží pěkně a nemám s ně mi žádné potíže. Taktéž chromové kryty zámků, které jsou nalepeny 3M obou stranou páskou drží perfektně. Plastové kryty pantů, jsem po této zimě preventivně sundal a překontroloval, stav pantů a vše v naprostém pořádku. Proto jsem krytky opět vrátil zpět na panty. Nebyla zde žádná usazenina, nečistota apod.
Po dlouhé době jsem si vyzkoušel do Astry natankovat pouze palivo N-95 a osobně jsem nebyl spokojen, to jak s projevem motoru, tak celkově i na spotřebě paliva se to ihned projevilo a to o 0,4lit na 100km nahoru. Proto jsem se ihned vrátil k palivu MOL EVO PLUS 100. Plánuji v brzké době provést malý test a vyzkoušet tankovat jiné prémiové palivo a bude to VERVA od Benziny a posoudit co na to motor, spotřeba, chod a pružnost a celkový dojem. No uvidíme, máme v plánu pár výletů dál od domova, tak uvidíme.
Nadále počasí k totální očistě karoserie od zimní soli a nečistot nepřeje a pořád prší. Tak jsem doma si provedl malou inventuru stavu autokosmetiky a objednal nové zásoby pro rok 2020 a samozřejmě i něco nového přiobjednal a jedná se o snadno použitelný detailer, který zanechá hladký a velmi lesklý povrch na všech vnějších plochách vašeho vozidla. Uvidíme, jaké to bude. Jedná se o přípravek Gyeon Q2M QuickDetailer a zakoupil jsem ho objemu 1 litr. Jen jak to bude možné pustím se do ručního navoskování Astry.
Nadále jsem měl v hledáčku dlouhodobě do interiéru další doplňky z kvalitní nerezové oceli řezané laserem. Proto jsem objednal první kousek a jak dorazí uvidíme jaká bude kvalita a jak to zase posune interiér vzhledově dál. Vše zdokumentuji a určitě se zde ukáže pár fotografií. Jen dodám, že se nejedná od Čínský výrobek, ale je vyroben v Polsku. Více fotografii a info zde.
Doplním informace, že patřičný díl do interiéru z nerezové oceli dorazil z Polska přesně za týden. Kvalita výrobku je na vysoké úrovni a instalace byla jednoduchá. Pořádně odmastit a sundat pásku z výrobku + nalepit. Na obrázku se mi zdálo, že je to širší proužek, ale ono záleží s jakého úhlu se na to člověk dívá a případně fotografuje.
Na závěr se vrátím k rozdělání hlavice řadící páky, i zde jsem na bodu mrazu a vypadá to opravdu nato, že pokud chcete vyměnit manžetu řadící páky, je potřeba to koupit komplet. Je to tak a velmi šokující zjištění, tak z nové manžety sešlo a musím to brát, jak to je.
Přátelé mám tu pro Vás všechny mnoho informaci po prodlouženém červencovém víkendu a ti z nás co si vzali i pár dnů dovolené si to pěkně protáhli. Je toho dost a máme s Astrou J 1300 km za sebou, k tomu jsme navštívili pěkná místa naší země + se uskutečnil malý test. Pojďme na to, ať jste také v obraze.
Nastal pátek večer, před prodlouženým víkendem a velké přípravy na putování po Severní a Jižní Moravě pomalu mohlo začít. Kontrola předpovědi počasí, sepsaní míst, kde pojedeme a šlo se spát, protože jsme brzy museli vstávat. Sobota ráno a hurá na cestu, Astra byla hladová a tak dostala ochutnávku paliva VERVA 100 od Benziny.
Velké Losiny
Cesta tam – Ostrava / Opava / Bruntál / Rýmařov / Velké Losiny
Cesta zpět – Velké Losiny / Mohelnice / Olomouc / Ostrava.
Posádka: 2 dospělý + 1 dítě
Bylo brzy ráno a tak, jak jsme se dostali za Opavu, je zde čerpací stanice MOL na výpadovku Krnov / Bruntál. Za body jsme si dali u MOLU snídani a po 20 minutách vyrazili směr Bruntál. Protože prohlídky v ruční papírně Velké Losiny začíná vždy v celou, tak jsem musel trochu přidat do tempa a naštěstí trasu znám a vím co a jak, protože zde jezdíme dost často. Mimo obce jsem to trochu více hnal a dost jsem si užíval kopce a prudké vracečky. Zde se projevilo i velmi dobré řazeni převodovky po výměně převodového oleje, kdy, jsem rychlosti sázel pěkně rychle. Trasa byla svižná a provoz byl relativně malý. Teplota byla 21st. a tak klimatizace nebyla potřeba po velkou část cesty tam, pak až posledních cca 40 km, už bylo tepleji a nastavena automatická klimatizace na 22st. Přijeli jsme 10 min. před celou, tak nám to vyšlo. Prohlídka ruční papírny ve Velkých Losiných je super. Dcera si prohlídku velmi užila a já s manželkou už jsme zde byly 3x a vždy je to super. Prohlídka trvá cca hodinu a je zajímavá. Jen upozorním, že vstupné do papírny, lze platit pouze v hotovosti (neberou karty), je proto potřeba s tím počítat. Za 50 Kč si děti mohu vyrobit svůj vlastní ruční papír se znakem papírny. Ruční papírna Velké Losiny, je jedinou ruční papírnou v ČR a za rok vyrobí cca 10 mil kusů papíru. Papír z uvedené papírny odebírá např. Anglická královna. Pak jsme chtěli na oběd, ale všude bylo plno, proto jsme vyrazili směr Olomouc. Vždy jezdím toto složení trasy. Astru protáhneme po kopcích i dálnici. I přestože po dálnici je to delší o 45 km. Bylo už dost horko, tak klimatizace jela naplno celou cestu zpět. Venku bylo 28 st. V Olomouci jsme si zašli na oběd a pak i do obchodního centra, před odjezdem na něco sladkého + kafé. Po dálnici jsem to nešetřil a jak bývá zvykem u Lipníku nad Bečvou, jsem to pěkně točil ve vysokých otáčkách. Celkem jsme najeli 308 km se spotřebou 5,5 lit / 100 km.
Zámek Kroměříž a květinová zahrada
V neděli brzy ráno opět další km maratón a to tentokrát do Kroměříže a květinové zahrady, venku nás mělo čekat teplotní peklo, ale ráno to tak nevypadalo.
Cesta tam a zpět – Ostrava / Lipník nad Bečvou / Přerov / Kroměříž
Posádka: 3 dospělý + 1 dítě
Ráno jak jsme vyjeli, teplota venku 21st. Opět provoz bez kamionu a velmi málo osobních vozidel. Při vjezdu na dálnici nastaven tempomat na 125 km / hod. V klidném tempu až do Lipníka nad Bečvou, kde jsme se pak napojili na nový kus dálnice do Přerova. Na tomto úseku žádný provoz a na novém povrchu to pěkně jelo, proto jsme pořádně šlápl na plyn a vyzkoušel si i rychlost nad povolenou 130 km / hod. Než jsme se nadáli, byl před námi Přerov. Pak rychle projet městem a opět na dálnici směr Kroměříž. Zaparkovali jsme na náměstí v Kroměříži a šli na zámek. Po zakoupení vstupného, bylo ještě mnoho času, tak jsme si prohlédli nádvoří, udělali si pár fotografii. V zámku Kroměříž se nemůže fotografovat, jen na jednom místě v sále, jinak zakázáno. Šli jsme pouze na základní okruh a ten trval hodinu a dvacet minut. Bylo to velmi pěkné, hlavně zdejší historická knihovna, ta opravdu nemá chybu a je perfektní. Pak na náměstí je skvělá nenáročná česká jídelna, kde perfektně vaří za super ceny a MENU s polévkou cca 100 – 110 Kč. Náměstí bylo plné lidí, nebylo ani kde pomalu zaparkovat, restaurace narvané k prasknutí. Po obědě jsme se přesunuli o 1,3 km níže do květinové zahrady, tak to bylo taky super, protože bylo mega horko 30st. V zahradě jsou místa, kde je pěkný stín a je tam jde se schovat před sluncem. Nadále je zde super bludiště, nejen pro děti, ale i pro dospělé. Zahrada je cca na 2 hod, než ji projdete. V květinové zahradě je i kavárna. No mi tam ale trochu scházelo, že tam bylo málo laviček a ještě méně odpadkových košů, jinak opravdu super a v Kroměříži, je i mnoho dalších pěkných věcí. Cesta zpět v poklidném tempu a provoz žádný, klimatizace nastavena na 22st. a jela celo cestou zpět. Venkovní teploměr ukazoval 30st. Celkem jsme najeli 280 km se spotřebou 5,6 lit / 100 km.
Moravský kras
Po prodlouženém víkendu, v pracovní den nás čekala cesta do Moravského krasu. Podle palubního PC bylo jasne, že bychom sice na stav paliva dojeli bez komplikací tam i zpět, ale nemám to rád, proto jsem dotankoval 10 litrů paliva VERVA 100.
Cesta tam – Ostrava / Lipník nad Bečvou / Ostrava / Vyškov / Macocha
Cesta zpět – Macocha / Lelekovice / Brno / Vyškov / Olomouc / Lipník nad Bečvou / Ostrava
Posádka: 2 dospělý + 1 dítě
Dopoledne jsme vyjeli po dálnici až do Vyškova, teplota byla cca 21 st. Při sjezdu z dálnice na Vyškov, je opět čerpací stanice MOL a tak opět svačinka za věrnostní body. Teplota venku rostla, tak zde byla zaplá klimatizace až na Macochu. Dojeli jsme k jeskyni Balcárka, zakoupili vstupné a měli 15 min. čas než začne prohlídka. Jeskyně byla velmi pěkná a prohlídka je na hodinu. Prohlídka byla pěkná a jen zde je dost schodů, ale všude je zábradlí a dá se procházet bez komplikací. Po prohlídce jsme se přesunuli o 3 km na propast Macocha. Opět pár fotografii, jen se začlo kazit počasí.
Z Macochy nás čekala cesta ke známým a tam jsme se zdrželi, až do večera. Odjížděli jsme večer za silného deště a ten nás provázel celou zpáteční cestu až domů. Těsně před domem, už jen lehce mrholilo. Celkem jsme najeli 390 km se spotřebou 5,6 lit / 100 km.
Podtrženo a sečteno, ujeli jsme 980 km a po dotankování do plné nádrže by byl dojezd cca 1020 km, tak že velké spokojenost se spotřebou a nemusel jsem tankovat těch 10 litrů paliva. Jak už jsem ale psal, nerad jezdím na výpary a do poslední kapky.
Mini test paliv – MOL EVO PLUS 100 vs. Benzina VERVA 100
Jak víte letošní rok 2020 je v mnoha věcech hodně zvláštní, jako díky omezenému cestování, koronaviru, stavu nouze a případné záplavy a počasí, jak na houpačce. Přesto jsem zde na webu umístil podrobné recenze Grandlandu X, Astry K a nové Corsy. Ted se podíváme na zoubek na benzinová paliva. Je známo, že by člověk neměl tankovat u stejné čerpací stanice a jezdit na stejné palivo. Proto jsme se rozhodl po cca 2 letech natankovat do Astry jiné palivo. Slýchával jsme ze svého okolí, že VERVA 100 od společnosti Benzina je perfektní. Ti co jste četli pozorně, chodíte na tento web pravidelně, tak už jste mohli tušit.
Ano natankoval jsem do naší Astry J palivo VERVA 100 od společnosti Benzina. Astra J nemá ještě přímé vstřikování paliva u 1.4 Turbo a kolega co má Grandlanda X s motorem 1.2 Turbo, ten už přímo vstřik má, tak začal malý nezávislí test. První km s tímto palivem probíhali v pohodě. První pořádný rozdíl nastával v trase za Bruntálem v kopcích do Velkých Losin. Kde reakce na plynový pedál, nebyla taková, jak znám na MOL EVO PLUS 100. V prudkých vracečkách na 2 rychlostní stupeň a chtít rychle dostat motor do otáček nebylo zrovna optimální a zpoždění tam bylo větší. Trasu velmi dobře znám, úsek jsem jezdil, už z Astrou G 1.4 Twinport a benzíny Schell, OMV, MOL. Pak jsem postupně zjišťoval, že motor nad 4000ot. nemá takový tah. Pokud jedete normálně, tak je vše v naprostém pořádku. Bylo to částečné zklamání, přesto jsem se nechtěl vzdát. Cestou po dálnici ten propad na reakci plynového pedálu, nebyl tak velký, když Astra byla rozjetá, ale přesto nepatrně jiná. Neznám složení benzínu VERVA 100, ale připadá mi, že to je snad N-98 s aditivy. Takový mám s toho osobní pocit. Přesto na uvedené palivo jsme najel, už zmíněných 980 km a konečná spotřeba 5,6 litrů na 100 km je krásná a totožná jako s palivem MOL. Proto jsem natankoval zpět do Astry palivo MOL EVO PLUS 100 a po cca 20 km byla znát ta změna a reakce na plyn, byla zase taková, jakou znám dlouhodobě. Vím, že nevlastním trhače asfaltu, ale i tak ten minimální rozdíl byl znát. Kolega, co vlastní Grandlanda X, tak mi potvrdil stejné postřehy a obzvlášť jeho 3 válec s přímo vstřikem, reaguje na plynový pedál taky pomaleji než s palivem MOL EVO PLUS 100. Závěrem mohu jen říci, že palivo od Benziny s označením VERVA 100 není špatné ve spotřebě, ale lehce zaostává za reakcí na plyn, taký mám osobní názor. Palivo VERVA je cca o 0,20 Kč na 1 litr levnější než EVO PLUS 100 od MOLU. Ono bude záležet, kde budete tankovat, tak to je aspoň u nás.
Během dovolené a za volantem jsem si promyslel, dokončení projektu chrom v interiéru a celkové úpravy pro letošní rok 2020. Chromový proužek je v pohodě, i za slunečného počasí, nehází žádné odrazy / prasátka. Jen jsem zjistil, že chrom mezi středové budíky rychloměru / otáčkoměru nebude ono, protože jak svítí slunce přes boční okno, tak by to opravdu mohlo rušit při řízení Astry, tak jsem od toho upustil. Přesto jsme objednal chrom, okolo ovládaní elektrických oken a pak jedno velké překvapení z venku, ale nechám vás trochu napínat, dlouho jsme to zvažoval, přesto mě to zlomilo. Tak brzy vše se dozvíte i z fotodokumentací.
Závěrem jen krátká informace o použití přípravku Gyeon Q2M QuickDetailer, letos počasí a déšť mi nepřeje navoskovat Astru, ale tento přípravek mě hodně překvapil. Umyl jsme Astru pomocí vapky, vysušil do sucha, pak nastříkal tímto přípravkem a rozleštil. Je to rychlá práce a Astra se překrásně leskla, pak po dešti pěkně stékala voda, jako po navoskování. Nevím jak dlouho to na autě vydrží, ale jako funguje to skvěle. Na cele auto jsme vypotřeboval cca 1 deci, na kombi a SUV – cca 1,5 deci. Pro dnešek je to vše, snad jste si pěkně početli.
Měsíc červenec 2020 je bohatý na změny a informace. Opět pár změn. V posledních dnech jsem dokončoval projet s názve, Chrom 2020, který jak už název napovídá zabýval chromovými doplňky. Vše začlo v roce 2018 při změně podsvícení interiéru za LED žárovky. Pak nastala úprava chrom kryty zámku, pokračovalo to chrom kolíků táhel zámku. Pak se na dlouhou dobu nic nedělo a zvažoval jsem zda pokračovat, protože objevovala se tu myšlenka v brzké době Astru prodat a nahradit Grandlandem X. Nakonec jsme se rozhodli Astru J si ponechat déle v naší rodině a to cca min další 4 roky. Nastalo pokračování v projektu CHROM. Pořídil jsem doplňky od jednoho dodavatele z Polska, jak už jsem informoval. Jednalo se o nerez na středový panel a na el. ovládání oken. Pak došlo i na chromovou nákladovou lištu zadního nárazníku. Zde nastal velký problém, výrobce ukončil výrobu této lišty a neinformoval o tom prodejce. Objednal jsem v různých eshopech a vždy info, že nastal konec výroby. Na čtvrtý pokus se povedlo uvedenou lištu objednat v Náchodě, kde měli poslední kus skladem. Proto jsem tam zavolal a ověřil jsi, že tomu tak je. Vše bylo potvrzeno, ihned objednáno a na druhý den jsem jí měl doma. Cena byla sice o dost vyšší, ale přesto jsem do toho šel. Pak už jsem jen čekal na vhodné počasí, aby bylo nad 20st a svítilo slunce. Pořád byli dešťové přeháňky, tak s instalací lišty jsem musel pár dní počkat, ale už je tam, kde má být. Fotografie najdete v Astra J – projekt chrom doplňky.
Náklady na projekt:
- Kryty zámku se znakem OPEL chrom – 60 Kč (Čina)
- Kolíky chrom – 60 Kč (Čina)
- Nerez proužek středového panelu – 620 Kč (Polsko)
- Nerez okolo ovládání oken – 650 Kč (Polsko)
- Chromová lišta zadního nárazníku – 1290 Kč (ČR)
- 2x chrom podznačníky SPZ – 200 Kč (ČR)
Malé postřehy ke spotřebě Astry J, dceru jsem teď vozil na druhý konec Ostravy na příměstský tábor na Slezskoostravský hrad. Najel jsem denně 40km po městském okruhu, kde je stanovena rychlost 80km. Spotřeba se dlouho držela na 5,6 lit. / 100km. To jsem najel cca 500km, teď už jezdím více město a jsem na 6 lit / 100km. Tak za mě velká spokojenost a to i ze zapnutou klimatizací. Tímto končí vyčerpávající informace v měsíci červenec 2020.
Srpen 2020
Krásný den, přátelé a příznivci značky Opel. Je to už delší dobu, co jsem zde napsal pár informací. Momentálně máme za sebou dalších cca 2000 km po ČR a našich silnicích. Letošní rok 2020 je opravdu převrácený naruby a díky mnoha zákazům, předpisům jsme zrušili leteckou rekreaci mimo Evropu a rozhodli se podpořit ekonomiku v ČR. Naplánovali jsme si tedy poznávání Liberce a jeho okolí. Koncem února jsem nechal provést 5 garanční prohlídku na Astře, pak jsme v březnu měli 3 týdny pauzu a Astra jen stála. Přesto nájezd km narostl neuvěřitelně a za cca 5 měsíců, když odečtu ty 3 týdny najeto přes 8000 km. No je vidět, že letos letecká dovolená za teplem se nekonala a výlety a Liberec to potvrdil. Proto urychleně se chystám vyměnit motorový olej + filtr. Jsem velice vytížený, pořád nenacházím čas na voskování Astry a tak se mi aspoň povedlo ošetřit interiér, umýt z venku a ošetřit Gyeon Q2M QuickDetailer, který se perfektně osvětčil.
Liberec 2020
Nastal den odjezdu do Liberce a brzy ráno jsme pomalu vyjeli na naši týdenní ČR dovolenou. Natankoval jsem palivo MOL EVO PLUS 100 plnou nádrž + lehce přidáno aditivem VIF. Cesta z Ostravy do Mohelnice probíhala zcela v klidu při rychlosti 125 km / hod. V Mohelnici na naší oblíbené benzince MOL, jsme si dali snídani a pak vyrazili směr Moravská Třebová. Nastala ale malá problematika, chtěl jsem si opět trochu zařádit s Astrou v uvedených stoupání a ono zašlo hustě pršet. Tím pádem bylo po nadšení a bylo potřeba ubrat nohu s plynu a věnovat se plně a důkladně řízení, protože všude plno vody a nebylo vidět moc před auto. Jak projel kamion z protisměru, tak to i dost mávalo s Astrou, díky velkému množství vody na vozovce. Proto jsme se vlekli v koloně až bezmála do Hradce králové. Poté jsme udělali opět přestávku při výjezdu z Hradce Králové na Jičín. Pořád hustě pršelo, ale cesta ubýhala dost dobře i v tomto ne zcela pěkném začátku dovolené.
Jičín
Naše první zastávka byla v Jičíně, kde jsme měli v plánu navštívit ševcovskou dílnu Rumcajse a podle internetu to mělo být na hodinu. No bylo to obrovské zklamání a po zaplacení vstupného jsme byli venku za 15 min. Pak nás čekala na náměstí výstava Rumcajse a opět vyhozené finance, a tím mě Jičín dost zklamal celkově. Dali jsem si zde pouze oběd a udělali pár fotografií. Vyrazili jsme tedy směr Liberec a pak na cílové ubytování v Kryštofovo údolí (cca 10 km od Liberce). Zde zrovna začali opravovat hlavní tah z Liberce na hranice, tak se nedalo odbočit na Kryštofovo údolí a denně nás čekala objížďka před 20 km. Proto jsme denně jezdili, přes velice známou vesničku Chrastava, nad Libercem.
Kryštofovo údolí
Velice pěkná oblast a pro turistiku a cyklisty super. Ubytování v Kryštofově údolí bylo perfektní v penzionu EVA ( více zde), kde jsme byli 6 dní. Majitel je velký srandista, velmi příjemný personál a perfektně tam vaří českou kuchyni. Mají zde vyhlášené borůvkové kynuté knedlíky. Ubytování je pěkné a cenově dostupné s WC a sprchou na pokoji. Penzion má celkem 6 pokojů v prvním patře a dole je restaurace. Venku pěkné posezení, kousek na vlakovou zastávku a 1,5 km na koňský ranč, který se nachází ihned u historického vlakového vyjaduktu, kde dost často natáčí filmaři. Koňský ranč je super, v létě jsou zde příměstský tábor a majitel je velice ochotný. Objednali jsme telefonicky pro naši 9 letou dceru projížďku na koni s možností si do zcela připravit, od osedlání, vyčesání a projížďkou. Celý proces na hodinu a půl. S toho je hodina projížďka a zbytek příprava koně. Více informací o ranči zde. Nadále tu najdete výstavu betlémů, ale pouze o víkendu a mnoho dalších zajímavostí.
ZOO Liberec – Botanická zahrada
Další zastávkou v dalších dnech byl samotný Liberec. ZOO Liberec je pěkná malá ZOO na cca 2 hod. prohlídky. Areál není moc velký, ale vše je pěkné a čisté. Co nás velice zklamalo, byl právě výběh bílých tygrů, kde skla byla velice špinavá a odřená, proto fotografování bylo skoro nemožné. Velice se nám líbil výběh pro koně a žirafy, želvy. Od hlavního vstupu je to 800m do botanické zahrady, kde prohlídka trvá cca hodinu a půl. Pěkně vše kvetlo a bylo se na co koukat. Opravdu to stálo za to navštívit tyto dvě místa.
IQLandia Liberec
Tak tento komplex nemá chybu a je podle nás nejlépe propracovaný na území ČR. Vyřádí se tu nejen děti, ale i dospělí. Nevyrovná se tomu ani podobné místa v ČR, jako U6 u nás v Ostravě a jiná místa. Už před otevřením v 10h dopoledne, tam čekalo mnoho nedočkavců a mi mezi nimi. Parkovné se dá hradit platební kartou a návštěvníci IQ Landie mají slevu na parkovném. Budova má celkem 5 podlaží velkého rozsahu. Bez komplikaci se tam zabavíte opravdu celý den. Mi tam byli před 5 hodin, pokud to spojíte i z obědem, tak se hravě dostanete na 6h. No a zda to chcete doladit i planetáriem, tak je celý den vyřešen. Osobně se nám to tam velice líbilo a nohy vás budou bolet dost. Zažili jsme zde mnoho legrace a osobně jsem si mohl vyzkoušet např. moderování počasí, jako v TV, dělat obrovské bubliny, dozvědět se mnoho věcí. Opravdu super zážitek.
Aquapark Babylon centrum
Jako nejvíce jsme se těšili na Aquapark Babylon a bylo to pro nás největší zklamání, ze všech míst co jsme navštívili. Možná před řadu lety, kdy tento Aquapark otevíraly, to byla velká sláva. Dnes takové vodní světy jsou na každém rohu a v každém větším městě. Nevím čekali jsme od toho asi mnoho, jak nám to plno našich známých líčilo, představovali jsme si to velkolepé. To se ale nestalo a zklamání bylo velké. Musím říci, že ale jedna věc byla perfektní a to laser představení, které trvalo cca 15min. Bylo perfektně propracované a opravdu super.
DinoPark Liberec + centrum
Pokládali jsme si otázku, jaké asi může být v obchodním době navštívit DinoPark. Osobně už jsme navštívili DinoParky v Ostravě, Vyškově, Plzni a tak přišel na řadu i Liberec. Je to v samotném centru Liberce v NC Plaza. Jeho rozloha se rozkládá na 3 patrech a stojí to za to. Časová osa je tak cca 3 – 4 hod. Co je ale trochu nepochopitelné, že v občerstvení, kde si můžete dát kafr, něco malého k zakousnutí apod. nelze platit kartou, jen v hotovosti, toto beru jako velké mínus. Děti si zde mohou vyhrát jak v pískovišti, tak i na jiných atrakcích. Když opustíte uvedené nákupní centrum, jsme vlastně skoro před Magistrátem města Liberce a v samotném centru.
Ještěd
Jak už je člověk v Liberci, nesmí vynechat dominantu Liberce a to je Ještěd. Z hlediska, že máme se ženou oba zdravotní potíže a hory nejdou naše silná stránka, využili jsme možnosti lanovky, která patří ČD. Konečně bylo i pěkné počasí a tak hurá na vrchol. Cesta lanovkou trvá cca 5 min. nahoru. Z vrcholu, který je 1012 m n. m je super výhled na všechny světové strany. Zašli jsme do restaurace na kávu a pohár, poseděli a kochali se pěkným výhledem. Jen je vidět, že se zde zastavil čas a potřebovalo by to vše rozsáhlou rekonstrukci, která se prý chystá už řadu let, ale ještě k ní nedošlo. Pokud se rozhodnete jít z vrcholu dolů pěšky po silnici na parkoviště u spodní stanice lanovky, tak je to cca hodinu chůze.
Zámek KUKS a muzeum Čtyřlístku
Samotný zámek se po zaplacení vstupného prochází bez průvodce a osobně mě moc neokouzlil, nejsem ten, co chodí po hradech a zámcích. Taktéž muzeum Čtyřlístku je spíše pro menší děti, které si tam mohou kreslit, je tam pár informací o spisovateli, o místech které používá v příbězích apod. Jinak nic co by stálo za něco.
Muzeum ŠKODA – Mladá Boleslav
Jak správný fanoušek automobilizmu, tak jsme se zajeli podívat do muzea automobilky Škoda a zavzpomínat na dětské časy a to Škodu 120 a Škodu Favorit. Samotné muzeum se nachází v pěkné budově. Co mě ale velice zklamalo, že v nabídce nemají k prodeji žádný magnet na lednici. Prohlídka je to zajímavá a člověk se zde dozví i zajímavé informace. Pokud máte zájem je zde i kavárna. Prohlídka je tak na 1 – 2 hod. záleží, jak důkladně si vše chcete na studovat a prohlédnout.
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou
Toto muzeum opravdu stojí za navštívení. I přesto, že si muzeum procházíte zcela sami, ale je tam mnoho zajímavých informací. Je tam mnoho pěkných věci ze skla, perliček apod. Jsou zde i mince a po dlouhé době jsem viděl desetihaléře, dvacetihaléře, padesátihaléře. Dozvíte se zde i mnoho informací z historie skla a bižuterie. Velice zajímavá expozice a nachází se zde i studio a malá dílnička, kde si můžete něco vyrobit. Náročnost na cca 2 hod. a opravdu to stojí za to.
Prachovské skály
Osobní jsem byl jako dítě naposledy před 30 lety právě v Prachovských skalách. Vyšlo nám i počasí a bylo zrovna 30st. nad nulou a mezi skalami foukal příjemný vítr. Je zde možnost si vybrat ze 3 okruhů. Modry je pro kočárky. Žlutá je kratší a pak je zde zelený nejdelší a nejnáročnější. Vybrali jsme si nejdelší okruh zelený a vydali se na cestu. Po skoro 4 hod. jsme vyšli ven. Byla to opravdu pěkná procházka se super výhledy na Trosky apod.
No byla to pěkná dovolená a byla by ještě lepší, kdyby dva dny nepršelo. Přivezli jsme si mnoho krásných zážitků a magnetu na lednici, jak je u nás zvykem. Astra najela 1200 km ze spotřebou 6,1 lit / 100km. Samozřejmě i Astra si dovezla dáreček a to přímo z Jablonce nad Nisou, odkud beru originál díly Opel, od kolegy. Neviděli jsme se už řadu let, tak jsme i dobře pokecali a koupil jsem motorový olej + olejový filtr. Jezdím, už řadu let a běžně jezdím v hustém provozu. Přesto jezdit po Liberci to je opravdu velká škola, hlavně když se tu běžně jezdí po tramvajových pásech mezi tramvajemi a úzkými uličkami. Dost často se stalo, že navigace reagovala později. Stejný problém měli i jiný řidiči s navigacemi, co jsem tak postřehl. Po obrovské době se opět Navi950 vyznamenala. Jeden den stávkovala, tím je šipka byla mimo silnici a ukazovala hlouposti. Nepomohlo ani vypnutí motoru, restart navigace, zamknutí a odemknutí auta, no prostě nic. Pak v daný den odpoledne, už ukazovala správně, ale nemluvila a chovala se jako by byla uražená (jsme si dělali legraci). Další den ráno, už vše fungovalo, jak má a navigace fungovala na výbornou. Zde v deníku, jsem psal mnohokrát, že originál navigace nepatří k těm dobrým a má své mouchy. Nadále musím konstatovat, je Astra na 17” alu kolech a rozbitých horských cestách není to pravé. Musel jsem jet opatrněji, aby tolik Astra netrpěla. Jinak vše fungovalo, jak má a se spotřebou jsem spokojen, to to popojíždění po městě v kopcích.
Další týden dovolené, jsme jezdili další výlety, ale jen okolo domu. Zajistil jsem výměnu motorového oleje, palubní PC mi ukazovalo životnost oleje 50%, najeto 8000 km. Vypustili jsme motorový olej, vyměnili olejový filtr za originál Opel. Nechali pořádně vytéct starý olej, překontrolovali podvozek. Poté nalili nový originál motorový olej a to celkem 3,8lit, jeden dílek pod MAX rysku.
Září 2020
Tak přestože na poslední srpnový víkend hlásili bouřky a i déšť. Rozhodl jsem se to risknout a pustit se do ručního voskování Astry. Počkal jsem v sobotu, až teplota se vyšplhá aspoň na 17st. Bylo neustále pod mrakem, sbalil jsem vše potřebné, autokosmetiku, ručníky, aplikátory, kyblík apod. Pobral jsem malou svačinu a pití, hold je to delší procedura. Zajel jsem na myčku a pustil se do očisty karoserie.
- Umyl jsem hrubou nečistotu.
- Nanesl auto šampón.
- Opět oplach demineralizovanou vodou na myčce.
- Vysušení karoserie speciálním ručníkem.
- Nanesl jsem přípravek na polétavou rez (na Astře toho zase po roce bylo mnoho – hlavně od předních kol + zadních kol a zadní části vozu. Částečně pak přední kapota. Nechal jsem působit cca 15 min.
- Opět opláchnout celou Astru a vysušit do sucha.
První fáze zabrala 1 hodinu práce.
- Nanešení tekutého vosku, díl po díle karoserie.
- Nanešení tuhého vosku, opět díl po díle karoserie.
- Ošetření venkovních plastů.
Druhá fáze zabrala 7 hodin práce, ale výsledek byl z mého hlediska super. Naštěstí bylo pořád pod mrakem, až u posledního dílu, jak jsem voskoval zadní nárazník, tak se objevilo lehce slunce. Tak opět Astra připravena na deštivé a zimní období. Je to sice vždy obrovská oběť a časově náročné, ale opravdu to stojí za to. Astra je ošetřena i na případné jemné oděrky od lidí apod.
Samozřejmě jsem na karoserii, zase po roce našel pár nových drobných oděrků, od neukázněných lidí, kterým je vše naprosto jedno. Takový je život, ale osobně i mé ženě se moc líbí, jak Astra je naleštěná a je jako zrcadlo. V ne zrovna dobrém počasí, pak stačí pouze opláchnout čistou vodou a je zase lesklá a čistá. Při voskování jsem objevil, že mi někdo po pár letech ukradl jednu chromovou čepičku na auto ventilku se znakem OPEL. Dal jsem novou a chromová lišta na zadním nárazníku pořád pěkné drží. Hned v noci ze soboty na neděli přišla bouřka, ráno ještě pršelo a proto přikládám i fotky, jak voda pěkně se slučuje a odtéká po karoserii.
Na to voskování by se hodila aspoň garáž, ale hold takové možnosti nemám a tak 8 hod. práce venku. Vždy se pár jedinců zastaví a poptá co používám za přípravky, tak rád se podělím s informacemi.
Přikládám pár fotografií
Měsíc září jede dál a dny se nám rapidně zkracují a rána jsou o dost chladnější. Přesto pro vás mám další informace o kolo automobilismu a to téma tekuté stěrače, které jsme záměrně nezmiňoval při informacích během voskování Astry. Už u předešlé Astry G jsem používal tekuté stěrače na čelní okno, jen po čase jsem to vzdal z hlediska ne zrovna perfektních výsledků. Teď Vám sdělím nové postřehy s novým přípravkem, který jsem zakoupil. Ti to sledují tento web pravidelně a nedávno pročetli i aktualizovanou sekci péče o automobil, tak tam už tento výrobek zmiňuji v tabulce.
Vraťme se ale do let 2006 – 2010, kde jsem poprvé přišel do styku s tímto pojmem tekuté stěrače. Začínal jsme s přípravky od snad 50Kč a první zkušenosti byly perfektní. Jen to mělo i nevýhody a to především v rozleštění a tak aby to nezanechávalo šmouhy a prasátka, jak zasvítilo slunce, případně v noci za svitu světel z protisměru.
Jak už jsem psal, nejvíce práce dalo vyleštění čelního okna, zkoušeli jsme s ženou mnoho možností leštění. Vždy to byla časová válka s dokonalostí. Přesto jsme po pár letech vyzkoušel i jiné značky, i cenové mnohem dražší do částky 300Kč. I zde se potvrdilo, že dražší neznamená lepší, ba naopak to v určitých věcech bylo horší. Např. male balení mělo vydržet na několik nanešení, tak to bylo třeba pouze jednou a lahvička prázdná. Mám kolegu, co se hodně zajímá o autokosmetiku a leštění vozidel. Ten mi doporučil přípravek o, kterém Vám rad povím po několika měsíčním testování je perfektní.
Jedná se o přípravek značky Turtle WAX:
- Tekuté stěrače Turtle Wax GL CLEARVUE určené na přední sklo automobilu
- Směs rozpouštědla a silikonu účinně odpuzuje vodu
- Přípravek zabraňuje usazování nečistot a zajistí lepší výhled pro řidiče
- Jednoduchá aplikace (cca 20 – 30min.)
- Odpuzuje mráz do teploty cca -5st. (nemusíte škrábat)
- Balení 300ml
Vyzkoušel jsem tento výrobek a výsledky jsou nad očekávání vynikající. Co mě na první pohled zarazilo, že přípravek, nemá rozprašovač na snadnější aplikaci na sklo. Proto jsem si myslel, že spotřeba bude podstatně velká, ale praxe ukázala jinou realitu. Aplikace se musí provádět ne na slunečním světle, případně kdy je sklo teplejší.
NÁVOD K POUŽITÍ:
- Čelní okno nesmí být rozehřáto a nesmý se to provádět na přímém slunci.
- Požadované sklo prvně umýjte / odmastěte. Následně vysušte.
- Protřepejte přípravek a naneste na utěrku z mikrovlákna nebo na hadřík z bavlny, stačí cca 10 x 10cm.
- Pomocí krouživých pohybů utěrky aplikujte přípravek na sklo.
- Nechte zaschnout a poté aplikujte přípravek stejným způsobem ještě jednou.
- Druhou vrstvu nenechte úplně zaschnout.
- Pak smyjte ji proudem vody, případně mějte čistou vodu v rozprašovači. Rozprašovačem naneste vodu.
- Sklo vyleštěte za pomocí papírových ubrousků.
Poznámka: Mě se osvědčil hadřík ze 100% bavlny cca 10 x 10cm. Který přiložím na lahvičku otočím s ní a na hadříku se mi udělá pouze uvedené kolečko. Tím je spotřeba nejmenší, určitě to nenalévat na hadr, nebo mikrovlákno. Nejlépe to provádět při teplotě nad 10st.
Aby přípravek dlouho vydržel na čelním okně, tak základem je perfektně odmaštěné čelní okno. Pak po nanešení, používat co nejméně agresivní vodu do odstřikování čelního okna. Nadále záleží pak na případném počasí. Výdrž je cca od 3 – 5 měsíců. Osobně jsem tento přípravek použil i na boční okna řidiče a spolujezdce, při dalších aplikací i na zadní okna. Jsou opravdu neustále čisté a nezanechávají po dešti pruhy od toho, jak stékala voda, případně od kapek. Tento výrobek se mi taky osvědčil i v zimě a při nízkých teplotách jsem nemusel škrábat čelní a boční okna (odpuzuje to mráz a to tak do -5st.). Stěrače nemusíte pouštět do rychlosti cca 90 km / hod. Je to podle intenzity deště.
PLUSY
- Snadné leštění
- Odpuzuje mráz do teploty cca -5st. (nemusíte škrábat)
- Dlouhá výdrž 3 – 5 měsíců
- Z vozu je perfektní výhled i za špatného počasí.
Mínusy
- Pro nanášení by byl vhodnější rozprašovač
- Pro někoho možná pořizovací cena cca 200Kč za 300ml. Věřte, že jsou i dražší výrobky, ale opravdu to mohu doporučit
Výměna obalu vystřelovacího klíče
Měsíc září je bohatý na informace a rád se s vámi podělím. Přátelé, jak jsme byli v Liberci, tak jsem si všiml, že na vystřelovacím klíči se mi po pěti a půl roku promačkalo tlačítko na klíči. Po drobnějším ohledání jsem zjistil, že i to druhé a tak jsme začal pátrat, co s tím budu dělat. Po návratu domů jsem oslovil autorizovaný servis a ten konstatoval, že může objednat pouze komplet klíč i s elektronikou a to za cenu 3500Kč. Pak aby klíč mohl plně fungovat, tak ještě 700Kč za naprogramování. Toto bylo pro mě neúnosné, protože jsem věděl, že elektronika je v pořádku. Pátral jsme dále. Zašel jsem do výrobny autoklíčů a super, zde mi řekl pracovník, že obal na uvedený model mají a opal + přehození 1700Kč, udělá mi to za 20 min. Přesto jsem pátral dále, oslovil jsem další dvě firmy na autoklíče a cena byla 1300Kč a pak nejlevnější co mi bylo nabídnuto byla cena 1000Kč. Mezi tím, jsem na internetu nalezl mnoho videí, kde to bylo vše publikováno a vypadalo to nenáročně (jen naznačím, že tak jednoduchá ta výměna opravdu není, jak se zprvu zdá). Sedl jsem k internetu a dívám se do Činy. Ceny obalů na uvedený klíč od cca 80 Kč, dokonce zde naleznete i pěknější, více chromové obaly, kde elektronika také pasuje. Usoudil jsem, že tedy i těch 1000Kč je dost, přesto to i tyto obchody nakupují v Čině. Pochyboval jsem sice pár minut trochu o kvalitě, přesto jsem chtěl stejný. Protože poslední dobou objednané věci z Činy dost dlouho trvají (cca 3 měsíce), rozhodl jsem připlatit si za rychlé doručení do ČR, další tři dolary. Celkem jsem tedy za obal na klíč zaplatil s rychlým dodáním 160 Kč. Pak jsem koupil ještě jeden obal u jiného prodejce a nechal ho poslat klasicky. Obal rychlou poštou dorazil za 14 dní od objednání. Nastal den D a pustil jsem se do výměny obalu a mohu říci, už zde na úvod, nebylo to tak jednoduché, jak se na všech videích propaguje. Osobně jsem předpokládal pracnost cca 45 min. a mohu říci, že to mi to zabralo dvě hodiny. Dnes vím, kde byly potíže a dokázal bych proces urychlit a do 30 min. bych to zvládl. Podrobný návod najdete zde.
Řijen 2020
Dnes začnu trochu jinak a to ohlédnutím za historii, naše Astra G 1.4 16v Twinport za nedlouho 6 prosince 2020 oslaví 14 let u nás v rodině. Posledních 5 let s ní jezdí můj otec, tak na tachometru, už tolik km nepřibývá, jako za dob, kdy byla moje. Musím zaklepat na dřevo, poslední velká závada byla před 9 lety, kdy se musel překroužkovat motor, protože na prvním válci se dostával do oleje benzín. To motor měl najeto 80 000 km a zvažovalo se co dále. Nakonec investice 12 000 Kč se vyplatila a na Astře G je bezmála vše původní. Před rokem vyměněny přední tlumiče, protože jeden začal téct. Koncový výfuk, už se plánoval snad 2 roky vyměnit, ale až teprve letos to bylo opravdu potřeba. Pěkná výdrž 13 a půl roku. Nadále přední brzdové trubky, to už dost odnesly, proto před pár dny se šlo na výměnu. No když člověk je v tom, tak se udělali všechny brzdové trubky a i zadní. Začlo zlobit přední kolo od spolujezdce, sem tam se začlo zahřívat, tak i zde se hledala příčina a snad byla odstraněna (prozatím je klid). Po výměně koncového výfuku, je zase klid i v interiéru a má to i pěkný zvuk. Nájezd ročních km spadl na cca 4 000 km. Pravděpodobně se budou muset brzy udělat i zadní bubny, ale uvidíme, podle nájezdu km v budoucnu. Přední kotouče co jsme měnil ještě když jsem jezdil já za značku Zimmermann i s brzdovými deskami stejné značky mají najeto přes 80 000 km a ještě pár let vydrží. Jinak vše vypadá v pohodě a Astra G by měla projít chystanou STK bez ztráty kytičky. Koroze karoserie žádná a jak si vzpomenu, kolik lidí mě odrazovalo od koupi Polské výroby Astry G. Pokud člověk auto nebere jenom jako věc, ale pečuje o to pravidelně, tak i po tolika letech vůz může bez komplikací sloužit. Jde hlavně o péči laku, voskováním a tím ochranou před sluncem a v zimě před solí. Pravidelná kontrola všech důležitých provozních věcí a zkrácení servisních intervalů, je pak vše plně funkční a bez komplikací.
Trochu aktuálních informací o přístupu současných autoservisů. Musím říci, že je to velmi ubohé a neseriózní. Když otec opravoval vozy a to od vyvařování karoserie, přes opravy motorů a mechanických prací, tak pokud se ze zákazníkem domluvil, tak to prostě platilo a hotovo. Dokonce dělal právě i výměny brzdových trubek. Dnes přijedete do autoservisu a pokud sdělíte, že potřebujete vyměnit brzdové trubky, tak se dozvíte převážně odpověď tohoto ražení – pane toto neprovádíme, je to moc pracné. Tato odpověz zni skoro všude. Pak když najdete servis, kde toto jsou ochotní provést, objednáte se na daný termín a oni vás tahají za nos a pak ani nezvedají telefon, svědčí o serióznost daného autoservisu. Nakonec se povedlo a našel se po dlouhém hledání seriózní autoservis a výměnu provedl. No je vidět, že to je čím dál složitější najít solidní přístup a firmu.
V jakých automobilech jsem se vozil od dětství
Jako dítě jsem se vozil v prvním automobilu naší rodiny a to byl FIAT 850 červené barvy. Otec po koupi tohoto vozu, musel investovat mnoho času do oprav a vůbec zprovoznění do solidního stavu, ale nakonec se povedlo. Motor byl vodou chlazený řadový benzinový čtyřválec OHV, 843cm3 34 k/5000ot.1min. a nejvyšší max. rychlost byla 125 km / h. V naší rodině se tento FIAT 850 objevoval do roku 1984, pak byl prodán a mi skoro 2 roky byli bez automobilu. Plánoval se jeho nástupce a v roce 1986 za obrovského čekání ve frontě v Mototechně jsme se dočkali.
Škoda 105 L, byl náš nový automobil a jeho pořizovací cena byla něco přes 62 000 Kčs. Měli jsme velkou kliku a dostala se na nás světle modrá barva, to byla vzácnost. Vesměs jezdily bíle, červená byla za příplatek. Na předních sedadlech už byly opěrky hlav a vzadu nebyli bezpečnostní pásy, ty se dodávali do vyšších výbav. Škoda 120 L stála skoro o 10 000 Kčs více, to na uvedenou dobu bylo mnoho. Postupem času došlo samozřejmě na vylepšování a to, jak exteriéru, interiéru a i motoru. Zvenčí přibyl přední spojler a mlhovky, poklice na plechových kolech, zrcátko na dveřích spolujezdce. Pruhy na bocích s nápisem ŠKODA. V interiéru, autopotahy a motor byl zcela předělán na 120 GLS. Tato naše Škodovka nás v roce 1991 poprvé dovezla k Jadranskému moři a to kousek od Ravenny v Itálii. Pak další roky 1992 a 1993 do Chorvatska do města Pula na Istrii. Zažili jsme sni mnoho složitých cest, jako např. dovolená do Italie, kde nám 2x prasklo těsnění pod hlavou, pak rozsypané ložisko mezi spojkou a převodovkou, po návratu z Chorvatska prasklý píst a velká spotřeba oleje. No naštěstí si tyto opravy otec dělal sám a výměna těsnění pod hlavou v Rakouských alpách na odpočivadle, při baterce, bylo jako ve stáji F1, za hodinu jsme odjížděli směr Itálie. Pak se objevila koroze zadního prahu, bylo potřeba je vyměnit, tak otec práh vyvařil a vše ošetřil. Přesto se pár let po revoluci objevila možnost poslat naši Škodu 105 L s upraveným motorem 120 GLS do světa za 39 000 Kč a pořídili jsme si první vůz ze západu.
Nový člen rodiny byl Renault 11 vyroben v roce 1985 a to s naftovým motorem 1.6 40kW / 55 koní v 5dv. verzi. Pojďme trochu k základním a technickým informacím. Renault 11, který byl představen v roce 1983, byl k dispozici pouze jako hatchback se 3 nebo 5 dveřmi a do roku 1986 ho vyráběla francouzská automobilka Renault. Pak se výroba přesunula do Turecka, kde se pokračovalo do roku 2000. Renaultu 11 má téměř stejné technické specifikace jako Renault 9, samostatný model, který byl uveden na trh v témže roce. Hlavní rozdíl mezi těmito dvěma vozy představují světlomety. Renault 11 lze nalézt v několika konfiguracích motoru, počínaje objemem 1,1 litru a konče objemem 1,8 litru. Nejvýkonnějším motorem bylo 1,4litrové turbo, které mělo výkon 105 koní a maximální rychlost 186km / h. V roce 1994 to byl obrovsky posun kupředu oproti naší staré Škodě 105 L. Jízdní komfort byl neuvěřitelný, poprvé 5st manuální převodovka, velký kufr, prostor v interiéru neuvěřitelný na tak ne zcela velký vůz. Strašně se mi líbilo, že přední část měla 4 oči (světla), vypadalo to luxusně na uvedenou dobu. Opět cesta do Chorvatska a tentokrát s naftovým motorem a v jiném pohodlí. To byla jiná lahoda uvedeným vozem a pohodlí bylo velmi znát. V uvedené době automobilka Renault spolupracovala s automobilkou VOLVO. Pak bylo potřeba vůz na zadních lemech vyvařit a při té příležitosti otec odstrojil vůz komplet a udělal nový červený celo lak karoserie. Po čase odešel naftový motor v roce 1998 a byl potřeba pořídit nový, přitom jsme právě zjistili, že motor je totožný s VOLVA a tak na olejové vaně bylo logo VOLVO a auto opět ožilo. To byla poslední kapka a začlo se v rodině opět mluvit o výměně vozu. Já jsem na podzim 1998 si udělal řidičák skupiny B a uvedeným vozem jsem jezdil na nákup a po rodinných návštěvách. V rámci autoškoly jsme jezdil s Renaultem Clio a tak řazení zpátečky přes kroužek jsme dobře znal. Nabíral jsem první zkušenosti za volantem a hned s naftovým motorem. Poruchovost tohoto vozu byla znatelná a trpělivost docházela i přestože si otec zde dokázal vše opravit sám. Náhradní díly byly dosti drahé. Nastal den zúčtování a poohlédnout se po něčem novějším, Co bylo zcela jasně, že to nebude vuz značky ŠKODA. V úvahu připadaly tyto vozy Ford Escort, Opel Astra F, WW Golf. Renault 11 byl na jaro 1999 prodán.
Jak už asi tušíte, další vůz byl Opel Astra F z roku 1992 s motorem 1.4 8v, který byl dovezen z Německa a v roce 2003 jsem ho vlastnil potom já a popisuji jeho historii na tomto webu. Původně vyly vybrána Opel Astra F Sedan z roku 1993 a motorem 1.6 8v, po větší obhlídce, zde se už projevovala velká koroze, okolo vysouvací el. antény, i další nedostatky. Druhá Astra F byla z roku 1994, ta byla po nehodě, v zavazadlovém prostoru chyběli plasty a byla 3dv. Otec nechtěl 3dv. vůz, ale odjed po práznu, proto to vyhrála právě 3dv. bíla, která vypadala z nich nejlépe po technické stránce a měla nejmíň najeto. To byl první vstup ke značce Opel a věrnost značce mi vydržela do dnes s postupem na Astru G a nyní na Astru J. V budoucnu to snad bude opět 4 válcový motor nové generece, co má OPEL ve svým vývoji a na trhu by se měl objevit v roce 2021, pak nahradí motor 1.6 Turbo od BMW co používá PSA.
Dnes začnu trochu jinak, je to dost dlouho od posledního přesného měření paliva s odchylkou od palubního PC. Dost často se dočtete informace na internetu, že tyto informace jsou velice zkreslené a palubní PC ukazuje údaje s velkou odchylkou. Není tomu ani jinak u Astry J, už jsem zde v minulosti o tom hovořil. Někdo měl i u Astry J odchylku 0,7lit na 100 km. Po přehrání SW se vždy odchylka zmenšila, ale vydržela cca 10 000 km a pak to bylo zpět. Od novoty jsem, měl odchylku do 0,4 lit na 100 km. Pak mi byla měněna ŘJ motoru v rámci záruky po 18 měsících provozu. Od výměny ŘJ mám najeto přes 50 000 km a vše funguje na jedničku. Proto jsem poslední nádrže vyjel téměř celé a u posledním ,tak že mi se ukázala hláška o malém množství paliva. Dojezd jsem měl pod 40 km. Dlouhodobě tankuji palivo o 100 oktanech s aditivy + přidávám ještě VIF. Natankoval jsem plnou nádrž 100 oktanového paliva a změřil kombinovanou spotřebu + přepočítal vůči ukazateli palubního PC. Po přepočtu mám tedy odchylku paliva vůči palubnímu PC 0,3 lit. na 100 km menší, tak je potřeba ji vždy přičíst navíc. Není to žádná hitparáda, protože na Astře G odchylka byla nula, přesto to není katastrofální.
Pomalu mi dochází aditivum VIF poslední generace. Vidím, že ho do konce roku 2020 vypotřebuji a pak nastane dlouhodobé testování nového aditiva Millers Oils Petrol Power EcoMax, které je cca jeden krát dražší než VIF. Proto jsem zvědav, jak se bude chovat a jaké z něj budu mít pocity, zda to opravdu stojí za to. Testování předpokládám bude trvat několik měsíců a bude to záležet kolik najedu km, následně taky jaká budou COVID opatření a omezení. Poslední tři měsíce, jsem nebyl ani služebně v Brně, jak jsem jezdil pravidelně a poslední dokonalé protažení Astry se konalo v polovině srpna, momentálně je to jen courání okolo komína a myslím, že s nastávající zimou to nebude jiné.
Nadále jsem pozastavil plánovaný projekt na Astře J, který se měl zabývat LED zadními světlomety a LED směrovkami v předních blatnících. Je to z hlediska pracovních nejasností, jak to bude se zakázkami a podle toho, zda se brzy probere ekonomika. Finance odkládám na STK a brzdy, které mají větší důležitost. Od poslední výměně motorového oleje na konci srpna najeto 1200 km a vše je v naprosté pohodě. Momentálně se chystám vytáhnout krabice s fotografiemi, ještě před tím, než jsme vlastnili digitální fotoaparát a pohledat staré fotografie našeho historického vozového parku Fiata 850, Škody 105L a Renaulta 11. Snad je najdu a pokud ano, naskenuji a vložím do předešlého příspěvku k vykládání. Hlavně mi jde o naši Škodu 105L (černobílé fotografie jsou naskénovány a dodány výše, lepší fotky jsem nenašel).
Před pár dny jsem potkal Astra J v červené barvě a v totožné výbavě jako máme mi a taky měla ochranné lišty dveří originál, ty opravdu moc těchto Aster nemá, proto jsem si jí všiml, jinak by mě asi ani nezaujala. Další věc, čeho jsme si hned všiml, byly dvě koncovky výfuku, tak jsem se dal do řeči s majitelem a zjistil jsem, že má motor 1.6 Turbo benzín, tak mě zajímaly zkušenosti. Měl najeto skoro 130 000 km. Výfuková soustava nebyla originál, nechal si jí vyrobit na zakázku a měla super zvuk a perfektně naladěna. V motorovém prostoru měl sportovní vzduchový filtr a pár drobných úprav. Naopak z mé Astry ho zaujalo osvětlení zavazadlového prostoru a chrom doplňky interiéru. Takových Aster, jako byla tato jezdí hodně málo a byl to velký zážitek si předat bohaté informace a pak i krátké svezení byl obrovský zážitek navíc. Až jsem pak trochu zalitoval, že jsem si nesplnil sen a nekoupil tu 1.6 Turbo benzín s nastavitelným podvozkem. Ono se to říká lehce, ale ta cena, bezmála 70 000 Kč, byla moc v tom roce 2015. Proto jsem opravdu velice zvědav na nový motor 1.6 Turbo benzín, co má ve vývoji OPEL pro koncern PSA a má se ukázat v roce 2021.
Asi Vás velice zaskočím, ale byl jsem se podívat v autosalonu SEAT na nový LEON. V současné době mám dost času a tak jsme se poohlédl co dnes lze koupit za rozumné peníze a něco pěkného. Další podmínkou byl 4 válcový benzínový motor a možnost automatické převodovky. Ze všech video recenzí mě právě oslovil Seat Leon a to především vzhledem z venku, interiérem a celkovým dojmem. Proto jsem si přes kalkulátor provedl kalkulaci s motorem 1.5 TSI a automatickou převodovkou + výbavou FR a pár věci navíc (no vlastně plná výbava bezmála). Koncová cena dělala bezmála 740 000Kč. Velice mě dostal interiér, kde je na zadních sedadlech kupa místa, pokud si nastavím sedadlo na svou výšku 170 cm. Nadále zavazadlový prostor, je taky velký a přístrojový štít a ovládání displeje je přehledné. Je to škoda, že OPEL nemá v současné době pořádný 4 válcový benzínový motor. Snad jen v Insignii a to 1.5 od GM.
Astra G prošla STK bez ztráty kytičky a je v perfektním stavu, nebyla nalezena ani malá závada. Tak otec má na 2 roky klid a Astra G nadále bude sloužit.
Listopad 2020
Přátelé máme tu zimní čas a den se nám rapidně zkracuje. Přesto denní, i noční teploty jsou hodně uspokojivé, proto jsem letos přezouvání letních na zimní pneu trochu odložil na později. Předpokládám, že přezouvání budu provádět cca v polovině listopadu a využívám toho, že kouzelnou krabičku na párování čidel TMPS mám doma k dispozici. Koncem října jsem se rozhodl si vychutnat jízdu naší Astrou J a vyjel jsme na testovací 100 km okruh dálnice, okresky, město. Rozhodl jsme se proto, abych protáhl motor ve vyšších otáčkách a pořádně ho protáhl. Poslední dobou moc toho nenajedeme, tak jsem to bral i jako relaxaci za volantem. Ve městě jsem začal motor zahřívat, pak přišli na řadu okresní cesty. Na okresních cestách jsem si užíval kopcovitého stoupání, vraceček a i rovných úseků. Motor jsem pěkně točil i okolo 5000ot. Silnice byly suché a svítilo sluníčko, teplota 17st. No prostě super projížďka a podzimní krajina. V kopcích jsme nechal motor točit déle ve vyšších otáčkách a užíval si svižné jízdy s dobrou muzikou. Po odjetí 40 km po okreskách, jsem pomalu se přesouval na dálnici, kde jsem ihned v připojovacím pruhu na 2 rych. st. vytočil motor pěkně vysoko a vždy držel ho v této rovině trochu déle. No akcelerace šla pěkně a za pár okamžiků, tam bylo 190km / hod. Astra jela pěkně a pak člověk snížil rychlost na 130km / hod. Na dálnici jsem ještě několikrát snížil rychlost na 80 km a pak akceleroval na 130 km / hod s vytočením do vysokých otáček. Provoz celkově nebyl žádný, jak na okreskách, tak také na dálnici. Pěkně jsme si to spolu to odpoledne užili s Astrou J. Za pár týdnu bude zima a nebude možnost se tak pěkně vyřádit, osobně zimu nemám rád.
Dlouho na webu nepřibyli žádné technické informace, proto jsem se rozhodl podívat na zoubek modelu Opel Corsa poslední generace pod označením F a celkově techniku PSA. Ono to nebylo samo sebou, ale obrátil se na mě jeden majitel s prosbou o párování čidel tlaku v pneumatikách. Začal jsem tedy pátrat, jak to vlastně funguje s technologii PSA u Corsy. Co bylo jasné, že k párování, není třeba žádný přístroj, jak tomu je u GM. Údaje se získávají z náboje ABS. Přesto po výměně pneumatik a po ujetí cca 20 km se na přístrojovém štítu rozsvítí kontrolka tlaku v pneu. Šel jsem na to logickou cestou, že párování se bude provádět, někde přes palubní PC u Corsy. Po telefonu s majitelem Corsy F, jsem mu naznačil, jakou cestou se má vydat a že ať zatáhne před tím ruční brzdu. Pak mi napsal, že to opravdu našel v tom palubním PC a vše je OK. Majitel Corsy mi řekl, že v návodu k vozidlu není žádné info o tomto nastavení. Protože mě to začlo zajímat, tak jsem začal hledat. No jako vždy jsem začal ve Švýcarsku, budete se divit, ale zde z 90% najdu informace, které potřebuji vědět k motorům a technice. Stačí si na oficiálních stránkách Oplu ve Švýcarsku stáhnout návod k obsluze vozu (je v němčině) a budete se divit kolik stránek návodu je tam navíc oproti české verzi (v případě Corsy F je to rozdíl 12 str. a hlavně se jedná o technické věci a důležité informace). Nechápu to, proč při překladu tyto důležité informace nejsou i v CZ verzi návodu. Přišel jsem na to náhodou, jak jsme hledal informace o modelu Grandland X. Po asi 30 min. jsem našel vše potřebné, přeložil si do češtiny a hned bylo jasné co je potřeba provést (návod najdete zde). Při té příležitosti jsem se dočetl o změnách ohledně motorového oleje do 3 válcových benzinových motorů a po kolika ujetých km se má měnit. I tak ten interval výměny motorového oleje je nesmyslný. Pokud chceme prodloužit životnost motoru, tak bych určitě interval zkrátil na 10 000 km. Corsa F disponuje i atmosférou 1.2 a ten má pouze 3,25lit motorového oleje.
Co je opravdu velice zvláštní, že do roku 2019 se do benzinových motorů PSA dával motorový olej Dexos1 Gen2 = 5W / 30 a podle nových informací k dokumentaci k obsluze vozu a to jak ve Švýcarsku, tak také v CZ se objevují nové informace, které jsem, už získal při psaní toto článku o motoru 1.2 VTi od PSA.
1.2 55kW – 0W/20 1.2 Turbo 74kW – 0W/30 1.2 Turbo 96kW – 0W/30
Právě díky těmto potížím, pravděpodobně upustili od uvedeného oleje Dexos1 Gen2 = 5W/30 a změnili ho na označení výše. Otázkou je, zda se tím budou autorizované servisy řídit a nadále tam nebudou dávat Gen2 = 5W/30.
Díky nouzovému stavu pravidelně opouštíme město o víkendu a jedeme na pár hodin do přírody na místa kde téměř nejsou žádní lidé a procházíme se několik km. Převážně směr Beskydy a užíváme si krásně barevny a teplí podzim. Další věci o které se zmíním, je perfektní zkušenost z tekutými stěrači, které jsem nanesl na čelní okno a krajní. Dost pršelo a jezdit rychlostí cca 80 km/hod a vidět, jak kapky z okna rychle mizí, je opravdu pecka a líp se za takového počasí jezdí a není potřeba ani mít stěrače zapnuté na vysoké rychlosti stírání. Nadále je vidět perfektně provedená práce ručního voskování a Astra je pořád čistá a voda z karoserie stéká perfektně. Jsem moc, moc spokojen a ty hodiny práce přináší ovoce.
Prosinec 2020
Dnes začnu trochu zase jinak, než obvykle. Napsalo mi pár čtenářů mého webu, že jsou moc rádi novým informacím v sekci technická data. To mě moc potěšilo a je to vidět i na návštěvnosti webu. Jsem rád, že to má ovoce, ono to zabralo cca 160 hodin práce vše připravit, překontrolovat na oficiálních stránkách OPEL, projít zahraniční weby a dát tomu trochu vzhled. To jste určitě zaznamenali a za poslední dobu toho přibilo mnoho. Je to čím dál složitější získat informace, hlavně co se týče motorů a např. údajů o množství chladící kapaliny, přesné označení motoru, kdy např. to že motor má stejné údaje, jako ten druhý, neznamená to, že jsou stejné, nadále rok od kdy byl montován apod. Nakonec si myslím, že se hodně povedlo a nejvíc jsem rád, že jsem našel i fotografie konkrétních motorů a údaje o servisování motorů GM. K PSA technice toho zrovna moc není a je to složitější, ale i tak pomalu se daří něco málo nalézat. Největší oříšek byl dát dohromady model Insignie a to za 11 let výrovy. Člověk by nevěřil, kolik modifikací má motor 2.0 CDTI, nadále info o motoru 1.5 Turbo v 2 generací, tam mám velkou radost, že jsme získal foto motoru. Mohu Vás ubezpečit, že nejsem u konce a info k dalším modelům budou přibývat. Mám políčeno na modely Karl, Agila, Adam. Podle statistik, z nových zveřejněných modelů se nejvíce zajímáte o model Corsa a to generace E a F, nadále Insignie.
No a pojďme k samotné naší Astře J. V polovině listopadu jsem přezul na zimní sadu kol a letní alu kola jsme pořádně umyl, že by se s nich dalo jíst. Dal jsme si na tom záležet, aby na jaře jsem je mohl opět pořádně ošetřit, jako poslední roky. Nebude se na nich držet nečistota a to je pro mě důležité. Díky opatřením v ČR, moc toho poslední dobou nenajezdíme a tak přední brzdy ještě vydrží do STK, která nás čeká na jaře. Přesto jsme hodil řeč s několika automechaniky a skoro všichni mi rozmluvili děrované kotouče. Nadále mi doporučili na Astru kotouče a desky značek TRW nebo TEXTAR. Co bylo obrovským překvapením, byla snížena hladina chladící kapaliny v nádobce. Na jaře mi měnili chladící kapalinu po 5 letech, tak jak udává servisní plán a po ujetí 12 000km a skoro 10měs. scházelo 2,4 dc. No budu to sledovat, únik jsme nikde nenašli, tak snad to bude v pořádku. Astra dostala poslední letošní očistu, umyl jsme ji a použil ještě přípravek pro velký lesk. Vysál od listí, nalil vodu do odstřikovačů na zimu, tentokrát jsme naředil s -40 pouze na -30st. Snad nepřijdou velké mrazy. Nadále jsme ošetřil venkovní plasty a tím procedura hotová.
Na začátku prosince jsem tankoval plnou nádrž a nalil jsem poslední množství aditiva VIF. Přesně jak jsem avizoval a od ledna 2021 začne test aditiva Millers Oils Petrol Power ECOMAX, osobně jsem zvědav, zda to bude rozdílné vůči aditivu VIF a vyplatí se připlatit. Uvidíme to i na výsledcích STK, kde bude protokol o emisích.
Podle posledních informací, které jsem objevil na Španělských stránkách, bude poslední šestá generace modelu Opel Astra v roce 2021 opět s označením OPC. Zdědí techniku od svého většího sourozence Grandlanda X a Astra OPC bude mít 300 koní pod kapotou. Jedná se o motor 1.6 Turbo benzín + 2 elektro motory a pohon 4×4. Dojezd pouze na elektřinu bude mnohem větší. Je to z hlediska nižší váhy, oproti Grandlandu X. Předpokládá se dojezd pouze na elektřinu 70km. Samozřejmě interiér bude převzat s nového modelu Opel Mokka a tak stejně celá rodina vozů Opel bude mít novou přední část po vzoru Mokky. Uvidíme, jak to opravdu dopadne, ale po pár letech se nám vrátí označení OPC, jen je škoda, že už nebude ve 3dv. verzi. Bude se vyrábět pouze 5dv verze s kombi. Karoserie kombi, by měla dorazit cca o rok později, tak se nechme překvapit.
-
Pokud chcete podpořit tento web, zde je QR kód pro platbu. Jakoukoliv částkou, podle svého uvážení.
-
Poslední aktualizace webu
15 listopadu 2024
Od založení tohoto webu v roce 2006 do dne 5.5.2015, bylo zde 25 185 návštěvníků.
Od 5.5.2015 – 5.5.2019 – 49 219 návštěvníků.
Od 5.5.2015 – 2.8.2021 – 100 000 návštěvníků.
Od 5.5.2015 – 17.11.2023 – 200 000 návštěvníků.
Rekord denní návštěvnosti byl 430 lidí (30.1.2023)
-
Nejnovější příspěvky
- Technická data – Opel Rocks Electric 15.11.2024
- Technická data – Opel Grandland (B) 2024 a Lego Ultimate série 30.10.2024
- Technické data – Opel Frontera C – 2024 (žhavá novinka) 13.10.2024
- Technická data Opel Kadett C, nové lego modely, info v deníku blesků apod. 10.10.2024
- Technická data – Opel Kadett D a Astra L středový panel s aut. převodovkou 18.9.2024
- Astra J – Výměna vyrovnávací nádoby chladící kapaliny 6.9.2024
- Technická data – Opel Kadett E 20.8.2024
- Opel Astra L – Reset nastavení tlaku v pneu TPMS 5.8.2024
- Opel Zafira Life – SILVAPLANA + info v deníku 29.7.2024
- Technická data – Opel Combo B 6.7.2024
Deník Astry G / J
- Deník Astry – 2006 / 2007
- Deník Astry – 2008
- Deník Astry – 2009
- Deník Astry – 2010
- Deník Astry – 2011
- Deník Astry – 2012
- Deník Astry – 2013
- Deník Astry – 2014
- Deník Astry – 2015
- Deník Astry – 2016
- Deník Astry – 2017
- Deník Astry – 2018
- Deník Astry – 2019
- Deník Astry – 2020
- Deník Astry – 2021
- Deník Astry G / J – 2022
- Deník Astry G / J – 2023
- Deník Astry G / J – 2024
Manuály Astra J
- Užitečné rady a informace k Astrě J
- Manuály Astra J – aktivování skrytých položek palubního PC
- Manuály – Astra J – Autokamera TrueCam A5s
- Manuály – Astra J – Manuál na výměnu motorového oleje 1.4 Turbo 88kW/120k + 103kW/140k
- Manuály – Astra J – Reset servisního intervalu výměny motorového oleje
- Manuály – Astra J – Manuál na montáž pouzdra na brýle v Astře J
- Manuály – Astra J – Rozpis pojístek a jejich velikost (A)
- Manuály – Astra J – Nahrání MP3 muziky na USB flash disk do Astra J
- Manuály Astra J – výměna interiérových žárovek za LED
- Manuály – Astra J – Výměna zapalovacích svíček 1.4 Turbo
- Manuály – Astra J – Výměna baterie v klíči
- Manuály Astra J – Kryty zámků a pantů
- Manuály Astra J – Výměna zajišťovacího kolíku dveří za chromovou verzi
- Manuály – Astra J – výměna vyhřívání předního sedadla.
- Manuály – Astra J – Demontáž / Montáž celku blinkru+mlhovka (facelift) 2012 – 2016
- Manuály – Astra J – Výměna autobaterie
- Manuály – Astra J – Demontáž / Montáž rádia a informačního displeje
- Manuály – Astra J – Podrobný popis konektoru autoradia (autorádio A11)
- Manuály – Astra J – Jak u Navi 600 udělat Navi 900 (3D)
- Manuály – Astra J – Seřízení ruční brzdy
- Manuály – Astra J – Demontáž / Montáž řadící páky
- Manuály – Astra J – Voda v motorovém oleji
- Moderní motor vydrží hravě 250tis. km, nevadí mu ani 1100 otáček
- Jak prodloužit životnost TURBA
- Převodovka M32
- Vše okolo TPMS senzorů OPEL / GM a jejich párování – Astra J
- Astra J – projekt chrom doplňky
- Manuály – Astra J – Výměna obalu vystřelovacího klíče
- Manuály – Astra J – Vše okolo chladící kapaliny v motoru
- Manuál – Astra J – Výměna startéru 1.4 Turbo – Děsivý zvuk při startování
- Manuály – Astra J – Výměna klinového (drážkového) řemene 1.4 a 1.4 Turbo
- Manuály – Astra J – Výměna vzduchového filtru
- Manuály – Porucha funkčnosti AFL světlometů
- Manuály – Astra J – Výměna kabinového (pylového) filtru
- Manuály – Astra J – Výměna vyrovnávací nádoby chladící kapaliny
Diagnostika – chybové kódy
Manuály Astra G
- Manuály – Astra G – Výměna baterie v dálkovém ovládání
- Manuály – Astra G – Výměna svíček v motoru 1.4.16v / 1.6 16v Twinport
- Manuály – Astra G – Montáž zadního plastového nadkoli
- Manuály – Astra G – Montáž parkovacích senzorů Opel Astra G – 5 / 3 dveřové verze
- Manuály – Astra G – Výměna manžet řadící káky + ruční brzdy
- Manuály – Astra G – Výměna vzduchového filtru
- Manuály – Astra G – Reset servisního intervalu výměny motorového oleje
- Manuály – Astra G – Výměna kabinového (pylového) filtru
- Manuály – Astra G – výměna originál rádia za jiné + ovládání na volantu
- Manuály Astra G – výměna interiérových žárovek za LED
- Kdy se poškodí ŘJ motoru nejčastěji
- Manuály – Astra G – Výměna rozprašovačů čelního okna za verzi s Insignie A
- Manuál – Astra G – středové světlo s lampičkami
Péče o automobil
Manuály Astra L
STALLANTIS technika
OPEL Grandland X
Astra K
Corsa
Mini domácí LEGOLAND
Výlety
Užitečné odkazy
- Opel Astra G / Zafira A fórum
- Opel Astra H / Zafira B fórum
- Opel Astra J / Zafira C fórum
- Opel fórum (všech modelů)
- Autoservis ASE – Zdenek Dědič – Brozany
- General Motors
- Opel media + PSA skupina
- Originál Opel příslušenství CZ
- Originál Opel příslušenství SK
- Opel návody CZ
- Astra J – 2009 – 2012 online manuál EN
- Opel Astra – Wikipedie EN
- Doopla – originál díly se slevou
- Originál díly s Německa za skvělé ceny
- Vyhledávač obj čísel dílu OPEL
- OPEL mapové podklady do navigací
- Opel E-mobilita