Manuály – Porucha funkčnosti AFL světlometů

Porucha funkčnosti AFL světlometů

Objevila se vám na přístrojovém štítu vašeho vozu tato hláška. Mě osobně na Astře J ano a dost mě to vyděsilo. Nešlo se toho zbavit a celou dobu jízdy se to zobrazuje. Proto jsem začal hledat příčinu a ne vždy to musí být velký problém, jen hledání závady zabere pár minut.

Hláška „Porucha funkčnosti AFL světlometů“ případně to může být i chyba „AFL B2595“ po novém nastartování zmizí, až po detekci denního světla proběhne kontrola světel.

Postup je následující:

  • Nastartovat motor.
  • Pokud je denní světlo, tak na čelním okně zakrýt čidlo na detekci světla, aby se rozsvítili přední světla.
  • Mít nastavenou automatiku světel Bi-Xenonů.
  • Jak se rozsvítí Bi-Xenony, tak sledovat, zda dojde k nastavení správneho náklonu světel (nejlépe to poznáte proti zdi). Pokud se seřídí a svítí, chybová hláška se nezobrazuje, postupujeme dále.
  • Otočíme volantem doleva, pak doprava. Pokud se chyba zobrazí právě, až po natočení kol, tak zkontrolujte právě přísvit (je tam žárovka H11 / 12V / 55W do patice PGJ19-2).
  • Pokud žárovka není vypálená, případně po výměně, přesto chyba se zobrazuje, po otočení na danou stranu volantem. tak nejčastěji to je senzor na přední nápravě, který právě detekuje otočení koly přední nápravy.

Pokud problematika přetrvává, pak, už jen diagnostika řekne více. Použil jsem žárovku OSRAM Originál H11 / 12V / 55W – cena cca 160Kč a výměna na cca 5min.

Závěrem mohu jen říci, že mohl OPEL naprogramovat tuto chybu lépe, tato hláška, člověka vyděsí a ono to je žárovka ve většině případů.