Manuály – Astra J – Autokamera TrueCam A5s

TrueCam_A5s_05Vše okolo autokamery v Astře J

Pro začátek, bych rád řekl jednu věc a to takovou, že v dnešní době se pomalu stává nutností mít v automobilu nainstalovanou autokameru. Denně se pomalu stává, že vidíme bezohledné řidiče na našich cestách a popřípadě jsme účastníky dopravních nehod, od kterých řidiči ujedou. Mám osobní zkušenost, kdy řidič naboural do mě a začal se i vymlouvat, že volání Policie ČR není nutné apod. Proto jsem se rozhodl po této osobní zkušenosti zakoupit si pomocníka do vozu. Nečekal jsem takový oříšek a nejasností a hlavně mě zarazil zákon, který říká. Natočený záznam nesmím bez souhlasu natočené osoby, použít, jako důkazný materiál. Hlavně, když vozidlo stojí a kamera je nastavena na pohyb okolo vozu. Krásným příkladem, že kdy vandal poškodí vůz a kamera ho natočí, v tento okamžik daný vandal, musí být informován, o tom že vůz je vybaven kamerou, jinak hrozí trestní oznámení od vandala na naší osobu, za ochranu osobních údajů (něco v tomto smyslu). Situace se ale mění v okamžik, kdy takovýto záznam poskytneme pojišťovně, jako důkaz, místo Policii ČR.TrueCam_A5s_03

 

No a teď trochu z druhé strany, na trhu v ČR je mnoho značek a modelu ke koupi a rozhodnou se pro tu správnou je opravdu oříšek. Po několika měsících rozhodování a pročtení mnoho recenzí, příspěvku jsem si udělal konečně radost a zakoupil do Astry autokameru TrueCam A5s  Rozhodoval jsem se mezi zakoupením přímo v ČINĚ, nebo v ČR, pak padlo rozhodnutí zakoupení v ČR a to z hlediska záruky a reklamace. Z velkého výběru jsem zúžil výběr na TrueCam A5s vs. LAMAX C7. Od kamery jsem požadoval dobrou kvalitu záznamu jak ve dne, tak také v noci, dobrou čitelnost SPZ a ovládatelnost v CZ. LAMAX C7 je co se týče záznamu na tom také dobře, ale výbava je chudší a jak jsem ji měl v ruce, připadala mi taková papírová. Za to TrueCam A5s je taková bytelná, ikdyž naopak je dost velká a její GPS modul je extrémně velký, hodilo by se, kdyby už byl zabudován v těle kamery.

TrueCam_A5s_04Kromě kamery jsem zakoupil 32GB kartu + 5m USB kabelu pro natažení kolem okna, A sloupku, pod gumou okolo dveří až k zapalovači doprostřed. Nechtěl jsem, aby kabel jen tak vysel. Po koupi autokamery přišla na řadu montáž (odmaštění místa uchycení) a ladění přímo v Astře. Díky tomu, že TrueCam A5s má velký modul GPS, tak montáž není možná ihned za předním zrcátkem a dost tam vadí kryt na čelním okně od čidel. Proto správné umístění mi trvalo 2 dny, neustále jsem hledal co nejlepší umístění a nakonec se snad povedlo. Šlo mi také o to, abych případně nedostal pokutu od Policie ČR, že kamera cloní ve výhledu z vozu. Prozatím používám uchycení klasickou přísavkou a uvidíme co praxe. Vytahování kamery s držáku bylo velmi obtížné první 3 dny, ale pak to povolilo a dnes už to je operace na 10 sekund, jak vysunutí, tak opětovné vložení do držáků. S kamery jsem si už stáhl první videa pro kontrolu a výsledek skvělý a čitelnost SPZ také, jak za denního / nočního provozu. Tím že Astra má velké a dlouhé čelní okno, tak při slunečném dni je záznam o něco horší, ale to se dá vyřešit UV filtrem, který není součástí balení a je třeba ho zakoupit zvlášť.

+         kamery

–          kamery
Dílenské zpracování Velký GPS modul
Kvalita denního a nočního záznamu Velikost kamery samotné
Za špatné viditelnosti přísvit 6 diodami  
Možnost dokoupit filtry (nejsou součásti balení)  
Bohaté příslušenství při koupi a kamera v CZ  

 

TrueCam_A5s_01TrueCam_A5s_02

 

 

 

 

 

 

 

 

TrueCam_A5s_06

TrueCam_A5s_09

 

 

 

 

 

 

 

TrueCam_A5s_07TrueCam_A5s_08

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VARIANTA – A

Po správném umístění kamery jsem vzal 5m USB kabel ve verzi USB / Micro a pustil se do práce umístění kabelu, tak aby nešel vidět. Zapojil jsem MICRO konektor do modulu napájení GPS modulu, který pak napájí i samotnou kameru, přes držák kamery. Nadále jsem kabel lehce protáhl okolo kamery, pro případ, kdyby přísavka povolila a kamera spadla, tak ať to nevyrve kabel napájení. No a nadále je to jen legrace, kabel jde lehce zasunout okolo okna pod čalovněním střechy Astry k A sloupku, kde lze kabel krásně vložit mezi 2 kusy čalovnění A sloupku a tím se dostat k místu těsnící gumy okolo předních dveří spolujezdce ke spodní části, kde se opět nacházejí 2 kusy plastu, kde kabel opět jednoduše lze schovat. Pak už se dostanete k přihrádce spolujezdce a od tam k tunelu a jste u zapalovače. Do zapalovače vložíte redukci na 2xUSB a do něj pak 2 konec uvedeného kabelu USB a tím kabel máte schován na 90%, nepřekáží ve výhledu s vozu.

 

VARIANTA – B (toto zapojení plánuji)

Po správném umístění kamery vezmeme USB kabel s převodníkem 12V na 5V, ve verzi Micro a ukončením bez koncovky a pustime se do práce umístění kabelu, tak aby nešel vidět. Zapojit MICRO konektor do modulu napájení GPS modulu, který pak napájí i samotnou kameru, přes držák kamery. Nadále kabel lehce protáhnout okolo kamery, pro případ, kdyby přísavka povolila a kamera spadla, tak ať to nevyrve kabel napájení. No a nadále je to jen legrace, kabel jde lehce zasunout okolo okna pod čalovněním střechy Astry k A sloupku, kde lze kabel krásně vložit mezi 2 kusy čalovnění A sloupku a tím se dostat k místu těsnící gumy okolo předních dveří řidiče ke spodní části, kde se opět nacházení 2 kusy plastu, kde kabel opět jednoduše lze schovat. Pak už se dostanete k pojistkové skříni a zde druhý volny konec napájíte na rozdvojku dané pojistky, která pak napájí kameru ve voze. Pozor trafo je potřeba ukostřit ke karoserii vozu. Tímto docílíte, že kabel nepůjde vůbec vidět a kamera se ihned vypne vypnutí motoru.

Poznámka: Trafo a rozdvojka do pojistkové skříně na pojistku, cena 300Kč.

Více zde – https://www.astra-j.cz/viewtopic.php?f=11&t=851&hilit=kamery

Zapojení varianty B do naší Astry J – 28.9.2017

+         kamery

–          kamery
Stabilní napájení kamery O něco vyšší počáteční náklady
Kvalitnější záznam bez šumu apod.  
Díky redukce, není potřeba zasahovat do elektro instalace vozu  
   

Pozor !!!!! Před montáži vytáhnout klíč se zapalování.

Potřebný seznam věcí:

  • Trafo = převodník z 12V na 5V
  • Odbočovač pro pojistku MINI
  • 2 MINI pojístku – postačí 5A
  • Pájku + cín + kalafunu
  • 10 klíč na povolení matky na uzemnění převodníku
  • Elektro pásky

Ilustrační fotografie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Postup zapojení:

  • Otevřeme úložný prostor, za kterým je panel s pojístkami (manuál k obsluze vozu str. 263)
  • Vyndáme MINI pojístku autozapalovače, pojístka č. 6.
  • Najdeme místo k upevnění převodníku (více foto), upevníme elektro pásakou
  • Konec na kterém je připojení do autokamery protáhneme mezi plastem a gumou okolo řidičových dveří a dále až ke kameře, popis výše (nadbytečný kabel smotat a stáhnout el. páskou)
  • Na druhé straně převodníku jsou dva kabely, červený + / černý – (kostra)
  • Na červený kabel + / napájíme rozbočovač na MINI pojístku
  • Do rozbočovače vložíme původní pojístku a pak přídavnou pojístku na okruh autokamery, postačí bez potíží 5A (ale vím že tam někteří dávají stejnou hodnotu, jaká je tam ta původní 20A)
  • Tento rozbočovač vložíme na místo pojístky autozapalovače (více foto), rozpis pojístek najdete zde.
  • Vložíme autokameru do držáků.
  • Vložíme klíček do zapalování a po otočení se autokamera automaticky zapne a začne okamžitě nahrávat.

Celý proces zabere cca 45 – 60 minut.

Závěr:

Po koupi uvedené autokamery jsem kameru provozoval řadu měsíců variantou A, nevýhodou bylo, že díky 5m USB kabelu se kamera nestačila dobijet a bylo jednou za čas kameru dobijet klasicky. Nadále video záznam nebyl kvalitní, přes obraz byly pruhy apod. V současné době, je kamera napojena variantou B a je to mnohokrát lepší a tím stabilním napájením bezproblémovou funkčnost autokamery. 

Toto rozhodování bylo velmi zdlouhavé, ale snad jsem se rozhodl pro správnou kameru, to ukáže čas.

 

Závada na kameře – popsána problematika a i řešení které pomohlo.

Nadále se v Astře J začla projevovat technická problematika na autokameře TrueCam A5s. Začla se zasekávat. Po roce a 8 měsících se projevila závada na TrueCam A5s a to taková, že po zapnutí nahraje první 10 min. smyčku a pak co 1 min. začne ukládat záznam a při ukládání ji to trvá cca 30 – 60s, kdy nenahrává a pořád dokola. Asi týden jsem testoval co s tím, tovární nastavení, formát karty v kameře, pak úplný formát karty v PC, přehrání FW na nejnovější, výměnu paměťové karty a pořád stejné chování. Proto jsem psal na technickou podporu TrueCam po popsání problematiky odpověděli, zašlete k nám na reklamaci. Kameru jsem zaslal tedy na reklamaci a za 5 dní přišla kamera zpět s vyjádřením – reklamace zamítnuta a strohé popsání co mám dělat. Napsáno bylo, snižte smyčku z 10min na dobu 5min, snižte citlivost kamery, naformátujte kartu na FAT32, použijte paměťovou kartu Class 4 a vyšší (legrační, ale je že do kamery nahráli FW, který není dostupný ani na stránkách výrobce a v protokolu o tom není žádná informace). Proto jsem se pustil opět do podrobných testů kamery. Paměťovou kartu co celou dobu byla použita v autokameře jsem prověřil, zda nemá vadné sektory, znova provedl plny formát, vyzkoušel jsem jí používat v mobilním telefonu, pak v zapůjčené čínské autokameře a všude plně fungovala. Po opětovném vložení paměťové karty do kamery TrueCam A5s, opět kamera nefungovala korektně a zasekávala se při ukládání. Byl jsem natolik zoufalí, že jsem měnil paměťové karty (32GB – Class 10) za jiné výrobce a pořád stejná chyba. Nezbylo nic jiného, než zakoupit zcela novou paměťovou kartu a abych si byl jistý, že to např. není kapacitou (i když TrueCam A5s podporuje až kartu 32GB), zakoupil jsem kapacitu 16GB a k mému údivu vše fungovalo v kameře bez komplikací. Proto jsem začal pátrat v čem je rozdíl, kromě kapacity.

Zjištění: Přišel jsem na to, že nová SD karta od výrobce je formátována na FAT32, ale s nastavením velikosti alokační jednotky na hodnotu 8192, SD karty 32GB měly FAT32 s alokační hodnotou 16384. Přesto že jsem SD karty formátoval i v kameře, tak kamera používá pouze rychlý formát a s alokační jednotkou nic nedělá. Stáhl jsem si speciální program na formát FAT32 a pustil se do díla, SD ADATA 32GB jsem naformátoval na FAT32 a s parametrem) alokační jednotky 8192 (je to karta co tam byla od zakoupení kamery. Provedl jsem test pouze na baterii v kameře cca 45min a vše bylo OK, pak na stabilním napájení natáčení cca 2 hod a taky vše OK. Tak že vypadá, že problém je v tom, že kamery tohoto výrobce nedokážou pracovat s SD paměťovou kartou sice FAT32 ale musí být nastavena velikost alokační jednotky na nejvyšší hodnotě 8192, dnes moderní jiná zařízení zvládají i 16384, pro uvedené SD karty v jiných zařízení fungovali bez komplikací. Na závěr jen tolik, asi by bylo vhodné napsat uživateli, že nestačí provést pouze formát SD karty na FAT32, ale dopsat i hodnotu alokační jednotky. Tato informace zcela chyběla v protokolu od servisu, kde reklamace probíhala.