Manuály – Astra J – Výměna kabinového (pylového) filtru

V tomto návodu se podíváme podrobně na výměnu kabinového (pylového) filtru. Na úvod mohu říci, že to není nic složitého a zabere Vám to cca 15 min. času. Rozhodně zde je to mnohem jednoduší, než u modelu Astra G, kde to bylo mnohem nepřehledné. Pojďme tedy na to, ale než začneme, povíme si ještě pár informací.

Poznámka: Podle servisního plánu automobilky OPEL, se uvedený kabinový filtr mění co 2 roky / 60 000 km (co nastane dříve).

Osobně doporučení: Já měním uvedený filtr každý rok a to vždy na jaře po zimě. Používám originál filtr GM, případně značku MANN (CUK 2442) a to variantu s aktivním uhlím. Pokud patříte mezi alergiky, tak doporučuji kabinový filtr MANN (FreciousPlus FP 2442) s bariérou proti alergenům a bakteriím.

Info: Mlží se Vám čelní okno, při sychravém počasí. Jednou z příčin může být právě zanesený kabinový filtr.

Co budete potřebovat:

  • 1x kabytový filtr, typ a výrobce víše.
  • 7 mm ořech + redukci + nástrčný šroubovák (varianta může být i samotné prodloužení + ořech).
  • Vysavač na případné vysátí nečistot (není podmínkou, osobně u mě to není nikdy potřeba).

Postup:

Než začneme, ze schránky před spolujezdcem, vytáhneme všechny věci uvnitř schránky a posuneme sedadlo spolujezdce co nejvíce dozadu, aby jsme měly dostatek prostoru.

Pak je potřeba odstranit boční kryt na deaktivaci airbagu spolujezdce, kde je schován jeden šroub, co drží schránku. POZOR je potřeba použít větší sílu, ale pozor je tam dost krátký kabel, tak ať ho neurvete (nepoškodíte). Kryt drží celkem na 3 místech (více foto).

Teď můžeme přistoupit k demontáži 4 šroubu, co drží schránku spolujezdce. Doporučuji si vždy poznamenat, kde který šroub byl namontován (i přesto že jsou totožné).

Po demontáži šroubů je schránka volná, otevřeme dvířka schránky a táhneme směrem k sobě. Ke schránce je vedena kabeláž pro osvětlení. POZOR kabeláž je taky dost krátká a doporučuji světlo demontovat, případně odpojit kabel z konektoru. Já vždy demontuji světlo je to jednoduší, případně můžete schránku podložit, ať kabel není napnutý nadoraz.

Na obrázku vidíte světlo (já tam mám LED, jako všude v Astře J). Zatlačíte lehce na plastový rámeček z horní strany a ono povolí, tím světlo můžeme celé vysunout. Dejte pozor na plastovou černou tyčinku, která zde slouží k impulsu pro rozsvícení schránky. V tento okamžik můžete zcela schránku spolujezdce dát na podlahu Astry před sedadlem.

V tento okamžik je před námi tenká uzavřená schránka s kabinovým filtrem. Dvířka otevřete odjištěním zobáčku na levé a pravé straně dvířek.

Samotný filtr je pouze ve schránce vložen a postačí to vytáhnout ven. Doporučuji vytahovat pomalu, ať pyl a nečistoty nemáte všude před sebou.

Po vytažení kabinového filtru, překontrolujeme danou schránku a pokud je potřeba vyčistíme od případných nečistot (prachu, listí apod.) pomocí např. ručního vysavače s tenkou hubicí. Očistíme i otevřená dvířka.

Nový kabinový filtr pomalu vložíme do schránky, až tam celý vleze. Není třeba používat hrubou sílu, jen pomalu vložit. Zavřeme uvedená dvířka a překontrolujeme, zda oba zobáčky na levé / pravé straně zacvakli.

Pokud jste schránku spolujezdce nepodkládali a demontovali jste osvětlení. Je potřeba osvětlení opět nacvaknout zpět do schránky. Jak vidíte na fotografii, postačí ho vložit zpět otvorem, pak černou tyčinku do otvoru a světlo zacvaknout.

Schránku spolujezdce vrátíme zpět na své místo a uchytíme zpět 4 šrouby. Není potřeba je velmi dotahovat, opravdu jen s citem.

Teď nás čeká opět vrátit boční kryt pro deaktivaci airbagu spolujezdce. Doporučuji v tento okamžik si uvedené místo připravit, tak že lehce povytáhnete těsnění okolo uvedeného místa (více foto).

Na bočním krytu překontrolujeme, zda vše sedí a pomalu ho nacvakneme zpět. Dáváme pozor, aby kabel jsme nepoškodili a pomalu kryt nacvakneme zpět ve 3 místech.

Nacvakneme zpět těsnící gumu okolo přístrojové desky a dveří, tímto máme výměnu kabinového filtru hotovou.

POZNÁMKA: Po výměně kabinového filtru, doporučuji provést desinfekci interiéru vozu např. přípravkem VALEO Clim Spray, která osvěží interiér a zničí plísně a bakterie.

Video ukázka: