Deník Astry – 2017

Leden 2017

Přátele a fanoušci značky Opel.
Máme tu zase další rok a Astra J v naší rodině bude v tomto roce slavit své 2 narozeniny a brzy jí čeká další podrobnější hodnocení.No ale to hodně předbíhám a v letošním roce 2017 plánujeme mnoho km za volantem. Astra poslední dobou toho moc nenajezdí, díky pracovnímu vytížení. Běžné jezdíme okolo komína a 1x za měsíc, proženu Astru na delší trasu cca 120km, po kombinované trase okresky / dálnice, motor pořádně proženu a jedeme dále. Plánujeme se vrátit na místo činu, do Legolandu Německo, kde jsme byly před sedmi lety s Astrou G a po cestě navštívit delfinárium, celkem 2200km, ale výlet na prodloužený víkend v květnu, nadále nás napadá navštívit Dinopark na Polské straně Krkonoš, které už máme v oku cca 2 roky. Přesto že to máme cca 850km, tak toto zvládneme otočit na jeden den. Teď jen aby bylo pěkné
počasí a hlavně čas, kterého mám čím dál méně. Nadále bych se rád zase objevil i na druhé straně a to na Slovensku a přesně Rajecké Teplice a pak Liptovský Mikuláš. No prostě v roce 2017 to vypadá na cestování po ČR. DE, PL, SK, pokud to vše klapne, bude to velice pěkné.

To je ještě daleko, protože máme tu zimu a její mrazivé noci a dny. Jsem mile překvapen, jak rychle Astra začte topit a jak rychle po nastartování rozmrazí čelní okno, když zapnu foukání na čelní okno. Je to první zima, kdy Astra stojí venku a ne v patrových garážích. Startování po 3 denním stání, kdy noční teploty – 20st a denní – 10st. startování na první otočení. Jen mě zajímala spotřeba a ta atakovala 8,6 lit. /100km a to jsem do paliva přidal trochu více VIFu, než obvykle. Po nastartování vyčkám 2 – 3 minuty a pak jdu škrábat okna a mezi tím povolí čelní okno a jde to rychle oškrábat. Nesetkal jsem se ani s tím, že by přimrzli dveře, nebo kliky dveří. Naopak při takto velkých mrazech jsem se setkal s tím, že při vyhřívání vozu začne lehce praskat přední palubní deska, až jsem se zlekl, jaké to byly rány, toto jsem nečekal.
Praskání se ozvalo ze středu palubní desky a pak 2x ze strany řidiče u malého trouhelníkového okna. U staré Astry G se to nikdy nestávalo, ale to je daň u nových aut, kde se šetří na všem a plasty jsou o hodně měkčí. Jak vidím Astru celou od soli a místo krásné modré, je to spíše šedivá, ať už je jaro a pěkně naleštit. Kombinovaná spotřeba paliva od koupi Astry J činní 6,6lit /100km. V následujících dnech se má přes den oteplit okolo 10st. tak Astra pujde opláchnout a umýt, samozřejmě jak z venku tak zevnitř.

 

Únor – Březen – Duben 2017

Je to už skoro 3 měsíce, co jsem zde do deníku Astry nenapsal žádné informace. Samozřejmě pravidelní návštěvníci tohoto webu vědí, že pár informací tu i přesto přibylo. Jednalo se o článek o Astře K a její pořízení, který poskytl kolega. Článek má velkou oblibu a shlédlo ho mnoho lidí a dokonce přišlo i mnoho děkovných emailu a mnoho dotazů, které byly přeposlány kolegovi a na všechny bylo odpovězeno. Dokonce na zvlášť asi nejdůležitější otázku ohledně zadních sedadel a jejich rozdíl, jsme pořídili fotografie a přidali k článku. Další věc, bylo sepsání a shrnutí druhého roku používání naší Astry J a umístěno zde na web. Byl bych Astru oznámkoval klidně známkou jedna mínus, ale díky vadě řídící jednotky motoru, známka byla horší.

Letošní zima 2016 / 2017 byla hodně dlouhá a snad nekonečná, jak se trochu oteplilo umyl jsem Astru, vysál a naleštil interiérové plasty. Ve dnech kdy teploty byly okolo 20st. hold nebyl čas Astru navoskovat ručně a teď naopak se rapidně zase ohladilo a nelze nic dělat. Ke konci zimy jsem si konečně mohl vyzkoušet v plném rozsahu všechny bezpečnostní systémy a hlavně ESP, ABS a rozjezdy do kopne na uježděném sněhu. Ze staré Astry G, jsem znal pouze ABS, které hodně drsně o sobě dalo znát, jak kopalo do brzdového pedálu. U Astry J to o hodně lepší a ne tak drastické, ESP na displeji se objeví jen zřídka a není tak citlivé. Dostat Astru J opravdu do smyku při zapnutých systémech, je opravdu velice obtížné. Jak jsem vše co šlo vypnul, tak do smyku se Astra už dostala lépe.

Začátkem března už jsem se objednal na 2 garanční prohlídku a v polovině měsíce jsem jí absolvoval. Pár týdnů, před tím, jsem zaznamenával divný zvuk, to hlavně ráno při rozjezdu od zadních brzd. Měl jsem podezření, to se potvrdilo na garanční prohlídce, zadní brzdové obložení se ne zcela vracelo, jak mělo. V servise je komplet rozebrali, pročistili, promazali a teď je konečně zase klid. Garanční prohlídka trvala dvě a půl hodiny, ale podle protokolu, to mělo trvat skoro čtyři a půl hodiny. Zákazník zaplatí o tolik více, no hold tak funguje autorizovaný servis. V servisní knížce mám pouze poznámku drobné oděrky na laku (hold každodenní stání na sídlišti). Jinak nebyly nalezeny žádné technické nedostatky a v rámci prohlídky, technik najel 4km.

První týden v dubnu jsem se rozhodl přezout Astru G a i J na letní pneumatiky. Vše se vyvážilo, dofoukalo na patřičné hodnoty a hurá nasadit na Astry. Co ale se začlo projevovat, že pneumatiky pro Astru J jsou velice hlučné. Když to popisoval kolega na Astra J fóru loni, tak jsem psal, že jsou v pohodě, ale letos je to právě naopak a to mají cca 6mm, tak budeme muset buďto to vydržet a nebo je prodat a koupit jiné tiší. Od výměny řídící jednotky motoru máme najeto přes 5600km a prozatím vše je OK, snad to tak i nadále zůstane. Co se stalo a dost mě to vystrašilo, byla situace po přezutí na letní pneumatiky a spárování čidel tlaku pneu, se po dvou dnech objevila při ranním nastartování chybová hláška, překontroluj tlak v pneumatikách. Prvně jsem si myslel, že mám defekt, ale vše bylo OK, tlaky v pneu, podle palubního PC, také OK, už jsem myslel, že opět závada a návštěva servisu bude nutná. Nakonec vše objasněno velmi rychle, nakoukáno jsem měl na ECO režim a to znamená 2,5 předek / zadek. Jenže ranní teploty rapidně klesli opět k nule a tím i klesl tlak v pneu, z 2,5 na 2,32 a diagnostika tlaku vyhodnotila chybu a vlastně o chybu nejde. Varianta jedna je v PC přepnout režim ECO na NORMÁL a chyba je odstraněna. Případně dofoukat tlak v pneumatikách na 2,5 a je také hotovo.

Pomalu se chystáme na čtyř denní výlet do Legolandu a po Německu. Zjišťoval jsem koupi ekologické nálepky pro vjezd do center Německých měst a její dostupnost v našim městě. Máme nastudovanou cestu, i čerpací stanice, kde bude potřeba nakrmit Astru. No teď už jen aby se umoudřilo počasí a bylo relativně teplo a bez deště, jinak to nemá smysl absolvovat a budeme to muset odložit na jiný termín. Co víme na 100%, je že vypouštíme cestu po D1, malou radost nám udělalo zlevnění EUR a tak ušetřenou tisícikorunu přesuneme na koupi obrovského LEGA pro děti.

S příchodem teplého počasí se spotřeba paliva opět ustálila na 6,6lit. / 100km (v zimě od 7,5 – 8,6) a pro lepší nalévání aditiva VIF, jsem si zakoupil velkou injekční plastovou stříkačku na 100ml obsahu a je to velice pohodlné i při aplikaci na čerpací stanici, než to nalévat pomocí vršku s plechovky. Podařilo se mi zajet jednu uvedenou trasu za rekordní kombinovanou spotřebu a to 4,7it, kde 90% procent trasy je jízda 90km/hod. pak město. Jel jsem bez tempomatu a je to opravdu sváteční pohodová jízda a když klapne i zelená na semaforech, tak to je paráda. Osobně mám rád rychlejší jízdu a ne takový courák, ale zase když člověk to propočítá, doma je rychleji cca o 5min a spotřeba se zvětší na běžných 5,8lit.

Květen 2017

Tak přátele a příznivci modelu Astry, podařilo se mi po delší době najít pár minut k sepsání několika událostí. Začnu tedy tím, že na patřičnou expedici Legoland 2017 se nakonec nejelo díky velmi špatnému počasí a čerstvě napadanému sněhu na hranicích s Německem. I u nás v Ostravě jsem jeden den jel do práce MHD, protože přes noc napadlo cca 10cm bílé pokrývky (byl to opravdu šok, na to že byl květen). Byl stanoven nový termín expedice na začátek prázdnin a ubytování zamluveno tentokrát v Mariánských Lázních. Předpokládám, že tentokrát to vše klapne na jedničku a vyrazíme na km maratón. Nakonec jsme lego pro dceru pořídily zde v ČR, ale věřím že v Legolandu se to neobejde, aspoň o něco malého a i zde něco pěkného koupíme.

 

Po dlouhé zimě jsem se rozhodl protáhnout Astru někde dále a cítil jsem, že motor trochu zlenivěl a potřebuje protáhnout. Jeden den jsem potřeboval zajet do Olomouce poblíž fotbalovému stadionu Sigmy Olomouc a tak jsem jeden slunečný a velice teplý pátek rozhodl tam zajet. Venku bylo cca 3ést. a tak nastavena automatická klimatizace na cca 22st. a vyrazil jsem. Musel jsem se prvně dostat z Ostravy ven na dálnici, pak zlehka dojet ke Klimkovickému tunelu, projet ho předpisově 80km / hod. ať nezaplatím pokutu (měří zde kamery) a pak hurá na protažení motoru. Motor byl zahřátý na provozní teplotu, na dálnici skoro nikdo, tak akcelerace na 120km / hod. zařazeno na 4 rych. st. nechal jsem to cca 1 min. pak řadím 5 a zvyšuji rychlost na 140, opět nechám pár min a řadím 6ku. Po pár minutách to opět opakuji a bylo znát, že ne zcela se mu chce do otáček, nechal jsem to pár sekund i v 5000 ot., polevil apod. Zapnutá klimatizace s motorem dělala taky divy a na výkonu to bylo nepatrně znát. Cesta tam uběhla relativně rychle, Jak jsem se blížil ke Globusu Olomouc na výpadovku Mohelnice, zvolnil jsem, ať turbo se může pomalu dochlazovat a není pod takovou zátěží, po příjezdu na místo jsem to nechal ještě bublat a pak vypl motor. Hodně zajímavá byla cesta zpět ve 3 hod. odpoledne, kdy i na dálnici to bylo peklo v pravém pruhu kamión za kamiónem a pokud tam člověk jel a pak potřeboval se dostat do levého pruhu, tak to byl oříšek, nikdo mě nechtěl pustit. Bylo i znát, že motor dost ožil a nechá si líbit i vytočení do vyšších otáček a rozhodně rychleji. Po několika km mě toto přestalo bavit, tak jsem se rozhodl se přeřadit do levého pruhu mezi opravdové dravce, kde to jelo jako o závod. Zapojil jsem se do vláčku cca 10 vozidel (BMW, Mercedes, Škoda Superb, Mondeo apod.). Zde jsem netušil, co mě čeká, tempomat nastaven na 150km / hod. při 3000ot. 6 st. Motor jel pěkně i se zapnutou klimatizací, pouze do té doby, než bylo potřeba lehce zvolnit např. na 120, aby mezi nás někdo vsunul. Při akceleraci už se motoru na 6st. moc nechtělo a musel jsem podřadit, pořádně vytočit a opět řadit 6ku. V tomto tempu jsem jel cca 110km a zde se opravdu motor hodně zapotil. Je vidět, že ten motor není trhač asfaltu a konkurovat naftovým kolegům na dálnici opravdu nelze. Průměrná spotřeba nakonec se zastavila na 7,4lit. na 100km při tomto sprintu. Ihned v sobotu jsme jeli do Polska a tak opět 140km po dálnici a zde už bylo hodné znát, že motor se zase spravil a reaguje tak jak bych očekával. Uvidíme, co na to pak řekne výlet do Legolandu.

 

Po návratu z Polska i přesto že hlásili déšť, tak jsem se rozhodl navoskovat ručně Astru, bylo pod mrakem a lehce foukalo. Astru jsem pořádně umyl na ruční myčce, pak ručně našamponoval, opláchl, vysušil a nanesl tuhý vosk, který už jsem použil loni poprvé a opravdu si nemůžu vynachválit jeho vlastnosti a také nanášení. Po opravdu důkladném nanášení, pak máte záruku, že cca 8 – 9 měs. máte krásně čisté auto, chráníte ho před sluncem a hlavně v zimě před agresivní solí. Postačí vždy pouze opláchnout a Astra září čistotou. Tato procedura mi zabrala cca 3 hodiny práce, bez interiéru. Interiér jsem pak dělal samostatně o pár dní později, cca hodinu. Astra je opět zase skoro jako nová, jen těch oděrku zase o něco málo přibilo, to už jsem přestal řešit, jinak bych se z toho zbláznil.

 

 

Červen 2017

V červnu jsem byl opět služebně v Praze a Astra 14 dní stála, vždy o víkendu jsem ji projel a po návratu bylo rozhodnuto a stanoveno nové datum expedice Německo 2017. Astra dostala nové přední stěrače, byl to taky boj, zda koupit originál BOSCH a nebo jinou značku nakonec vyhráli tyto na stránce https://autoeshop.eu a přímo tyto – https://autoeshop.eu/sterace-opel/654-sterace-opel-astra-j-2009–4047024638402.html . Kolega je má na jiné značce vozu, ale nemůže si je vynachválit, proto jsem dal na doporučení a cena je velice příznivá. První km v dešti i za běžných podmínek jsou velice tiché a stírají perfektně, uvidíme co ukáže čas. Původní originál stěrače jsem si ponechal a zvažuji koupit pouze gumičky a vyměnit ( http://www.ebay.com/itm/2-x-700mm-Scheibenwischer-Ersatz-Gummi-fur-Bosch-Aerotwin-Wischergummi-NEU-/351253294288?hash=item51c853ecd0:g:MFkAAOSwqu9U1EbS ). Po navoskování Astra je pořád čistá a nebo případně ji pouze opláchnu a je hotovo. Co ale udělám v zimě, je že si připravím ALU kola, navoskuji je taky, drží se na nich prach od brzd a jde to špatně dolů. Bude to titěrná práce, ale věřím, že to bude stát za to. Astra momentálně poslouchá bez, jako hodinky, snad to tak už zůstane. Spotřeba i se zapnutou automatickou klimatizací v horkých dnech se nepřetáhla na 6,6lit spotřeby, tak spokojenost.

Pomalu finišujeme s přípravami na expedici, zakoupena ekologická známka na vjezd do center měst, zakoupeny lístky do legolandu přes internet. Přesný plán cesty, už je hotov, ubytování zajištěno a počasí má být taky uspokojivé. No schází jen naleštit Astru, natankovat kvalitní palivo a hurá na cestu. Po návratu se určitě můžete těšit na fotografie a soupis informací

 

 

Červenec / Srpen 2017

Jak už více Astra začátkem Července se dočkala a mi také. Uskutečnila se plánované expedice Německo 2017 (více zde – https://astra-rasag.cz/?page_id=1414 ). Byla krmena kvalitním palivem MOL Natural EVO+ 100 a to celých 2165 km. Na výkonu jsem to nepoznal a na kolik to ovlivnilo konečnou spotřebu paliva, to je těžko říci. Co je ale velmi znát, je pružnost motoru a motor zase dost ožil a je tišší. Díky kvalitním dálnicím na Německé straně se i tak o 25% snížil hluk od předních kol do interiéru, pneumatiky nahuštěno na 2,5 ve předu i vzadu. Díky vychovaným řidičům v Německu, nebylo potřeba i při velkých rychlostech a řazení do levého pruhu podřazovat na 5 rychlostní stupeň a v 98% situací tam byla pořád 6stka. Stabilní rychlost mezi 135 – 170 při předjíždění. Cestou do Legolandu z Mariánských Lázních jsem na dálnici si vysunul prodloužení sedáku, nastavil tempomat a ubírání / přidávání prováděno pouze na volantu. Super funkce a člověk si opravdu skvěle užíval cestu s dobrou muzikou za volantem. Jak už jsem psal v článku, i Navi 950 fungovala jako hodinky. Poprvé jsem zažil, kdy mi navigace od Oplu nahlásila že díky nehodě na plánované trase mi nabízí náhradní trasu a pak nadále, že se blížíme ke koloně na dálnici, 20km před Vámi je kolona, pak 5km je kolona a opravdu to sedělo. Toto v ČR opravdu navigace nehlásí a pokud ano, tak velice zřídka, snad jsem to zaznamenal tak 2x. Celou cestu jsme si jako rodina velice užívali, jen 13letý syn, už má skoro 160cm a na zadním sedadle říkal, že by se hodilo více místa na nohy, proto jsem na dálnici si posunul sedadlo trochu dopředu a tím se to zlepšilo i v komfortu pro něj. Spíše jsme potkávali vozy BMW, Audi a to s obsahy motorů, které byly mnohem větší, pak vozy typu Corsa apod. Za Opel hlavně model Insignii, Astru J / H a pak Corsa a převážně naftové varianty. Podtrženo a sečteno, uvedená motorizace, kterou máme, není trhač asfaltu, ale jak to člověk rozjede, narazíte na ohleduplné řidiče, kteří pustí do levého pruhu na 2 bliknutí směrovky, tak to jede velmi pěkné a zvlášť když spotřeba nepřesahuje v kombinaci 6lit. Paliva. Máme možnost srovnávat s rokem 2010 a Astrou G, která 80% cesty jela stejně. Mohu říci, že jsem čekal s Astrou J o kapku menší spotřebu paliva, ale co se týče komfortu, na tom vyhrála s přehledem Astra J, pohodlí a ovladatelnost Astry J ve velkých rychlostech pecka, v tom Astra G nestíhala. Velmi oceňujeme pohodlné sezení na předních sedadlech AGR, posádka i po tolika km a hodinách v Astře vystupuje svěží. Pokud se do Německa pojedeme ještě podívat, tak určitě to bude za pár let, opět projet nový vůz a to snad Astru a nebo Insignii (ta se nám začíná líbit čím dál více).

Pak si Astra odpočinula po návratu na 15 dní, protože cestování vozem jsme vyměnili na letadlo a 15 dnů u moře mimo Evropu. Tím, že se blížíme ke krásné hranici km, tak do konce prázdnin, plánujeme ještě pár výletů, uvidíme co se podaří, než děti půjdou opět do školy.

Nadále jsem obdržel pozvánku na seznámení s novými vozy Opel Insignia a také s Crosland X. Využil jsem toho na plno, jako správný fanoušek značky Opel a informace najdete zde.

 

Září 2017

Přátelé dny se nám rapidně krátí a rána jsou chladnější, hold blíží se opět pro mě a Astru nejhorší část roku, to je období zimy. Proto bylo na čase zase Astru na tyto dny připravit, díky krásnému poslednímu víkendu v září jsem se do toho pustil. Prvně na řadu přišla důkladná očista, nadále pořádné vysušení, no a na závěr ruční nanášení vosku na karoserii a leštění a leštění po částech. Celé procedura zabrala 4 hodiny práce, a to i s ošetřením pneumatik a interiéru. Na lak jsem tentokrát použil LACK POLISH ZELENÝ (www.eko-grado.cz), je to přípravek, který má brusný účinek 1 a lesk 9, to znamená, že je velice šetrný k laku a je v tekutém stavu a velice se dobře nanáší. Práce s ním je velice snadná a rychlá. No když jsem viděl pak rozdíl byl jsem velice mile překvapen, tento výrobek mi doporučil kolega co se zabývá renovací laku, leštěním (ručním / strojovým) apod.  Zimní pneu připraveny i s originál poklicemi, schází jen zimní voda do odstřikovačů a je hotovo.

Rád bych se vrátil na konec srpna, kdy Astra ke svým 30 000km získala menší úpravu palubního PC, jak asi někteří pravidelní návštěvníci stránek zaznamenali (více zde). Od tohoto okamžiku mě zaujalo sledovat 2 hodnoty a to teplotu chladící kapaliny a nejvíce asi zajímavé je sledovat funkčnost alternátoru. Dost mě zarazilo, že alternátor dobijí až 14,8V, tato hodnota se mi zdála dost vysoká, ale podle podrobnějšího zkoumání je to zcela v pořádku.

Další věc, kterou jsem dotáhl dokonce je dodělání napájení autokamery stabilním napětím. Vše potřebné už mi doma rok leželo, tak jsme se pustili s kolegou do díla. Dost mě štvalo, že 5m USB kabel měl velké ztráty a nedokázal kameru nabijet, tím se kamera dost často vypínala, na videozáznamu byly pruhy apod. Díky převodníku z 12v na 5v a rozdvojky na MINI pojístku se dá vše vyřešit, bez zásahu do elektroinstalace vozu. Celá procedura zabere cca hodinu práce, ale výsledek stojí za to. Vše funguje na výbornou a vřele mohu doporučit. Kameru už ani nevytahuji z držáku a je tam skoro natrvalo, po nastartování ihned se zapne po vypnutí motoru se po 30s vypne. Podrobný popis najdete zde.

Aby Astra měla kvalitní palivo i nadále, objednal jsem opět aditivum VIF, pro benzín. Tentokrát v 5 litrovém balení a rozdělili jsme si to s kolegy. Ponechal jsem si jeden litr a máme zase na pár měsíců pokoj. Pořád ještě zvažuji dodělání druhého světla do zavazadlového prostoru, případně vyměním žárovku za LED. V tomto období je v kufru dost málo světla. No dám vědět, jak jsem se rozhodl.

 

Listopad 2017

Dny jsou čím dál kratší a tak Astra už se pomalu chystala na zimní papuče. Jen v průběhu měsíce se čím dál začlo ozývat pískot při brždění a to od předních kol, bohužel jsem neuměl zjistit od kterého kola to je. Tato situace nastala, vždy jsem to nečekal a ne pokaždé. Proto jsem se objednal u kolegy v autoservise na kontrolu brzd. Nechal jsem je kompletně vyčistit a překontrolovat (tentokrát jsem se ale rozhodl pro neautorizovaný servis). Brzdové desky a i kotouče jsou na tom při najetí cca 33 tisíc km v dobré kondici. Kompletně se vyčistili, pak opět vše potřebné promazalo, složilo a bylo hotovo. Letní alu kola jsem pořádně vyčistil přípravkem na znečištěná kola (přípravek s LIDLU), alu kola jsou jako nová, pneumatiky jsem také ošetřil a poté kola uložil k zimnímu spánku. Na jaře se chystám je navoskovat, aby se na nich nedržel brzdový prach z desek. Nasadil jsem zimní pneumatiky na plechách, ušetřil je také a nasadil i originál poklice. Byla opět nutnost zimní kola spárovat s ŘJ, aby se ukazoval tlak v pneumatikách. Nadále dolil zimní vodu do odstřikovačů a to skoro 5 litrů do -20st. Nadále jsem se rozhodl, že Astře pod stromeček nadělím kompletní LED osvětlení do interiéru a ještě zvažuji LED do SPZ. Zde je ale dost velký problém, protože vozy Astra mají velmi citlivou detekci žárovek a tím pádem by palubní PC hlásilo chybu, že žárovky jsou vypálené. Zde se budu muset ještě plně rozhodnout, ale interiér v LED variantě bude 100%. Nastudoval jsem výměnu klasických žárovek za LED a není to nic složitého. Práce na cca 20min. Co pořád ještě zvažuji, zda zakoupím celou sadu LED pro Astru J, nebo po jednotlivých kusech. Kombinovaná spotřeba paliva se po návratu dlouhodobě drží na 7 litrech na 100 km. Astra jezdí v pohodě a žádné jiné potíže kromě pískání předního kola nebylo a funguje skvěle.

 

Její sestra Astra G, už překročila hranici 140 tisíc km a za pár dní oslaví 11 narozeniny. Protože už se na ní projevuje a i počet km. Dostala mnoho nových věcí, jako první byla potřeba vyměnit autobaterie po 5 a půl letech. Při výměně letních alu za zimní se ukázalo, že začal téct jeden přední tlumič (ještě od výroby), proto se objednali hned oba přední a proběhla jejich výměna. Další brzkou investicí bude výměna koncové části výfuku, které je také ještě původní. Snad přežije ještě tuto zimu a výměnu provedeme na jaře 2018. Jinak Astra G na svůj věk a nájezd km je ve velmi dobrém stavu, aby tak bylo i nadále, tak v roce 2018 se chystáme na nástřik podvozku, nosníku apod. Je to třeba, tato věc byla prováděna skoro pře cca 6 lety.

 

Vrátím se ještě k autokameře, kterou teď díky stabilnímu napájení přes pojistkovou skříň používám pravidelně a málo kdy ji nezapnu. Funguje opravdu velmi dobře a bez komplikací. Mnoho nahraných situací je opravdu alarmujících a nechápu, kde se ta agresivita řidičů bere. Díky tomu, že bude v cíli o 2 min. dříve riskují nejen svůj život, ale životy i ostatních účastníku silničního provozu. Strašně riskují a o pár km je pak člověk dožene na křižovatce, kde mají červenou, některá videa jsou opravdu šílená, to ale všichni dobře známe z internetu.

 

Pomalu se poohlížíme, kde v roce 2018 zajedeme na rodinné výlety a pár zajímavých typů jsme získali na PL, SK a i u nás v ČR, tak uvidíme. Post mě láká opět si zajet do Popradu v SK, vše je ještě daleko, čas ukáže.