Opel Corsa F – pod lupou

Opel Corsa F (2020)

Ve velmi krátkém čase tu je má 3 recenze modelu Opel a dnes jsem si vzal pod křídla zcela nový model Opel Corsa F model 2020. Začátkem ledna 2020 jsem dostal pozvánku na předváděcí jízdu právě nové Corsy od autorizovaného prodejce Opel. Využil jsem toho a dne 16. ledna 2020 jsem to spáchal. Nedávno jsem na svém webu umístil recenze na Opel Astru K s motorem 1.2 Turbo 130k, nadále Opel Grandland X 1.2 Turbo 130k.

Historie

Úvod máme za sebou a teď k historii modelu Opel Corsa, který se začal psát v roce 1984 a to modelem Corsa A. 

1884 – Corsa A

1993 – Corsa B

2000 – Corsa C 

2006 – Corsa D

2013 – Corsa E

2019 – Corsa F

Automobil Corsa se řadí do malých městských vozidel, už od jeho vzniku. Jak je ale fenomén posledních let, auta se pořád zvětšují a dnešní poslední 6 generace Corsy, je velikostně na tom jako např. model Opel Astra G z roku 1998. Před řadu lety, někde v roce 2004 jsme zvažovali hodně právě Opel Corsu a to model C, s benzínovým motorem 1.2, pak v roce 2006 se Opel Corsa D pyšnila jako auto roku a před objednáním naší Opel Astra Classic II, kterou znáte z mého webu to bylo těžké rozhodování a Nakonec Corsa D prohrála jen protože člověk myslel na rodinu a větší zavazadlový prostor, jinak motorově to bylo jasne 1.4 16v Twinport 90k. 

První seznámení

Poslední 6 generace byla konstruována, ještě na platformě GM, těsně před uvedením na trh se ale uskutečnil prodej značky OPEL pod koncern PSA. Z hlediska placení za technologie GM, by se PSA zvýšily náklady a protože bylo potřeba naopak začít šetřit vývoj byl těsně před začátkem výroby ukončen. Naopak zde se stal opět zázrak a nová Corsa F vznikla v rekordním čase za 2 roky na platformě a technologiích PSA. Opel Corsa je nejprodávanější model značky Opel a taky tak k tomu inženýři přistupovali a opět dostali s těchto technologií maximum. Protože uvedená podvozková platforma, která je univerzální a dokáže nabídnout, jak benzínové, naftové motory, tak dnešní čistou ekologii ve formě čistého elektromobilu. 

Corsa F – exteriér

Nová generace Corsy se mi líbí mnohonásobně více, než předešlá, ta mě osobně ničím neokouzlila. Délka karoserie, je skoro totožná s předešlou 5 generací, ale největší změnou je o 3 cm větší rozvor a hlavně ve výšce vozu, kde nová generace je o 5cm nižší, šířka zůstala prakticky totožná. Poloměr otáčení u nové Corsy je 10,74. Líbí se mi křivky nové karoserie a vypadá celkově elegantnější a ve verzi GS Line hodně sportovně.

Exteriér

Karoserie má nejmenší ergonomický odpor ve své třídě a to činí 0,29. Je to díky prodloužení předního okna a také v rámci možnosti vyhlazen i podvozek, proto tak skvělá hodnota. Nadále podle prodejce se na Corse objeví 2 druhy křídel na zadních dveřích zavazadlového prostoru, dle dané výbavy. Samozřejmě ve výbavě GS Line, bude uvedené křídlo sportovnější.

Opel Corsa F – rozměry

Jak je zvykem posledních let i zde je mnoho barevných kombinací karoserie a střechy. Střecha bude buďto v barvě karoserie, případně v černém a nebo v bílém provedení a podle výbavy pak bude příplatek 13 000Kč. Další příjemnou vlastností jsou aktivní lamely v jedné části přední mřížky nárazníku. Díky černé střeše, vypadá Corsa sportovněji, případně elegantněji. Corsa vypadá i dobře na 16” kolech, pro běžného uživatele. Ti více sportovněji založení, případně mladí řidiči uvítají 17” kola a je opravdu z čeho vybírat. 

Corsa F – exteriér

Interiér

Co se týče pohledu zvenku a karoserie, to máme za sebou a pojďme se podívat do interiéru. Corsa byla vždy oblíbena, převážně u žen, jako 2 vozidlo v rodině a u starších lidí důchodového věku pro pohodlné nastupování. Právě tuto poslední výhodu Corsa ztratila díky menší výšce a nastupuje se hodně nízko, jako pomalu do sportovního vozu. Prostor pro nastupování řidiče / spolujezdce je velký a bezproblémový, taktéž otevření dveří na maximum. Když jsem si sedl na místo řidiče, připadal jsem si, že už sedím pomalu na zemi.

Díky mým menším zdravotním potížím, se mi nastupovalo bez komplikací a díky své výšce 170cm a 72kg váhy se mi sedělo výborně. Přesto bylo ihned znát, že posed je i dost nižší než u naší Astry J. Optimální polohu jsem sice pár minut hledal, nastavení sedadla ve všech směrech, ale povedlo se a pak to bylo perfektní.  Řidič a taky spolujezdec, díky perfektně promyšlené přístrojové desce, má spoustu místa na nohy. Samotný interiér mi velice vyhovoval, nejsem zastánce 3D přístrojového štítu, velkých dotykových displejů čouhajících z přístrojové desky apod, jak tomu je u bratra Peugeotu 208, který je ve velké míře totožný. Naopak mám rád klasiku, kterou Opel pořád z velké části má a např. nastavení klimatizace, nemusí člověk hledat za jízdy přes menu apod. Postačí nastavit manuálně a tlačítka mi nevadí. Při mém nastavení sedadla a výšce 170cm, mi nad hlavou zůstalo mnoho místa, díky tomu, že se sedí opravdu nízko.

Corsa GS Line – interiér

Můj odhad je, že i 180cm člověk se zde za volant posadí bez komplikací. Volant je skvělí, jeho velikost mi vyhovovala a i i ovládání, které obsahuje. Dělící linka, která prochází celou přístrojovou deskou, davá eleganci interiéru. Středový tunel vypadá dobře a obsahuje místo na odkládání kávy, mobilního telefonu je dobře řešená a obsahuje i USB pro nabijení mobilního telefonu (jen na odkládání velkých mobilů, zde není mnoho místa). Použité plasty v interiéru jsou vesměs tvrčího charakteru, jen veze GS Line má výraznější estetické lišty a po celou šířku přístrojové desky je pěkná červená linka. U ostatních výbav je tato linka stříbrna (více foto).

Corsa – interiér
Corsa – interiér – štít řidiče

Ponechávám nastavení sedadla řidiče na mou výšku a přesouvám se na místo spolujezdce. Při vystupování, to bylo taky v pohodě i s mým omezením. Pro starší lidi, to může být trochu obtížné, díky nízkému posedu. Sedám na sedadlo spolujezdce a nastavuji na svou výšku. Zajímal mě hlavně odkládací prostor před spolujezdcem, protože u Astry J to hodně malé. Po otevření jsem byl mile překvapen, že je dostatečně velký, na tak malý vůz a hlavně je hodně hluboký. Výhled ze sedadla spolujezdce ven, před vůz i pohled na přístrojovou desku, displej uprostřed přístrojové desky je pěkný. Opět nechávám nastavení sedadla spolujezdce a přesouvám se na zadní sedadla. Zde je dostatek místa pro posádku a to ve všech směrech. Z mou výškou jsem měl mnoho místa i mezi kolenama a předními sedadli, tak též nad hlavou. Proto si troufám říci, že i při delší cestě se to bez problémů bude moci zvládnou. U osob o výšce cca 180cm, bych to viděl trochu hůře, ale na krátké trasy i tyto osoby to zvládnou.

Corsa – zavazadlový prostor

No schází už nám jen zavazadlový prostor a ten podle prodejce narostl o 24 litrů vůči předešlé generace a to na 309 litrů (Peugeot 208 má 311 litrů). Jeho šířka je rovný metr.

Corsa – zavazadlový prostor

Corsa je bohata i na výbavu a v základu najdene, signalizaci zapnutých bezpečnostních pásů a to jak ve předu, tak i vzadu. Ovládání audiosystému na volantu. Tempomat s omezovačem rychlosti a mnoho jiného. Za příplatek skoro na co si vzpomenete, od inteligentních parkovacích asistentů až LED Metrix světlomety a masážní kožené sedadla. Každý si zde vybere to své co potřebuje, možností je opravdu velká škála.

Pohonné jednotky

Probrali jsme venkovní vzhled a interiér a teď půjdeme se podívat co je srdcem tohoto modelu. Je už předem jasné, že se bude jednat o 3 válcové benzinové motory a jeden 4 válcoví naftový motor. Už před předvedení na trh se objevovala informace, že Corsa bude mít v nabídce i 3 válcový benzínový motor bez TURBA. To bylo velké překvapení na dnešní dobu maloobjemových motoru přeplňovaných právě turbem. Jak už jsme si řekli benzinové motory jsou 3 válcové a to o objemu 1.2 litrů v rozpětí výkonu od 55kW / 75k atmosféra, 74kW / 100k s turbem a pak nejsilnější varianta známa už z modelu Grandland X 96kW / 130k poháněné turbem (který jsem právě testoval v Grandlandu X a hodně jsem si ho pochvaloval). Atmosferický motor je spojení s 5st. manuální převodovkou a pak benzínové turbo motory mají k dispozici 6st. manuál, případně 8st automat japonské značky AISIN. Naftový motor je dodáván o objemu 1.5 a to o výkonu 75kW / 102k a 6st manuálem.

Zarazilo mě, že vorzy mají rozdílné velikosti nádrží pro pohonné hmoty od 40 – 44 litrů.

Benzinové motory

Verze motoruPSA PureTech 1.2 THP 75k
Kód motoru (OPEL)F12XEL
Označení motoruEB2FAD
Zdvihový objem [cm3]1199
Emisní normaEuro 6.2
PalivoBenzín
PřevodovkaManuál 5st
Válce / ventily3 / 4
Největší výkon [kW/min]55kW / 5750ot (75k)
Vrtání (mm)75 mm
Zdvih (mm)90,5 mm
Točivý moment [N.m/min]118 / 2750
Kompresní poměr11,0:1
Zrychlení 0–100 km/h (s)13,2
Pružné zrychlení 80–120 km/h (s)19,4
TurbodmychadloNE
Proměnné časováníANO
Maximální rychlost (km / hod.)174
Hmotnost motoru74kg
Délka motoru
Výška motoru
Šířka motoru
Hlava válce
Spotřeba paliva
Mšsto4,9 – 4,8
Mimo město3,8 – 3,6
Kombinace4,2 – 4,1
Emise CO2 (g/km)95 – 93
Palivová nádrž40 litrů
Spotřeba a emise (l/100 km) WLTP
Kombinace5,9 – 5,3
Emise CO2 (g/km)133 – 120
Provozní náplně
Typ motorového olejeSAE 0W / 20 (pro ČR – 20tis km / 1 rok – osobně doporučuji 10 – 12tis. / 1 rok)
Motorový oléj3,25 litrů
Nádobka odstřikovačů čelního okna, bez odstřikovaců světlometů
Elektro
Napětí v akumulátoru ( V )12
Kapacita akumulátoru ( Ah )
Provozní materiál
Originál olejový filtr
Neoriginální olejový filtr MAN
Originál vzduchový filtr
Neoriginální vzduchový filtr MAN
Originál kabinový filtr – aktivní uhlí
Neoriginální kabinový filtr MAN – aktivní uhlí
Přední stěrače
Zavazadlový prostor
Základní309 litrů
Maximální1015 litrů
Rozměry vozidla + kufru
Dělka4060 mm
Šířka bez vnějších zpětných zrcátek1765 mm
Celková šířka se sklopenými vnějšími zpětnými zrcátky
Celková šířka včetně dvou vnějších zpětných zrcátek1960 mm
Výška (bez antény)1433 mm
Délka kufru ve výšce podlahy max.660 mm
Délka kufru ve výšce podlahy využitelná650 mm
Délka kufru ve výšce rolety (plata) max.450 mm
Délka kufru ve výšce rolety (plata) využitelná430 mm
Délka pro zavazadla – po sklipení sedadel) max.1700mm
Hloubka kufru max.550 mm
Šířka kufru max.1020 mm
Šířka kufru min.960 mm
Rozvor2538 mm
Průměr otáčení10,74
Světlá výška (mm)
Hmotnost (kg)
Pohotovostní hmotnost1055
Užitečná hmotnost1050
Celková hmotnost495
Brždění přívěs max.500
Nebržděny přívěs max.500
Zatížený střechy max.70
Verze motoruPSA PureTech 1.2 THP 100k
Kód motoru (OPEL)F12XHL
Označení motoruEB2ADTD
Zdvihový objem [cm3]1199
Emisní normaEuro 6.2
PalivoBenzín
PřevodovkaManuál 6st / Automat 8st.
Válce / ventily3 / 4
Největší výkon [kW/min]74kW / 5500ot (100k)
Vrtání (mm)75 mm
Zdvih (mm)90,5 mm
Točivý moment [N.m/min]205 / 1750
Kompresní poměr10,5:1
Zrychlení 0–100 km/h (s)9,9 / 10,8
Pružné zrychlení 80–120 km/h (s)9,5 / —
TurbodmychadloANO
Proměnné časováníAMO
Maximální rychlost (km / hod.)194 / 192
Hmotnost motoru
Délka motoru
Výška motoru
Šířka motoru
Hlava válce
Spotřeba paliva
Mšsto5,3 – 5,2 / 5,2 – 5,1
Mimo město3,8 – 3,6 / 4,0 – 3,9
Kombinace4,3 – 4,2 / 4,5 – 4,3
Emise CO2 (g/km)99 – 96 / 102 – 99
Palivová nádrž44 litrů
Spotřeba a emise (l/100 km) WLTP
Kombinace5,9 – 5,4 / 6,2 – 5,8
Emise CO2 (g/km)134 – 122 / 140 – 130
Provozní náplně
Typ motorového olejeSAE 0W / 30 (pro ČR – 15tis km / 1 rok – osobně doporučuji 10 tis. / 1 rok)
Motorový oléj3,5 litrů
Nádobka odstřikovačů čelního okna, bez odstřikovaců světlometů
Elektro
Napětí v akumulátoru ( V )12
Kapacita akumulátoru ( Ah )
Provozní materiál
Originál olejový filtr
Neoriginální olejový filtr MAN
Originál vzduchový filtr
Neoriginální vzduchový filtr MAN
Originál kabinový filtr – aktivní uhlí
Neoriginální kabinový filtr MAN – aktivní uhlí
Přední stěrače
Zavazadlový prostor
Základní309 litrů
Maximální1015 litrů
Rozměry vozidla + kufru
Dělka4060 mm
Šířka bez vnějších zpětných zrcátek1765 mm
Celková šířka se sklopenými vnějšími zpětnými zrcátky
Celková šířka včetně dvou vnějších zpětných zrcátek1960 mm
Výška (bez antény)1433 mm
Délka kufru ve výšce podlahy max.660 mm
Délka kufru ve výšce podlahy využitelná650 mm
Délka kufru ve výšce rolety (plata) max.450 mm
Délka kufru ve výšce rolety (plata) využitelná430 mm
Délka pro zavazadla – po sklipení sedadel) max.1700mm
Hloubka kufru max.550 mm
Šířka kufru max.1020 mm
Šířka kufru min.960 mm
Rozvor2538 mm
Průměr otáčení10,74
Světlá výška (mm)
Hmotnost (kg)
Pohotovostní hmotnost1165
Užitečná hmotnost1620 / 1645
Celková hmotnost455 / 480
Brždění přívěs max.580
Nebržděny přívěs max.1200
Zatížený střechy max.70
Verze motoruPSA PureTech 1.2 THP 130k
Kód motoru (OPEL)automatická přřevodovka F12xHT
Označení motoruEB2ADTS
Zdvihový objem [cm3]1199
Emisní normaEuro 6.2
PalivoBenzín
PřevodovkaAutomat 8st.
Válce / ventily3 / 4
Největší výkon [kW/min]96kW / 5500ot. (130k)
Vrtání (mm)75 mm
Zdvih (mm)90,5 mm
Točivý moment [N.m/min]230 / 1750
Kompresní poměr10,5:1
Zrychlení 0–100 km/h (s)8,7
Pružné zrychlení 80–120 km/h (s)
TurbodmychadloANO
Proměnné časováníANO
Maximální rychlost (km / hod.)208
Hmotnost motoru84kg
Délka motoru604,5 mm
Výška motoru683,5 mm
Šířka motoru586 mm
Hlava válceHliníková slitina A57 s tepelnou úpravou.
Spotřeba paliva
Mšsto5,5 – 5,4
Mimo město4,2 – 4,0
Kombinace4,7 – 4,5
Emise CO2 (g/km)106 – 103
Palivová nádrž44 litrů
Spotřeba a emise (l/100 km) WLTP
Kombinace6.0 – 5,6
Emise CO2 (g/km)136 – 128
Provozní náplně
Typ motorového olejeSAE 0W / 30 (pro ČR – 15tis km / 1 rok – osobně doporučuji 10 tis. / 1 rok)
Motorový oléj3,5 litrů
Nádobka odstřikovačů čelního okna, bez odstřikovaců světlometů
Elektro
Napětí v akumulátoru ( V )12
Kapacita akumulátoru ( Ah )80 (Start/Stop)
Provozní materiál
Originál olejový filtr3647177
Neoriginální olejový filtr MANW 716/1
Originál vzduchový filtr3639109
Neoriginální vzduchový filtr MANC 36 007 KIT
Originál kabinový filtr – aktivní uhlí3638979
Neoriginální kabinový filtr MAN – aktivní uhlíCUK 29 003-2
Přední stěrače
Zavazadlový prostor
Základní309 litrů
Maximální1015 litrů
Rozměry vozidla + kufru
Dělka4060 mm
Šířka bez vnějších zpětných zrcátek1765 mm
Celková šířka se sklopenými vnějšími zpětnými zrcátky
Celková šířka včetně dvou vnějších zpětných zrcátek1960 mm
Výška (bez antény)1433 mm
Délka kufru ve výšce podlahy max.660 mm
Délka kufru ve výšce podlahy využitelná650 mm
Délka kufru ve výšce rolety (plata) max.450 mm
Délka kufru ve výšce rolety (plata) využitelná430 mm
Délka pro zavazadla – po sklipení sedadel) max.1700mm
Hloubka kufru max.550 mm
Šířka kufru max.1020 mm
Šířka kufru min.960 mm
Rozvor2538 mm
Průměr otáčení10,74
Světlá výška (mm)
Hmotnost (kg)
Pohotovostní hmotnost1233
Užitečná hmotnost1650
Celková hmotnost417
Brždění přívěs max.615
Nebržděny přívěs max.1200
Zatížený střechy max.70

Naftové motory

Verze motoruPSA 1.5 CDTI 102k
Kód motoru (OPEL)D15DT
Označení motoruDV5RD
Zdvihový objem [cm3]1499
Emisní normaEuro 6.2
PalivoNafta
PřevodovkaManuál 6st
Válce / ventily4 / 4
Největší výkon [kW/min]75kW / 3500ot. (102k)
Vrtání (mm)75 mm
Zdvih (mm)84,8 mm
Točivý moment [N.m/min]250 / 1750
Kompresní poměr16,5 : 1
Zrychlení 0–100 km/h (s)10,2
Pružné zrychlení 80–120 km/h (s)9,9
TurbodmychadloANO
Proměnné časováníANO
Maximální rychlost (km / hod.)188
Hmotnost motoru
Délka motoru
Výška motoru
Šířka motoru
Hlava válce
Spotřeba paliva
Mšsto3,8 – 3,7
Mimo město3,1 – 2,9
Kombinace3,4 – 3,2
Emise CO2 (g/km)88 – 85
Palivová nádrž41 litrů
Spotřeba a emise (l/100 km) WLTP
Kombinace4,5 – 4,0
Emise CO2 (g/km)117 – 105
Provozní náplně
Typ motorového olejeSAE 5W / 30 (pro ČR – 15tis km / 1 rok
Motorový oléj3,95 litrů
Nádobka odstřikovačů čelního okna, bez odstřikovaců světlometů
Elektro
Napětí v akumulátoru ( V )12
Kapacita akumulátoru ( Ah )80 (Start/Stop)
Provozní materiál
Originál olejový filtr3557009
Neoriginální olejový filtr MAN
Originál vzduchový filtr39192256
Neoriginální vzduchový filtr MAN
Originál kabinový filtr – aktivní uhlí
Neoriginální kabinový filtr MAN – aktivní uhlí
Přední stěrače
Zavazadlový prostor
Základní309 litrů
Maximální1015 litrů
Rozměry vozidla + kufru
Dělka4060 mm
Šířka bez vnějších zpětných zrcátek1765 mm
Celková šířka se sklopenými vnějšími zpětnými zrcátky
Celková šířka včetně dvou vnějších zpětných zrcátek1960 mm
Výška (bez antény)1433 mm
Délka kufru ve výšce podlahy max.660 mm
Délka kufru ve výšce podlahy využitelná650 mm
Délka kufru ve výšce rolety (plata) max.450 mm
Délka kufru ve výšce rolety (plata) využitelná430 mm
Délka pro zavazadla – po sklipení sedadel) max.1700mm
Hloubka kufru max.550 mm
Šířka kufru max.1020 mm
Šířka kufru min.960 mm
Rozvor2538 mm
Průměr otáčení10,74
Světlá výška (mm)
Hmotnost (kg)
Pohotovostní hmotnost1165
Užitečná hmotnost1660
Celková hmotnost495
Brždění přívěs max.580
Nebržděny přívěs max.1200
Zatížený střechy max.70

Poprvé v historii a už jsem to naznačoval v úvodu, bude Corsa i jako elektromobil a to o výkonu 100kW / 136k z 50kh baterií a dojezdem 340km na jedno nabití. Na to že Corsa bude vybavena bateriemi, tak vše zůstává bezezměny, co se týče prostoru pro posádku a zavazadlový prostor bude mít 267 litů. Říkáte si jak to, že je to možné, zde je odpověď. Díky nové platformě od PSA, jsou baterie uloženy v podlaze vozu.

Corsa-e
Corsa-e
Corsa-e

No a jsme skoro u konce, před tím, než pomalu udělám první km za volantem Corsy nové generace. Pojďme si ještě říci zajímavosti, které nejsou tak viditelné. Už jsem zmiňoval aktivní lamely v přední mřížce předního nárazníku. To není zcela vše, dnes je trend dosáhnout co nejnižší spotřeby paliva, zanechání nejnižší uhlíkové stopy a tak i zde nová Corsa hlavně shodila na své váze neuvěřitelných 108kg. Proto mířila hned otázka, jak se toho dosáhlo. Především je zde přední kapota s hliníku, tak jak tomu je u Grandlanda X. Nadále lehčí motory a převodovky, než v předešlé generaci. Proto základní hmotnost Corsy začíná na 980kg, pak narůstá dle výbavy. Končí pak na hmotnosti bezmála 1,45 tuny a to je verze elektromobilu.

Opel Corsa GS Line

První KM

Tak a teď hurá do provozu, testovaná Corsa měla pod kapotou nejslabší motorizaci a to tedy benzinový 3 válec o výkonu 55kW / 75k spojený s 5st manuální převodovkou. Corsa byla ve výbavě EDITION. Dostávám klíče od vozu, prodejce sedá na sedadlo spolujezdce, zavírám dveře řidiče a první dobrý pocit, že po zavření, jemný nerušiví zvuk, velmi jemné cvaknutí. První start a zase super odhlučnění a člověk má pocit, že motor neběží, až před sebou vidí na otáčkoměru, že se ručička pohla, že motor opravdu běží. S tímto pocitem posledních týdnů testování běžná zkušenost a odhlučnění je opravdu perfektní. Byl jsem dost zvědavý, jak se tento atmosferický motor bude chovat.

Opel Corsa F – testovaný vůz 1.2 55kW / 75k
Opel Corsa F – testovaný vůz 1.2 55kW / 75k
Opel Corsa F – testovaný vůz 1.2 55kW / 75k

Opět první rozjezdy byly jako z autoškoly a je vidět, že u 3 válcových motorů se musí hodně pracovat ze spojkou. Zde mi připadalo, že spojka zabírala skoro už za polovinou a teprve se auto rozjelo. Jsem zvyklí, že spojka zabírá hned od spodu a plynule se člověk rozjede. Projíždím městem, přes kruhový objezd, křižovatky a vždy při rozjezdu malé zaváhání. Velmi dobrý výhled z vozu i přesto, že člověk sedí dost nízko. Hlavice řadící páky je velmi příjemná a dobře se drží, převodovka řadí pěkně (rozhodně lépe než jsem před hodně dlouhou dobou zkoušel v Groslandu X). Motor při městském tempu nejde vůbec slyšet, jen až opravdu ve vyšších otáčkách a nebo při rychlém rozjezdu, kdy motor jde do vyšších otáček. Pak slyšíte, že to není 4 válec, ale pouze 3 válec a má to klasický zvuk 3 válcových motorů. Opouštíme město a vjíždím na městský okruh, házím, jeden kvalt za druhým a motor jede pěkně a jde kupodivu i pěkně za plynem. Na tachometru mám 100km / hod. a otáčkoměr ukazuje cca 3000ot. Opět opouštím městský obchvat a jedu 50kou. Vjíždím do přilehlých ulic, pak testuji podvozek na ne zrovna pěkné cestě a i přejíždím železniční přejezd, který není zrovna v ideálním stavu. Podvozek je hodně dobře naladěný a Corsa se některak nenaklání, ani při rychlejším manévru. Dávkování posilovače bylo taky ideální. Od podvozku na 16” kolech nebyly slyšet, žádné rány a bylo to příjemné svezení. Pomalu se vracíme zpět, už mi jdou konečně i rozjezdy a začínám si zase zvykat na tento druh motoru. Jsme mimo obec a tak se rozjíždím a na tachometru je 130km / hod, otáčkoměr ukazuje cca 3700ot a v kabině už je pěkný hluk od motoru. Přijíždíme zpět na autosalon a mě velice překvapilo, jak je nová Corsa uvnitř velká. Samozřejmě, není to auto pro rodinu, ale jako 2 vozidlo v rodině, pro rozvoz dětí do kroužků, případně pro bezdětné rodiny, je to dobrá volba. 

Opel Corsa F – testovaný vůz 1.2 55kW / 75k
Opel Corsa F – testovaný vůz 1.2 55kW / 75k
Opel Corsa F – testovaný vůz 1.2 55kW / 75k

Závěr

Jsme tedy skoro u konce, ale ještě pár informací a osobních postřehů, zde tu pro vás mám. Během jízdy a i po návratu jsme probírali postřehy nové Corsy. S prodejcem jsme se shodli, že generace Corsy D mezi roky 2006 – 2013 se prodávala velmi dobře, díky vzhledu a to co nabízela. Pak přišla 5 generace Corsa E a ta už tak úspěšná nebyla, vzhledově moc zákazníky v ČR neokouzlila. Za to tato nová 6 generace, toto vše pravděpodobně změní, protože opravdu jak vzhled a interiér je perfektní. Prodejce, před uvedení na trh, měl možnost se zúčastnit seznamování s novou Corsou a vyzkoušet si všechny motorizace a kombinace převodovek a i vidět verzi GSi, která je prý nádherná a má opravdu sportovní charakter.

Euro NCAR Crash – Opel Corsa F – 2020 ****

Mě se Corsa velice skvěle řídila a i přestože se jednalo o nejslabší motorizaci, tak mě to dost překvapilo. Krásné dílenské zpracování a to jak z venku, tak i v interiéru. Klasická sedadla působila příjemně, nevím jak by to bylo po delší jízdě. Při vjezdu a výjezdu z kruhového objezdu tělo v sedadle pěkně drželo. Brzdy fungovali pěkně a měli pěkný nástup, bez agresivního brždění. Corsa držela pěkně stopu i v zatáčkách a i na rozbyté cestě.

Plusy +

 • krásny design
 • prostorný interiér
 • skvělý výhled z vozu
 • možnost kombinace nejnovějších technologií vrámci výbav (masážné sedačky, LED Metrix světlomety apod.
 • velká škála pohonných jednotek
 • výborný podvozek
 • nízká spotřeba paliva

Mínusy –

 • nižší posed cestujícich
 • prostor na odkádání mobilu je malý
 • záběr spojky nebyl už od spodu
 • u nejslabší motoryzace při rychlosti 130km / hod. už velký hluk od motoru
 • digitalní cockpit řidiče je malý a ty plasty okolo jsou hrozné (v testovaném voze byla klasika)

Pojďme si trochu rozebrat, jednotlivé motorizace. Kde jsou vhodné a pro jaká řidiče. 

Motor 1.2 atmosféra 55kw / 75k – 5st manuální převodovka

Tato motorizace je vhodná převážně pro nenáročné řidiče a pro přesouvání převážně po městě, okreskách a ojediněle po dálnici. Na dálnici při rychlosti 130km / hod, už motor dost je hlučný.

Motor 1.2 TURBO 74kw / 100k – 6st manuální převodovka / 8st automat

Tento motor je už pro jakékoliv použití a to i pro dálniční tempo. Automatická převodovka je velký bonus a i s automatem po dálnici je velký komfort.

Motor 1.2 TURBO 96kw / 130k – 6st manuální převodovka / 8st automat

Tento motor je už pro velmi náročné řidiče, případně pro ty co si s Corsou chtějí pořádně zařádit na 17” kolech. Automatická převodovka je velký bonus a i s automatem po dálnici je velký komfort.

Poděkování

No a jsme na konci, byla to zase obrovská zkušenost a pěkně strávena hodina s novou Corsou. Moc tímto děkuji autorizovanému prodejci Opel Novotný – Ostrava, který mi umožnil se seznámit s tímto modelem.

Fotografie byly převzaty od prodéjce a pak z tohoto webu – https://en.wheelsage.org/opel/corsa/