Deník Astry – 2016

Leden 2016

Ahoj přátelé a čtenáři.
V Novém roce 2016, bych vám všem popřál hlavně mnoho zdraví, štěstí, lásky a tisíce km bez nehod a poruch našich zlatých vozů z blesky ve znaku. Venku už přišla konečně zima a přinesla i na pár dní sníh. Astra J překročila už krásných 11 000 km a její starší sestra má najeto něco málo přes 120 000km. Jako každý rok začnu shrnutím kombinované spotřeby paliva, více tabulka níže.

 

Měsíc Pumpa Palivo Aditivum Komb. Spotřeba Poznámky
Březen_2015 Shell N – 95   7,5 / 100km Město – Okresky
Duben_2015 OMV N – 95 VIF 6,8 / 100km Město – Okresky
Květen_2015 OMV N – 95 VIF 6,9 / 100km Město – Okresky
Červen_2015 AGIP N – 95 VIF 7,0 / 100km Město – Okresky
Červenec_2015 AGIP N – 95 VIF 6,2 / 100km Dálnice celkwm 900km, dálnice + klima
Červenec_2015 OMV N – 95 VIF 7,5 / 100km Město – Okresky
Srpen_2015 OMV N – 95 VIF 5,92 / 100km Maďarsko – Sarvar, dálnice + okresky + klima
Řijen_2015 Shell N – 95 VIF 6,9 / 100km Město – Okresky
Prosinec_2015 OMV N – 95 VIF 6,9 / 100km Město – Okresky
Prosinec_2015 OMV N – 96 VIF 7,06 / 100km Město – Okresky

*** V kombinované spotřebě už je zahrnuta i odchylka palubního počítače u Astry J, která činní 0,45lit. / 100km.

 

Poznatky u motoru 1.4 Turbo benzín Astra J. Po vyzvednutí Astry J v Březnu 2015 a ujetí pár stovek km, jsem zaznamenal v nízkých otáčkách malé trhnutí při jízdě a tak jsem začal zjišťovat informace na internetu, od mechaniků a uživatelů moderních Turbo motorů a dost o tom je popsáno na ŠKODA fóru a u motoru 1.2 a 1.4 TSI. U Oplu se to ale chová o mnohem lépe, ale i přesto tento jev jsem zaznamenal. Kolega co vlastní ŠKODU Fábii s motorem 1.2 TSI, tak to velmi dobře zná a projevuje se mu to hlavně když je velmi vlhké počasí. Co jsem se ale dočetl, může za to dalším mnoho malých příčit, nekvalitní pohonné hmoty v ČR, normy EU (emisní normy, které nutí automobilky škrtit emise) apod. U Astry G s nornou EURO 4 a klasickým atmosferickým motorem 1.4 16v Twinport bylo vše OK. S nástupem nových maloobjemových TURBO motorů a norem EURO 5 a nově 6, automobilky škrtí emise a pak se může projevit tato vlastnost. Jak tomu aspoň trochu zabránit, je motor pravidelně vytáčet do vyšších otáček, ať se v motoru usazené nečistoty vyplaví s motoru ven a do benzínu přidávat aditivum, na odstranění biosložek a tankovat kvalitní palivo. Proto mi bylo doporučeno do paliva přidávat aditivum. Já už řadu let znám VIF, ti co mají naftové motory tak to velmi dobře znají. VIF je i pro benzinové motory a jeho pořizovací cena a kvalita je velmi dobrá. Proto do Astry J tankuji kvalitní pohonné hmoty a přidávám VIF, od tohoto okamžiku mám klid. Nadále si myslím, že díky přidávanému aditivu do paliva, mám nižší kombinovanou spotřebu.

 

Astra G – V roce 2015 starší sestra Astra G fungovala bez sebemenších potíží. Je ve skvělé zdravotní kondici, bez koroze (jen od předních kol. na předních dveřích jsou ve spodní části vidět korodující místa, ale nic velkého). V dubnu bylo potřeba nabít autobaterii, ale zjistilo se, že před cca 5lety při montáži v servise servali šroub, který drží autobaterii. V listopadu se rozpadla páčka palubního počítače, kterou jsem kdysi kupoval už použitou. Byla zakoupena opět použitá, ale vypadala jako nová. Jinak v letošním roce 2016, bude slavit Astra G své 10 narozeniny a čeká ji STK a emise.

 

Astra J – V červnu 2015 vandalové klíčem zničili lak na 5 dveřích, říkal jsem si, že to před zimou rozleštím a navoskuji. Jenže v září vandalové v noci poškodily lak na 40% Astry J, pravděpodobně klíčem, ale tentokrát hodně hluboko. Vše jsem nahlásil na Policii ČR a řešil přes svou pojišťovnu. V autorizovaném servise vše opravily a nic nešlo poznat. Škoda 30 000Kč, proplaceno pojišťovnou. No a aby toho nebylo málo hned po Novém roce 2016 při cestě zpět s práce, řidič jedoucí zamnou nedodržel patřičnou vzdálenost v koloně, kde jsme jeli cca 20km rychlostí a naboural do zadního nárazníku. Na Astře J prvotně nebylo nic vidět, pouze krytka tažného oka byla poškozena. Řidič se dost kroutil a tak jsem volal Policii ČR, ta vše nafotila a nakonec v Oplu oprava 11313Kč, Vše poškozené bylo za nárazníkem. Proto doporučuji stát si vždy na svém, dnešní plasty snesou hodně a vše se pak odehraje za nimi. Zadní nárazník byl v pořádku, jen dostal opět nový lak a spodní chromovou lištu. Snad si to Astra vybrala všechnu tuto smůlu a teď to bude vše v pohodě. Díky vandalům a nebo závistivcům, jsme si zaplatili hlídané parkovací místo v patrových garážích a tak Astra je snad částečně v bezpečí.

 

Právě mezi vánočními svátky jsem uvažoval, že bych nakonec pořídil ty celo LED zadní světla za 8000Kč, ale po zkušenosti s nehody to asi neudělám a Astra J zůstane sériovým vozem, takovým jak byl zakoupen. Co je jisté, že Astra dostane je kameru do vozu a autopotahy šité přímo na zakázku v SK, nejde poznat rozdíl od originálů, ikdyž cena se 7000Kč, ale při 2 dětech je to opravdu nutnost. Jinak jsme s Astrou J velice spokojení a to po celkové stránce.

 

Únor 2016

Tak letošní zima mi zcela vyhovuje, zimu jako takovou nemám vůbec rád, spíše propaguji teplo. Jsem rád, že parkuji v patrových garážích a i přesto, že nejsou kompletně zastřešeny a rozdíl teploty venkovní a vnitřní je cca při velkých mrazech 5st. vůči venku, tak jsem nemusel ani jednou škrábat, nebo ometat sníh s Astry k dnešnímu dni. Přesto jednu neděli nasněžilo tolik, že i u nás v Ostravě bylo tolik sněhu na vydovádění s Astrou. Proto jsem toho využil a trochu otestoval Astru na sněhu, sněhové břečce a mokrých posoleních silnic. Doposud toho nebylo moc jak otestovat. Reakce ABS je o mnoho lépe nastavena než na Astře G, je o mnoho měkčí a nekope tolik do brzdového pedálu a to mi osobně vyhovuje. Nadále jsem testoval prokluz a to je taky pecka, je to pro mě novinka, protože na předešlém voze jsem tuto funkci neměl. Hlavně jsem si osahal, jak to funguje a při agresivním rozjezdu to daná elektronika zklidní a člověk se pěkně rozjede. Co ale byl docela oříšek, bylo si zasmykovat pomocí ruční brzdy. Pokud jsem měl zapnuté veškeré tyto nové technologie, tak jsem Astru nedostal do pořádného smyku. Ihned jak elektronika vycítila, že jde Astra do smyku, tak to začala rovnat. Situace se zcela změní, pokud člověk pomocí tlačítka tyto prvky vypne, držením po dobu cca 7 sekund. V tento okamžik Astru lze dostat do smyku a zcela si to vše vychutnat. Samozřejmě jsem byl velice opatrný, protože jsem si to otestoval u jednoho nákupního centra na prázdném parkovišti, ale i obrubníky mohou udělat své a proto vše s rozumem. No ale i několik dnů bylo také velice mrazivo a to okolo -20st. Proto jsem byl zvědav, jak se to projeví na spotřebě baliva u tohoto typu motoru a není to tak drastické, jak bych čekal. V tento okamžik jezdím za 7,4lit / 100km a to je velice uspokojivé. Co se týká životnosti oleje podle PC, tak jsem na 13% a je vidět, že cca od 30% to klesá mnohem rychleji,

No letí to jako voda a za měsíc a půl nás čeká první garanční prohlídka v Oplu a tak jsem se ptal zda bych si mohl donést svůj originál olej, filtry a odpověď zněla, že to neakceptují. Dost se to řešilo i na Astra J fóru, kde 4 litru oleje stojí 1800Kč a ten samí originál olej se dá pořídit v 5lit. balení za cca 700Kč. Pak se nesmí člověk divit, že je rozčarovaný, toto je dost velký rozdíl a to servis kupuje olej v sudech, kdy sud 40 litrů stojí cca 7000Kč. Osobně jsme se shodli s jinými lidmi, že kdyby účtovaly v Opel servisech za 4 litry oleje např. 1200Kč, člověk by to i akceptoval. V rámci 1 garanční prohlídky se nemění pylový (kabinový) filtr. Podle servisního plánu se mění až v 60 000km a nebo po 2 letech. Proto jsem se rozhodl, že si ho koupím sám a nechám ho v rámci garanční prohlídky vyměnit. Zase nastaly alotrie, protože pokud si ho koupím mino Opel, tak ho nechci akceptovat. Jenže na e-shopu kolegy, který prodává originál díly a příslušenství Opel, uvedený filtr stojí 25% méně. Jedná se o kolegu, kterého už znám mnoho let a tak si u něj daný filtr objednám a v případě, že to nebudou chtít vyměnit, tak to udělám sám. Kdyby jste někdy něco potřebovali, mohu vřele doporučit www.opelmarket.cz . Právě v únoru se chystám na uvedených stránkách objednat pár věcí a to kromě pylového filtru s aktivním uhlím, také sítko do nádobky do odstřikovací, které se dávalo do modelových roku výroky 2009 – 2012. Nadále pokud si člověk objedná už od výroky bezpečnostní šrouby na kola, tak přijde o 4ks klasických matek. Další věc to tedy dokoupím, není to zase taková investice. No a pořád jsem zvažoval nakoupit i autokosmetiku a tak na stránkách kolega prodává i tento sortiment od SONAXU a tak jsem si udělal radost.

V letošním roce je to 10 let, kdy bylo založeno fórum k modelu Astra G (www.astra-g-cz) a to nastalo 21 ledna. V tomto roce jsem se rozhodoval zda uskutečním zase aspoň 1 velký Opel Astra / Zafira sraz, z hlediska velkého pracovního vytížení. Nakonec jsem se rozhodl, že do toho půjdu a rozhodloto právě 10 výročí Astra G fóra. Proto jsem zamluvil vše potřebné a opět v Buchlovicích to vypukne, více info v sekci Opel srazy https://astra-rasag.cz/?page_id=32 a nebo na Astra fórech G / H / J kde jsou i diskuze. Už v tento okamžik, získávám mnoho dobrých ohlasů od lidí, že je super opět se sejit a že moc děkuji. Uvidíme nakonec kolik se nás sejde.

Tak je to tu, konečně jsem objednal veškeré věci co jsm popisoval výše a o tři dny později, vše dorazilo pěkně zabalené v krabici. Teď musím najít pár minut na insalaci sítka na nádobu odstřikovačů okna a světel. Nadále ke zvedáku a dalšimu příslušenství, si dodám čtyři kusy náhradních matek, místo bezpečnostních. Pylový filtr s aktivním uhlím originál Opel, je také připraven k výměně. Autoposmetika SONAX na interiér Astry, pěkně voní a co beru jako velké plus, po nanešení se chová jako matný a tak se přístrojová deska neodráží v předním okně. Momentálně se poohlížím po autokameře TrueCam A5s, ve kterém z internetových obchodů vše nakoupím. Kromě kamery, paměťové karty 32GB, budu potřebovat pro začátek cca 4 metry USB kabel a rozdvojku na 2 USB do zapalovače. Až bude tepleji, tak autokameru zapojím natvrdo před pojistkovou skříň a kabel k napájení autokamery bude zcela schován. Bude potřeba na ebay nakoupit kabeláž, zdroj s 12v na 5V a rozdvojku na pojistkovou skříň. No hold budu muset postupovat postupně, je to dost náročně finančně, předpokládaná investice 4000Kč.

 

Březen 2016

Astra momentálně odpočívá v garážích, ale před odjezdem na služební cestu jsem stačil Astře předat dárek ve formě sítka do nádobky odstřikovačů a nadále 4 klasické matky na kola. Nadále jsem v autosalónu ŠKODA zakoupil vytahovací plastové kleště na krytky matek na ALU kolech. Automobilka OPEL tuto věc v nabídce nemá a tak bylo navštívit konkurenci, kde lze to zakoupit za cenu 43Kč a máte jistotu, že nepoškrábete své ALU kola. Jeden víkendový den, jsem se rozhodl vyzkoušet přípravek na interiér od SONAXU, který jsem zakoupil a byl jsem mile překvapen. Krásně voní, a oživí veškeré plasty v interiéru. Skvělé je jeho matný účinek a jak svíti slunce na přední přístrojovou desku, tak se nic neodráží v předním okně. Má dlouhou účinnost a tak se investice opravdu vyplatila. Teď jsem hodně jezdil krátké trasy po městě, samá brzda plyn, semafory a výsledná kombinovaná spotřeba za 110km po městě byla 8,2 lit. Pak jsem o Valentýnu udělal km maratón po dálnici, okreskách a to celkem 200km, spotřeba klesla na 6,9lit. Trasa: a) Ostrava – Havířov = pohodová jízda na zahřátí motoru b) Havířov – Ostrava Poruba c) Ostrava Poruba – Frýdek Místek, Český Těšín, PL = Ostrava / FM – 130km/hod na 5rych. st., FM / Český Těšín – 130 / 160 km hod. na 6rych. st. d) PL – Český Těšín – Havířov (okresky) – Ostrava Motor jsem točil i na 5000ot. Ať se zase pěkně protáhne a zase se osvědčilo to co už tu bylo zmiňováno, čím více se snažíte jen na spotřebu, tak v konečném součtu ušetříte cca 0,3 na 100km. Zato požitek s jízdy žádný . Tak jsem se objednal na 1 garanční prohlídku a čeká mě za pár dní. Sepisuji si věci, které budu chtít vyřešit, není jich mnoho.

 • Za uvedený rok schází v nádobce cca 0,2dc chladící kapaliny.
 • Nadále se ozvalo rezonování při nerovnostech a to v oblasti plastového krytu na čelním okně (čidla deště, automatiky).
 • Zadní nárazní, ne zcela lícuje jak bych si představoval a proto budu žádat seřízení.

V tento okamžik životnost oleje už je na hranici 5% a tak jsem rád, že za 6 dní Astra dostane nový (najeto 13500km).

No a trochu z jiného soudku, co mě jako fanouška značky OPEL a modelu Astra velice v posledních dnech potěšilo, je informace, že Opel Astra K se stala absolutním vítězem ankety Auto roku 2016 na autosalónu v Ženevě. Konečně se prolomila smůla a vyšlo to. Myslím si že zaslouženě, OPEL se poučil z velkých chyb a myslím si že 1 místo zaslouží. Už Astra J udělala velký pokrok, ale nestačilo to. Věřím že i ostatní modely OPEL uspějí v následujících letech a cíl, který si dala automobilka OPEL se vyplní. Dalším horkými favority bude Insignie a nová Mokka.

 

Garanční prohlídka

Tak 9. Března Astra absolvovala první garanční prohlídku a trvala cca dvě a půl hodiny. Při předání vozu do servisu, životnost oleje byla 3% a dost mě otravovala hláška, že mám urychleně navštívit servis. Vše co jsem popisoval výše, bylo provedeno a Astra má vše za sebou. Když jsem vytáhl měrku oleje, tak je krásně čistý. Úbytek oleje po 13500km byl 0,2lit. To je v normě, motor si sedal postupně. Cena garanční prohlídky činila 3677Kč + na svou žádost jsem si nechal vyměnit pylový filtr s aktivním uhlím, která mě stál 906Kč. Suma sumárum to tedy bylo 4583Kč. Po výměně oleje jsem nezaznamenal, že by motor byl tišší apod. Je úžasné jak je teď klid a nic nedrnčí, snad to vydrží dlouho. Kryt čidel na předním okně, to je neštěstí a nejsem sám, komu to při nerovnostech rezonovalo. Hned po výměně pylového filtru jsem zaznamenal jednu věc, už se mi nemlží přední okno a to i v tomto sychravém počasí.

 

O velikonočním volnu, jsem Astru pořádně umyl a prošel jsem se okolo, jak to tedy po zimě vypadá a je to tu, přední nárazník je obitý od kamínků a to docela dost, jen to na té modré metle není tak vidět, jako na světlých barvách asi. Pořád zvažuji, zda už přezouvat, ale pravděpodobně příští týden, Astra půjde už na alu 17“. Co mě ale bude hodně zajímat, jsou přední a zadní brzdové kotouče a desky. Nadále se poohlížím po auto leštěnce, pravděpodobně budu kupovat od SONAXu a to v modré barvě. Jen pak najít čas na to navoskování, to bude největší oříšek.

Velikonoční výlet

Protože mně iritovala městská spotřeba 7,7lit/100km po ujetí 380km po městě a motor byl tak trochu lenivější mi připadal po té zimě, tak jsem se rozhodl si udělat km maratón. Ikdyž se snažím jezdit okolo města i delší trasy do 30km a sem tam i více, tak je to málo. Proto na Velikonoční pátek (poprvé jako svátek), jsme Astru vytáhli na delší trasu a to celkem na 460km, tam i zpět do Aqualand Moravia do Pasohlávek u Brna. Z Ostravy to je cca 2 hodiny poklidnou jízdou z Ostravy. No cestou tam jsem Astru z Ostravy do Fulneku moc netrápil, ale až byl motor pořádně zahřátý, tak jsem se do toho pustil, podřadil a vytáčel i do 5000ot. Tentokrát jsem i při předjíždění hodně podřazoval, abych motor donutil ho vytočit, jinak normálně pokud jedu 130km / hod. na tempomat, tak po sešlápnutí plynu na 6 rych. stupeň s přehledem na dálnici předjedu. Řekl bych, že byl motor dost lenivý, ne tak jak před zimou. Nešel tak rychle za plynem. Jinak motor jsem držel mezi 2800 – 3500ot. převážně. Nemohl jsem jet moc rychle, protože všude měřili a policajtů bylo kupodivu dost. V jeden okamžik na okraji Brna, jsem zahlédl policejní Passat a blikal s nápisem STOP. Už jsem myslel, že to bylo na mně, protože jsem jel o 10km více, ale nakonec to byla červená Audi. Brali ho u Motorestu Rohlenka. Maximálně jsem si jel do 140km/hod. a u Vyškova už se mi to zdálo o mnohem lepší, motor jel tak jak očekávám. Cestou zpět, to už bylo jak před zimou, motor pěkně jel a spotřeba paliva byla 6lit/100km. Tady je vidět, že opravdu krátké trasy (5km) do práce a (5km) zpět, motoru ne zcela svědčí. Přestože se snažím jezdit ve městě na 3 rych. stupeň. Dokonce se mi vrátila kombinovaná spotřeba ze 7lit na 6,9 za 14500km od koupě. Opět jsem si pochvaloval ergonomické sedadla, po ujetí skoro 500km, jsem s Astry vždy vystupoval svěží. Podotýkám, že Astra byla obuta pořád na zimních pneumatikách.

Aqualand Moravia

Už jsme zde byly před 2 lety, ještě s Astrou G, bylo to čerstvě otevřeno a ještě nebyly hotové venkovní bazény. Doporučuji z Ostravy vyjet okolo 8:30hod. (aby jste tam dorazili nejpozději 9:40hod.). Otevírá se přesně v 10 hod., když budete jedni s prvních, máte velkou výhodu si najít lehátka, jinak pak už máte smůlu. Lehátek je tam dost, ale návštěvníků ještě více. Co ale bylo markantní, byla změna v cenách jídla a nápojů. Vzrostli tak o 20%, než před těmi 2 lety. Přesto že bylo opravdu narváno díky volnu, tak zaplavat se dalo v pohodě a to ve venkovním bazénu. Do kterého proplavete z vnitřního bazénu ven a voda je tam teplá a tak, že venku bylo cca 5st. nad nulou vůbec nevadilo. Člověk je po tak 6 hod v bazénu, vířivkách apod. Pěkně uvolněný, z relaxovaný zpět domů.
Ceny vstupného, jídla a pití.

Rodinně celodenní vstupné – 1390Kč (přes jejich internetový obchod – 1190Kč) jsou i partnerem programu Benefit-Plus.

Parkovné – zdarma Zmrzlina – 1 kopeček 19Kč

Ledová tříšť – 0,3dc 45Kč

Dětské menu – 125Kč

Bezmasé jídlo, těstoviny – 129Kč

Svíčková, vepřový řízek (kuřecí nedělají), apod. – od 185 – 250Kč

Polévka – 49Kč

Pití nealko – 49Kč

Pivo – 55Kč

Míchané nápoje ve vodním baru – 99Kč nealkoholické / 129Kč alkoholické

 

Duben 2016

Tak Astra byla začátkem měsíce DUBNA opět přezuta na letní pneumatiky na 17“ ALU, které si velice sluší a zbavila se zimních papučí 16“. Při přezouvání Astry jsem si také překontroloval stav kotoučových brzd, hlavně stav kotoučů, zda je vše tak jak má být. Před přezutím jsem skoro 2 hodiny drhl alu kola, protože jsem na podzim neměl čas a to byla velká chyba. Na 2 alu kolech se mi do elektronu zažrala špína a nešla dolů. Proto jsem musel použít prostředek na elektrony, který jsem kdysi na doporučení koupil v LIDLU. Opravdu to pomohlo a po cca 15 minutách to šlo dolů. Byl také překontrolován stav pneumatik a elektronů a jeden už jsem mírně škrábl o patník, tak šel opět na stejné místo a to dopředu na stranu spolujezdce. V loni jsem jezdil na EKO nastavení, to znamená 2,7 v předu / 2,7 vzadu. Po přeměření po ujetí cca skoro 8000km neubylo snad ani milimetr. Pro sezónu 2016 jsem se rozhodl pro variantu 2,4 předek / zadek. Nadále mě čekala opět etapa spárování čidel na kolech s řídící jednotkou. Z hlediska toho, že v autorizovaném servisu tato operace stojí dost financí, tak jsem vyzkoušel možnost si to nechat spárovat u kolegy, který zakoupil chytrou krabičku k párování v Číně, za cca 1500Kč. Po příjezdu k němu jsme kola opět spárovali, bylo hotovo za 5 min. Dal jsem mu 50Kč na pivo a jedeme dál. Je to velká výhoda a jsem rád za to, protože výmysl EU, že se tím šetří životní prostředí a palivo, je legrační. Je to prostě tahaní peněz se zákazníků.

Nadále jsem od kolegy zakoupil 1 litru přípravku VIF do benzínu a tak mám na rok vystaráno. Toto aditivum opravdu Astře svědčí a je motor mnohem tišší. Momentálně jsem poslední týdny jezdil velmi krátké trasy a jak se říká kolem komína a bylo to znát i na spotřebě skoro 8 lit / 100km ve městě.

Udělal jsem si ale konečně radost a zakoupil do Astry autokameru TrueCam A5s k tomu 32GB kartu + 5m USB kabelu pro natažení kolem okna, A sloupku, pod gumou okolo dveří až k zapalovači doprostřed. Nechtěl jsem, aby kabel jen tak vysel. Toto rozhodování bylo velmi zdlouhavé, ale snad jsem se rozhodl pro správnou, to ukáže čas. Po koupi autokamery přišla na řadu montáž (odmaštění místa uchycení) a ladění přímo v Astře. Díky tomu, že TrueCam A5s má velký modul GPS, tak montáž není možná ihned za předním zrcátkem a dost tam vadí kryt na čelním okně od čidel. Proto správné umístění mi trvalo 2 dny, neustále jsem hledal co nejlepší umístění a nakonec se snad povedlo. Šlo mi také o to, abych případně nedostal pokutu od Policie ČR, že kamera cloní ve výhledu z vozu. Prozatím používám uchycení klasickou přísavkou a uvidíme co praxe. Vytahování kamery s držáku bylo velmi obtížné první 3 dny, ale pak to povolilo a dnes už to je operace na 10 sekund, jak vysunutí, tak opětovné vložení do držáků. S kamery jsem si už stáhl první videa pro kontrolu a výsledek skvělý a čitelnost SPZ také, jak za denního / nočního provozu.

+         kamery

–          kamery

Dílenské zpracování Velký GPS modul
Kvalita denního a nočního záznamu Velikost kamery samotné
Za špatné viditelnosti přísvit 6 diodami  
Možnost dokoupit filtry (nejsou součásti balení)  
Bohaté příslušenství při koupi a kamera v CZ  

 

VARIANTA – A

Po správném umístění kamery jsem vzal 5m USB kabel ve verzi USB / Micro a pustil se do práce umístění kabelu, tak aby nešel vidět. Zapojil jsem MICRO konektor do modulu napájení GPS modulu, který pak napájí i samotnou kameru, přes držák kamery. Nadále jsem kabel lehce protáhl okolo kamery, pro případ, kdyby přísavka povolila a kamera spadla, tak ať to nevyrve kabel napájení. No a nadále je to jen legrace, kabel jde lehce zasunou okolo okna pod čalovněním střechy Astry k A sloupku, kde lze kabel krásně vložit mezi 2 kusy čalovnění A sloupku a tím se dostat k místu těsnící gumy okolo předních dveří spolujezdce ke spodní části, kde se opět nacházení 2 kusy plastu, kde kabel opět jednoduše lze schovat. Pak už se dostanete k přihrádce spolujezdce a od tam k tunelu a jste u zapalovače. Do zapalovače vložíte redukci na 2xUSB a do něj pak 2 konec uvedeného kabelu USB a tím kabel máte schován na 90%, nepřekáží ve výhledu s vozu.

 

VARIANTA – B (toto zapojení plánuji)

Více zde – https://www.astra-j.cz/viewtopic.php?f= … ery#p11208

 

Květen 2016

Tak v sobotu 30.4.2016 jsme se rozhodli si udělat opět rodinný výlet mimo Ostravu. Už dlouho jsme zvažovali KOVOZOO. Proto jsme v sobotu vyrazili právě do KOVOZOO, které se nachází ve Starém Městě, kousek od Buchlovic, kde se bude opět konat Opel sraz 2016. Celkem najeto 426km a Astru jsem pěkně prohnal. Po řadech týdnech ježdění po městě, bylo potřeba opět motor trochu pročistit.

Dálnice – tempomat nastaven na 120km/hod.

4rych. stupeň – 4000ot. a pěkně do mírného kopce.

5rych. stupeň – 3000ot. a pěkně do mírného kopce.

6rych. stupeň – 2500ot. a pěkně do mírného kopce.

No jinak na okreskách při výjezdu z obce, pěkně za 3 a opět vytočit na 4000ot. Motor pěkně zase ožil. Před odjezdem z Ostravy natankováno 20lit + 30ml VIF (palivo OMV N-95). Cestou tam bez klimatizace, ale zpět už bylo potřeba a nastavena aut. klimatizace na 24st. Na dálnici jsem šel i na pár minut na 160km/hod., jak jsem předjížděl kolonu aut. Kombinovaná spotřeba 5,7lit / 100km. Motor pěkně táhne. Pokud člověk jezdí takové krátké trasy po městě, jako já, je potřeba to aspoň 2x do měsíce pořádně protáhnout. Tento výlet měl za úkol, provětrat motor a převodovku na 6 rych. st. KOVOZOO mohu vřele doporučit, je to velice pěkné, ikdyž to nejsou živá zvířata, více zde – http://www.kovozoo.cz/. Osobně v den návštěvy se tam konal den země a bylo tam snad půl republiky. Stálo to ale přesto za to, velký doprovodný program, mnoho stánků. Vytvořená zvířata z kovového šrotu, jsou opravdu perfektní a některá jsou opravdu velice povedená. Areál je opravdu rozsáhlý a jsou tam zajímavé atrakce, jako například maják, který má 96 schodů na vrchol a je z něj krásný výhled na krajinu. Děti hlavně ocení asi pirátskou loď a telefonní budky v Anglickém stylu, z kterých je možné telefonovat z jedné do druhé.

Nadále jsem se odhodlal konečně koupit na voskování Astry nový přípravek a to od firmy Collinite Super Doublecoat Auto Wax 476s 250ml, je to tuhý vosk a nikdy jsem s tímto nepracoval a tak to bude výzva, vždy jsem měl tekutou variantu od SONAXU. K tomu jsme si koupil speciální ručník na odstranění zbytku vody po umytí automobilu a pak 2 houbičky nanášení vosku. Už tak to stálo dost velké investice, ale věřím v perfektní výsledek a to že Astra bude chráněná před slunce, vodou a hlavně v zimě před agresivní solí. Tento vosk se používá hlavně ve státech, kde mají tuhé zimy. Na Astra J fóru to používá mnoho lidí a mají perfektní výsledky. No jen najít ten čas a solidní počasí, momentálně to počasí to hodně kazí. Jinak autokamera slouží perfektně a bez komplikací, už několikrát jsem si s kamery stáhl videa do notebooku a jen tak prošel pár záznamů a opravdu spokojenost. Jak video v noci, tak ve dne je v perfektní kvalitě. Dokonce kameru už člověk ani nevnímá při výhledu z vozu. Spolujezdec také nemá omezený výhled a to z hlediska, že tam nikde nevisí kabel napájení kamery, to beru jako velké plus. Od okamžiku co jí mám, tak jsem zaznamenal asi 4 krizové situace a to 3 ve městě a 1 na dálnici.

Od 1 garanční prohlídky najeto přes 2000km a úbytek oleje 0 a životnost oleje ne momentálně na 81%. Je vidět, že krátké trasy po městě a časté starty, velice zkracují živostnost oleje dle PC. Do paliva neustále přidávám přísadu VIF a momentálně jak jsou teploty nad 15st.jse spotřeba rapidně nižší a to o 0,5lit/100km.

 

Červen 2016

Po dlouhé odmlce zase zpět, momentálně jsem velice vytížený pracovně a Astra zase skoro 2 týdny stála. Jak jsem ale byl služebně v Praze, tak po večerech jsem si trochu pohrál s technickými daty u motorů Astra J a K (možná už jste to zaznamenali). Přidal jsem tam informace o vzniku roku motoru, obj. čísla spotřebního materiálu, zda motor pohání řetěz / řemen a mnoho dalšího. To stejné plánuji dodat i k modelu Astra G a H, ale bude to o něco později. Nadále jsem stihl to nejdůležitější a to je ručně navoskovat Astru tuhým voskem. Byl jsem velice překvapen, jaká to byla snadná práce a moc se to nelišilo od tekutého vosku. Použil jsem vosk Collinite Super Doublecoat Auto Wax 476s a konečný efekt opravdu pecka. Celá procedura zabrala něco přes 4 hod. práce.

 1. Důkladné umytí a odmaštění laku vozu – 1:20hod.
 2. Vysušení zbytku kapek vody na laku, speciálním ručníkem – 20min.
 3. Ruční voskování celého auta z venku a nastupující prahy u dveří – 2:15hod.

Konečný výsledek byl perfektní a to jsme některé části voskoval 2x, pro lepší efekt, jako přední kapotu a od lišt dveří směrem dolů. Při voskování jsem používal zakoupenou malou houbičku, kterou jsem to nanášel, je sice větší spotřeba vosku, ale jde to snadno, lépe než bavlněným hadrem. O pár dní pršelo a po dešti vždy na Astře zůstane pouze pár kapek a je pořád čistá. Pokud je špinavá od prachu, ptáku apod. postačí přijet na vapku, opláchnout a za pár min, je opět jako zrcadlo.

Tím, že Astra stála, tak jí čekalo opět protažení po cestách na delší vzdálenosti, aby se provětrala. Venku vzrostly teploty, proto mám nastavenou automatickou klimatizaci skoro nepřetržitě na 22 stupních a spotřeba paliva je v pohodě, většinou do 6,8lit./ 100km. Najeto od výměny oleje přes 3000km a životnost oleje dle PC je na 75%.

Ve dnech l 11 – 12.6.2016 se konak Opel Astra / Zafira sraz opět v Buchlovicích, který tradičně organizuji, abychom se sešli a trochu se více poznali s lidmi s fóra. I tentokrát nám vše vyšlo na výbornou, jak počasí, tak atmosféra skvělých lidí a poznal jsem mnoho nových tváří. Fotografie a sestříhané video teprve připravuji. Určitě brzy vložím zde. Co mě ale trochu mrzelo, byla velmi nízká účast, ale důležité je atmosféra a ta se povedla.

 

Červenec – Srpen 2016

Přátele dlouho jsme se neozval a není divu, protože jak to bývá o prázdninách je málo času. Ihned po Opel srazu v Buchlovicích jsem musel odjet pracovně do Prahy a po návratu jsme odletěli s rodinou na dovolenou. Čekal jsem co na to Astra po skoro měsíčním stání. Nastartoval v pohodě, ale zvuk od zadních brzd, byl doslova bolestivý, při prvním šlápnutí na brzdu. Důvod byl jasný, koroze na kotoučích, ale byl to velice nepříjemný zvuk a tak jsem se snažil co nejrychleji ten povlak bržděním odstranit. Nadále v ČR neustále v červenci pršelo a tak mě hodně zajímalo co Astra a vosk, který jsme nanášeli ručně. Astra je pořád krásně čistá a teď jsem ji po dvou měsících i pořádně umyl, protože ALU kola byly špinavé od brzd a tak jsem to umyl celé. Neustále krásně voda stéká po Astře a tak není tak ihned špinavá. Musím to zaťukat na dřevo, žádné potíže s Astrou nejsou, nic nevrže apod. po nájezdu skoro 18500km. Nastala velká změna chování motoru a to samozřejmě k lepšímu. Je pružnější, co je velkým překvapením snížení kombinované spotřeby. Podle propočtu o 0,2lit / 100km. Uvidíme co dále bude (neustále dodáván do paliva VIF), nadále podle propočtu životnosti motorového oleje to vydrží na cca 12500km na rok. Je to daň za krátké trasy po městě, stejně měním olej max. co 13tis. km. Po nastartování vždy počkám cca 1 min., pak zapnu klimatizaci a nastaveno na volbu AUTO cca 22 – 23st. V současné době, už se den zkracuje a pomalu si zase vychutnávám jízdu v noci a krásnou svítivost Bi-Xenonů.

Na letní dovolené jsme dostali typ na výlet do termálních lázní v SK a tak jsme neotáleli a bez děti se pustili do SK na relaxační víkend. Jedná se o Termální lázně Rajecké Teplice, kde je opravdu velice překrásně. Vřele doporučujeme se ženou, člověk tam velice rychle nabije baterky. Od Ostravy je co 130km jedna cesta, doporučuji pro klidnou cestu jet Ostrava – Frýdek-Místek – Třinec – Čadca – Žilina – Rajecké Teplice. Případně pro ty co mají rádi kopce, úzké cestičky, tak pak jet přes Makov. Co mě ale za dostalo, byla spotřeba paliva za ujetí 300km, tohoto víkendu. Činila krásných 5,1lit benzínu na 100km. Krásný nový rekord, je pravda že to byla taková hodně pohodová cesta, dálnice max. 140km/hod., okresky v ČR do 100km/hod., po příjezdu do SK hodně nohu splynu, obec 50, (je tam dost 40cítek) a okresky 80, po celou dobu zapnutá klimatizace na AUTO. Na dálnici řazená 6stka, okresky na 5ku. Mezi Frýdkem-Místkem – Jablunkovem a hranicemi SK jsme Astru tam i zpět provětral motorově i do 4500ot/min. ať se zase případné usazeniny v motoru z hlediska krátkých tras vypálí (osobně by mě zajímalo, jak to vypadá v motoru, co se týče usazenin). Zde je pěkné čtení, jak zacházet s turbomotorem http://www.autoforum.cz/zivot-ridice/5-veci-ktere-byste-nikdy-nemeli-delat-v-aute-s-turbomotorem-a-proc/ .

Teď se vrátím k jiné věci a to auto kameře, kterou jsem před 5 měsíci zakoupil. Už mnohokrát jsem byl v situaci, kdy kamera zachytila věci, které opravdu byly na facku, většinou předjíždění v nepřehledném úseku, myšku ve městě, nedání chodci na přechodu přednost (kdy já chodce pustil a v levém pruhu chodce pomalu auto sejmulo). Zažil jsem ale i příhodu s Policií ČR, kde policista mi tvrdil, že jsem jel už na červenou, když jsem se ohradil, že ne a chtěl důkaz. Dostal jsem odpověď, nemáme důkaz, ale kolega to viděl také. Prvně jsem tedy řekl, že s tím nesouhlasím a že ať to dají na magistrát. No pak mi docvaklo, že mám zapnutou kameru. Proto jsem policistovi řekl, že se můžeme podívat na záznam, co mám v kameře. V tu ránu zpozornil, naklonil hlavu a viděl kameru, ihned otočil o 180st. vrátil mi doklady od vozu a jeďte řekl. S kamerou jsem měl prozatím 2x menší problém a to, že nešla vůbec vypnout, cca po 10 min. se sama vypla, poté se asi 3 zasekl záznam, pomohlo dát kameru do továrního nastavení a naformátovat kartu přímo v kameře.

 

Září 2016

Krásný podzim přátelé.

Je už to dost dlouho co jsem tu naposledy psal. Ti co mé stránky navštěvují pravidelně, tak určitě zaznamenali pár změn a to např. přidal jsem 2 nové bannery (Astra G / Astra J), jak prodloužit životnost turba, užitečné rady a info k Astrě J, něco málo k motorům. Za co ale opravdu velké díky, patří všem Vám, co chodíte na tyto stránky. Návštěvnost neustále roste, až mě to motivuje k hledání nových informací. Poslední rekord je 358 návštěvníku za týden a to tyto stránky nezažili od vzniku v roce 2006. Pokud by Vás zajímalo, co je nejvíce sledováno, tak zde je výčet.

 • Technické data – Motory Astra G
 • Technické data – Motory Astra J
 • Užitečná rady a info k Astře J
 • Servisní plán k motoru 1.4 Turbo 88kW / 103kW
 • Výměna baterie v dálkovém ovládači – Astra G
 • Výměna svíček v motoru 1.4 16v / 1.6 16v Twinport

Co se připravuje:

 • Servisní plán k motoru 1.6 16v atmosféra 85kW / 115k
 • Článek o Astře K, jízdní dojmy a jaké je to přesednout z Astry G do Astry K
 • Pravděpodobně opět Opel sraz v Buchlovicích na rok 2017, ale to se ještě uvidí, musím najít čas na organizaci a té je velmi málo.

Ono to mělo i své opodstatnění. Byl jsem na konci srpna a začátkem září služebně opět mino domov. Po návratu vypadalo, že Astra je v pohodě, běžně jsem po 2 týdnech nastartoval a jel relaxovat na cesty a vyčistit si hlavu. Vše šlapalo jako hodinky, to byla neděle. V pondělí ráno odjíždím do práce a bez potíží, nechám ráno po příjezdu dochladit turbo, vypnu motor a jdu do práce. Po práci strčím klíček do zapalování, otočím a na displeji, hláška Servis ESP, po 10s zmizela a objevila se další Servis – posilovač řízení a už nešlo nastartovat. Proto jsem zamkl auto a po 5 min. jsem se pokusil to vše provést znova a opět stejný výsledek. Proto jsem kontaktoval autorizovaný servis a ti jen řekly, že mám auto dovést na odtahovce. No zavolal jsem na odtah a po 18 měsících provozu směr servis. Astra byla v servise 10 dní a po 2 dnech zjistily, že odešla řídící jednotka motoru v hodnotě 26 000Kč. Naštěstí je Astra ještě v záruce a tak, byla oprava v rámci záruky. Poté se jen čekalo, kdy dojde nová a ta se musela zpět nakonfigurovat a namontovat. Od vyzvednutí najeto skoro 700km a vše funguje opět jak má. Co mě zaráží, že bez jakéhokoliv varování, tak náhle umřela řídící jednotka motoru, podle zjišťování, zda se to vyskytuje ojediněle, nebo často. Dostal jsme z jistých zdrojů, že je to velmi zřídka. No snad už se to nebude opakovat aspoň další roky. Přesto že máme zakoupenou full záruku na 5 let, tak v rozšířené záruce, už není jednotka motoru, tak snad to byl pouze vadný kus. Od 1 garanční prohlídky uběhlo 6 měsíců a na tachometru přibylo 6 tisíc km a to Astra z toho 4 měsíce stála, z hlediska letecké dovolené a služebních cest, ale jak je možno a čas, snažím vyrážet s rodinou ven z města. Řízení beru opravdu jako relax a odpočinek a nedělá mi problém najet 1000 km za den na rodinný výlet, např. Ostrava – Praha a zpět vozem. Poslední dny se rapidně zkracují a ráno do práce už jezdím za tmy. Pomalu si opět vychutnávám jízdu s Bi-Xenony, klesají í teploty, proto je čas připravit Astru na zimu. Nemrznoucí směs do odstřikovačů mám zakoupenou do -30st, rád bych ještě ručně navoskoval před zimou Astru a chránil ji tak před agresivní solí. Je také čas se podívat na zimní obutí a naleštit poklice a překontrolovat pneumatiky. No na internetu jsem našel pár decentních chromových úprav do interiéru a vypadá do dost dobře, tak je možné, že něco málo donese Ježíšek pod stromeček.

Během 10 denní opravy Astry J jsem mněl možnost opět po 18 měsících usednou do své starší sestry Astry G 1.4 16v Twinport, která v letošním roce oslaví 10 narozeniny. Prvních pár km to bylo znát, řízení, řazení a celkově vše jde více ztuha, ale je zní perfektní výhled. Připadal jsem si, jako bych jel v akváriu. Ten výhled na všechny strany, je super, prostě Astra J má vše stiženo obrovskými sloupky, přes které je hůře vidět. Nadále přestože že šířka Aster není tak až rozdílná, tak mi Astra připadá jako městské vozítko. No bylo zase skvělé se vrátit zpět a vyzkoušet si jak se jezdí ve starší generaci. Jinak jsme spolu najeli bezmála 150km po městě a okreskách, ale protáhl jsem jí i po dálnici, pár km. Přibilo ji pár nových oděrků, ale to je za následek parkováním u obchodních center a bezohledných lidí, jinak technicky je ve skvělém stavu, na to kolik ji je a kolik má najeto. Na jaře bude potřeba vyměnit původní koncový výfuk od výroby po 10 letech za nový, ale jinak to je vše. Astře jsem vymazal interval na výměnu oleje, důkladně byla naleštěna a provedl jsem i renovaci interierových a venkovních plastů. Pak po vyzvednutí Astry J, jsem měl možnost posoudit během 15 min., jak z Astry G přesedláte do Astry J a v tak krátkém horizontu je řídíte. Zde pak najdete ten obrovský automobilový pokrok. Jak už jsem psal pře pár lety Astra G má skvělý podvozek, tak Astra J má také skvělý podvozek, prostě Opel umí podvozky nastavit k dokonalosti.

 

Řijen – Liatopad 2016

No už delší dobu jsem neinformoval, jak vše dopadlo a jak se daří Astře. Po výměně řídící jednotky motoru, jsem byl velice naštvaný (naštěstí to bylo v záruce). První dny, jsem při každém příchodu k Astře a usednutí za volat nastávali obavy ze startování, zda nastartuji. Naštěstí vše funguje skvěle a motor běhá jako hodinky a s novou řídící jednotkou máme za sebou přes 2000km. Také Astra má nejnovější SW a mnohé se zlepšilo, např. automatická detekce světel, která funguje o mnohem lépe. Nadále palubní počítač má odchylku cca 0,1, místo předešlých 0,4. Otázkou je, jak dlouho to tak zůstane. Po převzetí bylo potřeba si opět nastavit pár věci, díky nahrání nového SW, ale to byla otázka 5 min., jako nastavení rychlostního limitu na 140km/hod., nastavení zadního stěrače apod. Na konci září jsem si zajel do Krnova za kolegou automechanikem a specialistou na vozy OPEL v jedné osobě. Zde jsme prošli Astru a připravili ji důkladně na letošní zimu. Astra překročila mezi tím krásných 20 000km a byla v průběhu října pečlivě umyta a naleštěna z venku i v interiéru. S přibývajícími říjnovými dny, nastalo přezutí na zimní sadu pneumatik s čidly na kontrolu tlaku v pneumatikách. Při přezouvání proběhla i kontrola brzdových kotoučů a destiček. Řekl bych, že to je uspokojivé a nic drastického. Všechny zimní pneumatiky byly nafoukány na 2,5 a letní ALU na 2,6 k uskladnění. Letní ALU kola jsem pořádně umyl, očistil a hodil na stojan k odpočinku. Jak se ochladilo, tak jsi chtěla žena zapnout vyhřívaní sedadla, ejhle ono ani jedno tlačítko vůbec nereagovalo. Říkám si, no pěkně a už jsem opět začal přemýšlet co se děje. Kontaktoval se autorizovaný servis Opel, jen že elektrikář byl nemocný a tak mi to nedalo, začalo hledání zapojení na internetu, pak zjistit, kde je daná pojistka, o jaké kapacitě atd. Naštěstí se povedlo vše dohledat a přitom jsem zde na stránky vložil vše potřebné (odkaz zde – ). Vytáhnu pojistku, proměřím a pojistka byla v pořádku, tak si říkám, hold budu muset do servisu. Na druhý den mě napadne po nastartování jen tak kliknout na vyhřívání a ejhle ono to funguje a i obě sedadla. V servise tvrdili, že z výměnou řídící jednotky to nemá nic společného, ale jak tam proměřovali a kontrolovali kabeláž, tak je otázkou co se tam dělo. No spadl mi kámen ze srdce, že je opět vše plně funkční.

Při dnech, kdy ranní teploty klesaly k -5st. bylo potřeba škrábat přední okno + zapnuté rozmražování zadního okna + krátké trasy po městě, spotřeba paliva se vyšplhala na 8,6lit. 100km. Astra nebyla dlouho nikde dál, proto to bylo potřeba trochu změnit a začít více důvěřovat autu. Proto byla naplánovaná cesta z Ostravy do Olomouce po dálnici, za účelem protažení motoru ve vyšších otáčkách (zdálo se mi, že trochu zlenivěl, městským provozem). Cestou tam u Oder začlo dost pršet a tak nebylo možno jet podle představ. Viditelnost byla ne zcela OK až do Olomouce. Zpět už nepršelo, ale bylo dost šero, až ke Hranicím, pak vysvitlo slunce, cesta byla suchá a tak došlo k protažení motoru. Najednou mě předjela stejná Astra jako ta naše, ve stejné barvě, ale ve verzi ST, jen měl naftu, odhadem 1.7 CDTi. Tak jsme se trochu honily do 160km/hod., proto jsem řadil i 5st. aby se ručička otáčkoměru dostala i k 5000ot., kde jsem to vždy trochu podržel déle a pak řadil 6st. a ten vytočil na 4200ot. No cesta takto ubíhala velmi rychle, až jsme v tomto tempu dojeli do Ostravy. Před cílem cca 10 km jsem zvolnil a dochlazoval turbo. Astře toto protažení zase pomohlo, aspoň to tak cítím, motor ševelí zase trochu jinak, lépe reaguje na plyn apod.

Konečně jsem našel na internetu stránku (AUKRO), kde byla k mání FINSKÁ škrabka na okna z kvalitního zesíleného plastu o délce 37cm a tak výbava na zimu je hotová, do odstřikovačů jsem nalil směs do -30st. a proto zima se může ohlásit (nemám rád zimu celkově, tak se těším min. na jaro).